Kiintolevy hajonnut

Nyt tarvittaisiin asiantuntijan apua.
Kaverini toi minulle läppärin korjattavaksi josta on ilmeisesti kiintolevy sökönä, vika on määritelty Porin Digimaniassa, sanoivat ettei ole mitään tehtävissä.
Tietääkö kukaan onko mahdollista palauttaa tiedostot kyseiseltä levyltä ja millä keinoin se tapahtuu, tai tekeekö joku firma ehkä tällaisia kiintolevykorjaus / tiedostonpalautus töitä?
Asiallisista vastauksista todella suuret kiitokset nyt jo etukäteen.

10

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rikkinäiseltä kiintolevyltä ei palauteta tiedostoja kuin isolla tukulla rahaa, jos sittenkään. Hinnat lähtee jostain 300-500 eurosta ylöspäin. Jotkut firmat tekee diagnoosin ilmaiseksi ja toiset taas ei, jonka jälkeen saa sitten lopullisen hinnan tietää paljonko kuvetta pitää kaivaa.

    • Data Lost
    • Kone__

      Voi voi... Tyhmästä päästä kärsiii...... Tiedostot pitää varmuuskopioida viikottain.... mutta kaikki ei sitä tajua ennen kuin on liiian myöhäistä...

    • ////////

      Riippuu paljon miten sökönä se on. Jos esim lukupää paskana niin dataa ei voi lukea eikä pelastaa enään millään. Paitsi vaihtamalla ne kovalevyn sisässä olevat magnettikiekot täysin identtiseen toimivaan kovalevyyn tilalle samalla toivoen ettei vaihto operaatiossa tuhoudu kovin montaa sektoria.
      Jos taasen levyllä oleva data ei ole tärkeää, vaan tarkoitus esim. hankkia uusi kovalevy tilalle ja saada läppäri kuntoon, niin helppo juttu. Tilaat vaan uuden kovon siihen ja asennat käyttiksen ym. uusiksi.

      • Kiitos vastauksista!
        Kyselen kaverilta, kuinka tärkeitä tiedostot ovat ja kuinka paljon hän on niiden palauttamisesta valmis maksamaan.


    • Kysy samalla, muistaako hän mihin on laittanut varmuuskopionsa. Se varmuuskopioista palauttaminen on kumminkin keskimäärin tonnin halvempi vaihtoehto.

      • Kiitti vinkistä, mutta kyseinen henkilö ei ole varmuuskopiota koneestaan tehnyt, jos hän olisi sen vaivautunut, tai osannut tehdä niin mitään ongelmaa ei olisi olemassakaan.


    • creepster

      Mistä näitä ihmisiä sikiää, jotka on varmoja että kovalevyt kestää ikuisesti. Mielenkiintoista olisi tietää millä perusteella kaveri ajatteli että juuri hänen levynsä ei hajoa koskaan.

    • Hei!

      Kliffa elää reunalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi

      että tein pahaa sulle. En ole täysijärkinen.
      Ikävä
      141
      1359
    2. Ketä naista se poju tällä hetkellä vetää höplästä

      Sillä kun pitää aina olla joku höplästä vedettävä kierroksessa
      Ikävä
      292
      977
    3. Milloin olet viimeksi ollut hänen..

      Lähettyvillä??
      Ikävä
      43
      865
    4. Milloin näit kaivattusi viimeksi?

      Mitä olisit halunnut tehdä tai sanoa hänelle?
      Ikävä
      33
      641
    5. Tappio Rydmanille

      Ei pystynyt Wille saamaan tahtonsa läpi. https://www.hs.fi/politiikka/art-2000012093775.html
      Perussuomalaiset
      145
      633
    6. Missä tapasit kaivattusi

      ensimmäisen kerran?
      Ikävä
      38
      597
    7. 52
      551
    8. Sometähti villisika-Seppo on kuollut

      Suomussalmella lemmikki­eläimeksi virallisesti hyväksytty villisika Seppo on kuollut. https://yle.fi/a/74-20232445
      Suomussalmi
      28
      528
    9. Tiesitkös rakas

      Mun taivas on pilvinen ja synkkä. Päivät värittömiä ja harmaita. Missä olet, aurinkoni? 💔
      Ikävä
      44
      511
    10. Aattelin nainen

      Jos oppisin puhumaan. Rehellisesti, rennosti ja hetkessä.
      Ikävä
      107
      498
    Aihe