Mitä "etukäteisvalmisteluja" Ryanairille on?

tre-malaga

Suunnitelmissa olisi lentää 2lapsen kanssa Malagaan ja Ryanairilla olisi siihen halvimmat hinnat.. eli jos varaan netin kautta meille 3lle menopaluu-lennot Tre-Malaga-Tre-välille mitä ""etukäteisvalmisteluja" minun tulee tehdä? Liput tietysti maksetaan netin kautta mutta mitä muuta? Onko syytä valmistautua yllätyskustannuksiin ja mistä niitä voi syntyä?

Oliko niin, että matkalaukku sai painaa 15kg/matkustaja ja lisäkiloista veloitetaan erikseen? Lastenrattaita emme ole lähdössä hyysäämään..

Ja miten toi check-in-juttu toimii? Asumme "iivan tiirassa" ja olen 1.kertaa lähdössä tämän tyyppiselle matkalle joten asia on aivan uusi, joten siksi tälläiset "tyhmät" kysymykset =)

3

370

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ---..---

      Matkustamoon saatte viedä ilmaiseksi 1 laukku/matkustaja, max. 10 kg/kpl. Tarkista sallitut mitat. Jos se ei riitä, voitte varmaan lisätä max. 15 kg laukun sinne ruumaan. Tuskin tarvitaan jokaiselle oma, eiköhän riittäisi 1 / koko porukka. Matkalaukusta ruumaan joutuu maksamaan 15 euroa / kpl / suunta. Luottokorttimaksu 6 euroa / matkustaja / suunta.

      Parasta on kokeilla lipunostoa ihan tosissaan sitä vielä ostamatta. Menkää eteenpäin, kunnes on korttitietojen syöttösivu esillä. Tällöin kaikki mahdolliset maksut näkyy, ostotapahtuman voi keskeyttää.

    • TMP-CIA

      Lähtöselvityksen voi tehdä ilmaiseksi netissä jo pari viikkoa ennen matkaa. Helppoa kuin heinänteko: klikkaa Ryanin sivullta check in ja syötä kysytyt tiedot, passinnumero yms. Koneeseennousukortit voi tulostaa kotona valmiiksi.
      Voihan homman hoidattaa lähtöselvitysvirkailijalla pikkulisämaksua vastaan.

    • Ruumalaukkujen hinta vaihtelee painon ja sesongin sekä matkan pituuden mukaan. Alle 15 kg 15-25€/sunta ja alle 20kg 25-35€/suunta. Halpaan matkaan kohtalainen lisäkustannus tietty.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      92
      1786
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1262
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1123
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      72
      975
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      105
      909
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      828
    7. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      742
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      741
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      691
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      673
    Aihe