Moi.Olen täysi noviisi videokuvauksen saralla.Sen verran tiedän että kaikilla videokameroilla kuvataan sivulta aukeavan näytön avulla.Kysymykseni kuuluu että voiko videokameralla kuvata videota myös siitä huolimatta että sivulla oleva näyttö ei ole auki eli onko mahdollista asettaa ensin kuvattavan kohteen säädöt kohdalleen näyttö auki,aloittaa nauhoitus ja sen jälkeen sulkea näyttö??
Videokuvaus näyttö kiinni !!
kalikasi
1
461
Vastaukset
Kyllä mun kameralla ainakin voi kuvata läppä kiinni, mutta tuo on kyllä sen verran vanha että siinä on myös perinteinen luuppi. Läpän ollessa kiinni, akku kestää kauemmin.
Uskoisin, että ei-luupillisissa kameroissakin voi kuvata läppä kiinni, mutta tämä kannattaa tarkistaa. Ainakin juuri luin jonkun kameran testin, jossa kehuttiin sitä, että kamera menee päälle ainakin päälle läpän avaamalla. Sammumisesta en tiedä, mutta eiköhän tuon voi koittaa ostovaiheessa. Lisäksi valikoissa saattaa olla myös tuolle valinnalle täppä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-529220Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite1036548Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain1246273Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin1494817- 1674636
Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.933233- 1692351
- 652218
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1592166- 571997