olen yrittänyt jo 100000 kertaa saada se saatanan siili sieltä mutta ei lähde enkä ole ihan varma että pitääkö sitä kahvaa nostaa,painaa vai mitä. pitäisi prosessori vaihtaa mutta ku en saa edes koko siiliä irti! auttaisitteko nyt oikeesti olen jo monet kerrat yrittäny mutta pelkään että seuraavalla kerralla hajoaa emo.
KIITOKSIA AVUSTA
prosessorin SIILI !!!
9
283
Vastaukset
- Töppönen.
Onneks ei edes tiedetä millainen siili on kyseessä ja mikä prosessorin kanta. Mut jatka yrittämistä :)
- tietokone454
no kerro edes miten yleensä se irrotetaan!
Se voi olla kiinni vaikka minkälaisilla klipsuilla tai vaikka ruuveilla emolevyssä kiinni (järeämmät mallit). Prosessorin kannan tietäminen jo voisi auttaa vähäsen.
Ei erilaisten kiinnitystapojen avaamiselle voi olla yhtä joka paikassa toimivaa avaustapaa, pajavasaraa ehkä lukuunottamatta.- tietokone454
en voi tietää mikä kanta on kyseessä koska se siili on edessä :(
ja siinä on sellaiset klipsut.
osaisitko viellä auttaa koska ei tästä tulee mitään muuten.
TAI KOHTA REVIN KOKO PASKAN IRTI JA SIT ON KONE PASKANA!!! jos ei muu auta!! tietokone454 kirjoitti:
en voi tietää mikä kanta on kyseessä koska se siili on edessä :(
ja siinä on sellaiset klipsut.
osaisitko viellä auttaa koska ei tästä tulee mitään muuten.
TAI KOHTA REVIN KOKO PASKAN IRTI JA SIT ON KONE PASKANA!!! jos ei muu auta!!Keneen merkki ja malli voisivat auttaa kannan selvityksessä. Emolevyn tarkka tyyppi kertoisi asian varmasti.
On myös apuohjelmia, jotka osaavat kertoa tarvittavat tiedot. Esimerkiksi Sandra (http://www.mbnet.fi/perusohjelmat/viritys.aspx ) kertoo kohdassa Hardware -> Computer Overview omalla koneellani seuraavaa:
Computer Model: MICRO-STAR INTERNATIONAL CO., LTD MS-7353
josta MS-7353 on emon malli ja Micro-Star emon valmistaja. Tuon mallin ku nlaitan googlehakuun, niin aivan ensimmäisenä ehdotuksena tulee kyseisen emon manuaali. Manuaalissa taas on ohjeet osien vaihtoon.- tietokone454
Töppönen kirjoitti:
Keneen merkki ja malli voisivat auttaa kannan selvityksessä. Emolevyn tarkka tyyppi kertoisi asian varmasti.
On myös apuohjelmia, jotka osaavat kertoa tarvittavat tiedot. Esimerkiksi Sandra (http://www.mbnet.fi/perusohjelmat/viritys.aspx ) kertoo kohdassa Hardware -> Computer Overview omalla koneellani seuraavaa:
Computer Model: MICRO-STAR INTERNATIONAL CO., LTD MS-7353
josta MS-7353 on emon malli ja Micro-Star emon valmistaja. Tuon mallin ku nlaitan googlehakuun, niin aivan ensimmäisenä ehdotuksena tulee kyseisen emon manuaali. Manuaalissa taas on ohjeet osien vaihtoon.voin ladata tuon ohjelman mutta mun pitää se siirtää siihen koneeseen koska siinä ei ole nettiä... toivotaan että onnistuu....
Vilkasin kristallipallooni ja olin näkevinäni, että AMD prosessorihan se sulla on kantaa en nähnyt ihan selvästi.
Katoppa silti jos näistä ohjeista ois apua: http://www.youtube.com/watch?v=KjDiQHL6Epk&feature=player_detailpage- ietokone454
video ei auttanut mutta nyt otin kuvan siitä toivottavasti saat selvää...
videossa oli tommonen helppo vipu vain mutta tossa se on hiukan erillainen eikä liiku mihinkään
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-458930Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite1036448Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain865976Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin1254643- 1614498
Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.783096- 1662250
- 652138
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1592076- 491861