OK-porhot muuttaneet vanhempiensa luota suoraan isoon OK-taloon, eivät ole olleet päivääkään vuokralurkkeina?
Suoraan OK-taloon?
Aika fiksua
14160
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Eipä ole oltu
Suurin osa nuorista kuitenkin opiskelee ensin itselleen ammatin ja silloin asutaan yleensä kerrostalossa ja tällainen asuminen paljon paremin sopiikin tähän tarkoitukseen ja elämänvaiheeseen. Jos opiskelupaikkakunnalta on saatavissa vuokra-asunto vähänkin siedettävään hintaan, niin kannattaa vuokrata ennen kuin ostaa oma jos ei ole todennäköistä että jää opiskelujen jälkeen opiskelupaikkakunnalle töihin. Monen opiskelijan vanhemmilla ei kyllä ole varojakaan lapsensa opiskelija-asuntoon investoida vaikka se periaatteessa kannattavalta tuntuisikin.
Kyllä tällaiset aikuistuvat nuoret usein haluavat ihan pakkomielteenomaisestikkin pois vanhempiensa nurkista vaikka heillä siellä olisi kuinka paljon tilaa ja oltavaa, ja vaikka heidän kotona asumisensa olisi siis taloudellisesti ajatellen mitä ilmeisemmin paras vaihtoehto.
Ei mitenkään erikoista varsinkin maaseudulla, ei-taajama-alueilla. Tontit halpoja, asuntojen rakentaminen paljon halvempaa kuin esim. pk-seudulla. Täällä uudehkosta ok-talosta(90-luvullta tehty tai nuorempi) saa pulittaa suht. ok alueella puolesta miljoonasta ylöspäin. Sivummalla, ei siis edes näissä ns. kehyskunnossa pk-seudun reunoilla, saman talon saa reilulla 200.000:lla.
Miksi muuten ok-asumista ajatellaan porhoiluna? Suomessa on lukemattomia ok-asujia jotka asuvat vanhoissa taloissa, perityissä asunnoissa tai muuten vain alkuperäiskuntoisissa. Edes pk-seudulla ok-talossa asuvaa ei voi pitää automaattisesti rikkaana tai edes keskiluokkaisena. Toki jos talo on uusi, halutulla alueella niin oletushan on että isolla rahalla se on ostettu. Ja yleensä velkaa niin perkeleesti.
Ne isot velat yleensä kyllä hyvinkin kertovat siitä, että ne ottanut tai saanut on nimenomaan vahvoissa asemissa tavarantuotannossa ja siis tyypillisesti keskiluokkainen. Eihän isoja velkoja heikossa asemassa tavarantuotannossa eli epävakailla tai penillä tuloilla oleville pankit edes myönnä vaikka tällaiset henkilöt niitä uhkarohkeasti haluaisivat ottaa.
Ajat on muuttuneet... itse asuin vanhempien luona 23vuotiaaksi, (vaikka työelämään siirryin jo 18v.) nimenomaan siksi, että säästin pääomaa asunnon ostoon. Tavallinen duunariperhe, 2lasta 3h k. Ei se nyt "aikuisena" niin kivaa ollut vanhempien nurkissa, mutta jälkikäteen olen tyytyväinen, että oli mahdollisuus asua ilmaiseksi. Matalapalkka-alalla Helsingissä ei asunnon hankinta ollut helppoa 80-luvullakaan. Tiukka asp-laina opetti elämään taloudellisesti ja kivan kokoinen kaksio olikin jo maksettu alle 30vuotiaana.
OK-porhoista ? nooh... eiköhän sekin ole jokaisen henkilökohtainen valinta, kuinka haluaa asua. Itse en kerrostalosta lähtisi ja suunta on keskustaa kohti ollut kokoajan. Omaan elämääni tämä sopii parhaiten.
Minä ainakin tuhnuttelin opiskeluaikana vuokralla ja asuinpa omistusasunnossa kasarmilla pariinkin otteeseen. Kyllä silloin tuli selväksi ettei kerrostalo ole ihmisen paikka.
Veikkaampa, että aika moni on väliin joutunut vuokralla/ muuten vaan kasarmissa asustamaan.
Silläpä sen sitten tietääkin, ettei kasarmi ole ihmisen paikka asua ja tietää mikä ero on vuokramurjulla ja omakotitalolla.
En ole. Olisi kyllä kannattanut.
En ole koskaan nähnyt tuomariksi, tai lekuriksi opiskelevaa asumassa isossa omakotitalossa. Jauhat taas paskaa, hyypiö.
Sain ennakkoperintö sen verran että kotoa heti isohkoon omakotitaloon. Tosin oli jo tuleva vaimokin silloin kuvioissa.
Eiköhän meistä suurin osa ole asunut vuokralla ennen oman ostamista, yleisesti myös kerrostalossa ennen omakotitaloa.
Meillä ok-porhoilla on kompetenssia.
Toisin kuin näillä tuhnuilla jotka ovat asuneet vain vuokralla.
Olisko kassupojalla vain sossukaljaa ja haaveita?
Eräs tuttava pariskunta osti suoraan vantaalta uuden n.100m2 omakotitalon hieman yli 200ke. Taisivat kuitenkin haukata hieman liian ison palan kun alkoi tulla n.5v päästä varovaisia kierrellen vihjailuja takaamisista. Tuli tunne että olivat haukanneet hieman ison palan kun 2 lastakin oli ja 2 autoa sekä suht uutta perus (viihde-)elektroniikkaa. Aina ei suoraan siihen OK ole varaa pääkaupunkiseudulla jos haluaa kuitenkin elää leveämmin...
mietipä millaiseen kerrostaloasuntoon heillä tuolla budjetilla olisi ollut? Asuminen on omakotitalossa halvempaa, mutta jos ovat törsänneet rahansa autoihin ym. niin se on heidän oma häpeänsä. Mutta jos olisivat tosissaan ostaneet kerrostalon halvemmalla (esim n.150 000€), niin tässä on isoin mitä vantaalla on siihen hintaan tarjota.
http://kuluttaja.etuovi.com/crometapp/product/realties/common/public/search/item/item.jsp?portal=eo&list_id=13026385811870&itemcmd=move0&listSize=87&doListClickStat=true&itemgroup_id=50.1&itemgroup_id=50.7&item_id=41.1446129
No, ennen kuin riennät sanomaan että juuri tuollainenhan heidän olisi pitänyt ostaa, niin vilkaisepa ensin rakennusvuotta ja sen jälkeen jo pelkän hoitovastikkeen hintaa. 30 vuoden laina-ajalla 210t€ ja 160t€ kuukausierän ero on n. 200€ 2,6%korolla. Eli maksaisit kerrostaloasunnossa lopulta saman verran, kunnes sitten tulisi ne kuuluisat putkiremontit ym. Sen jälkeen näitä ei voi edes vertailla keskenään. Mutta jos raha palaa makeaan elämiseen, niin ehkä on parempi jäädä vuokralle niin on sitten joka kuukausi se parisataa euroa ylimääräistä rahaa. Pidemmän päälle se on kuulemma paljon kannattavampaa muutenkin kuin oman ostaminen. Tai näin siis väittää palstan tuhnut.