1 vuotiaasta

pallivaha90

elikkäs, miten 1-vuotiaalle dobille saa opetettua ettei ovikelloa tai rapusta kuuluvaa ääntä haukuta? olisi mahdollinen tyttö tulossa ja hieman yksinolo-onglemia on ilmennyt. Ja nyt nejotka edes harkitsevat aloittavansa kerrostaloon ei sovi toope, menkää muualle uhoamaan. Tiedän dobermannin vaatimukset varsin hyvin ja milainen luonteeltaan ja kiertokoirat yms joten pysytään aiheessa, miten tuon ikäiselle voisi opettaa ns. 'älä raportoi'-tekniikkaa?

11

219

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Koulutuspalstalle?

      Nimimerkin perusteella juttujasi ei voi ottaa tosissaan.

    • jatkaako vai ei

      Opetat koiralle oman paikan, jossa sen pitää odottaa lupaa päästä tervehtimään vieraita.
      Tuo selvästi vähentää koiran haukkumista. Sitten tietysti se tiukka kielto.

      Tässä taas kun lämpimät ilmat tulleet niin naapurin seurakoira huutaa aidalla jatkuvasti. Naapuri sitten lässyttää, äläs ny viiti ja oos ny jo. Kunnon komento ja vaikka räminätölkillä heitto. Pitäis toimia.

      • hau hau vaan

        Kielto saattaa olla koiran mielestä käsky >>jatkaa>>. Koira ei ymmärrä ihmispuhetta. Paras tapa vähentää haukuntaa on olla piittaamatta siitä lainkaan. Koira saattaa katsoa vahtimisen tarpeettomaksi, jos näkee omistajan olevan rauhallisesti ja pitävän melua haitattomana.

        Mutta koira voi olla vartioiva ja haukkuherkkä luonnostaan. Eri rotuisilla koirilla, kuten kaikasianpaimenkoirilla ja suomenpystykorvilla, väitetään olevan oikeus vahtia, eli niiden haukunnan kieltäminen on monien mielestä eläinrääkkäystä. Kyllä kaiken rotuisista koirista löytyy yksilöitä moneen lähtöön, eli herkkähaukkuisia eivät ole välttämättä vain tietyt rodut.

        Mutta yleensä omistajan komennot vain yllyttävät koiraa haukkumaan. Aloittajan täytyy näyttää koiralle omalla olemuksellaan, ettei piittaa melusta, eikä myöskään koiran haukunnasta. Jos omistaja reagoi koiran haukuntaan, koira katsoo haukuntansa tarpeelliseksi.

        Sitruuna- ym. haukunestopannat puolestaan tekevät koirista stressaantuneita ja aggressiivisia.

        Jos ratkaisua ei ole, niin sitten ei ole. Pakko-otteet eivät ole suositeltavia, jos ei haluta koirasta vihaista.


    • mari_annika87

      ultraäänipanta tai sitruunapanta niin kyllä jommasta kummasta ratkaisu löytyy tai sitten perinteinen tiukka kuri.

    • Koirakouluttaja

      Sähköpanta on paras. Oppii kerrasta. SUOSITTELEN!

      • stressaa koiraa

        ... ja kasvattaa aggressiiviseksi.


    • kossuilpo

      ei mitenkää saa opetettua koska dopperi on niin vajakki

    • nännihiki

      Pallivaha on ihan oiva paikka koiralle. Turun pallivaha

    • badopper

      Ei täälläkään neuvoa saa. Eikö kukaa osaa vai onko tuo tapa dopperille tekemätön paikka.

      • ´´´´´´´´´´´´

        Ainakaan kieltäminen ei muuta kuin lisää haukuntaa, sillä jos koira haukkuu ja sitä komentaa, se voi käsittää sen vain yllytykseksi, eli painostukseksi haukkua lisää.

        Jos koiran hiljenpää pakko-ottein (esim. alistamalla tai sitruunapannalla), se saattaa muuttua aggressiiviseksi pelosta ja stressistä.

        Paras keino on yrittää olla piittaamatta koirasta ja sen haukunnasta silloin kun koira haukkuu, eli osoittaa omalla piittaamattomuudellaan koiralle, ettei ole tarvetta haukkua. Koira saattaa aikanaan hiljentyä, jos sinun piittaamattomuutesi perusteella tulkitsee haukunnan turhaksi.

        Mutta vahtiminen ja haukkuminen ovat koirille luontaista, joten sellaisten kitkeminen koiralta pois voi olla joskus jopa mahdotonta ilman hankaluuksiin johtavia pakkokeinoja.


    • doberman forever

      Jaha! Kouluttaja taas kommentoi. Eipä! Laitetaanpas se sähköpanta "kouluttajalle" itselleen ja tietysti säädöt täysille.Eiköhän nämä älyttömät jutut sillä lopu!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      158
      4475
    2. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      71
      4219
    3. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      13
      3376
    4. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      131
      2988
    5. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      187
      2699
    6. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      39
      1777
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      67
      1505
    8. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      59
      1503
    9. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      116
      1233
    10. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      18
      1175
    Aihe