Kenen patsas?

Kenen merkkimiehen patsas on Keuruun Osuuspankin tontilla? Kävin viime pyhänä Keuruulla sukuloimassa ja huomasin ko patsaan, mutta en saanut selvää, ketä se esittää. Täytyyhän henkilön joku suurmies olla, kun on patsaankin saanut.
10506
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Se on minun näköispatsas. Osuuspankki halusi näin muistaa pankkinsa suurinta velallista ja korkojen maksajaa.

Äänestä

Kyösti Pahkamäen patsas. Oli avainhenkilö luotaessa Paikallisosuuspankki ryhmää. Tuolloin Keuruun Osuuspankin hallituksen puheenjohtaja.

Äänestä
  • Minun mielestäni se patsas on esittää entisen Jugoslavian kenraalia, jota Alkkiomäki erityisesti ihaili.

    Äänestä

  • Onko patsa kyöstillä iso perhe lapsia lkm? ja mitä meriittejä köpiltä löytyy.

    Äänestä

  • Patsas Toimikunta. kirjoitti:

    Onko patsa kyöstillä iso perhe lapsia lkm? ja mitä meriittejä köpiltä löytyy.

    Kiitoksia vastauksista, mutta en saanut varmuutta asiasta.

    Äänestä

  • Eno Keuruulla kirjoitti:

    Kiitoksia vastauksista, mutta en saanut varmuutta asiasta.

    taitaa kyöstikin olla niitä nurkalla kyttääjiä ja takinkääntäjiä.ei todellakaan suurmies.

    Äänestä

Tämän saman suurmiehen sappikivIä on myös ripoteltu pitkin kyliä.Toinen on kaupungintalon portaalla ja toinen ns keskusaukiolla jossa myös vappuna juhlitaan.

Äänestä

Keuruun Osuuspankin tontilla on Kyösti Pahkamäen patsas. Hän on POP-Osuuspankin eli "Koivunlehtipankin" perustaja Suomessa.

Äänestä

Jopa on suumies, kun yritti osuuspankkijärjestöä hajoittaa.
Kiitos tiedoista!

Äänestä

kuuluuko Kyösti Pahkamäki helluntai SRK ja onko hänellä omia biologisia lapsia ja jos on ?? kuinka iso perhe?? KIVA TUO JUGOSLAVIA KENRAALIN JUTTU YLEMPÄNÄ.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Eno Keuruulla kirjoitti:

Kenen merkkimiehen patsas on Keuruun Osuuspankin tontilla? Kävin viime pyhänä Keuruulla sukuloimassa ja huomasin ko patsaan, mutta en saanut selvää, ketä se esittää. Täytyyhän henkilön joku suurmies olla, kun on patsaankin saanut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu