autolla Kyproksella

uskaltaako

Mihin päin kannattaa suunnata autolla Agia Napasta? Vai, onko turha haaveilla saaren kiertelemisestä vasemman puoleisen liikenteen takia?

3

654

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sekaan vain

      Hyvin siellä liikenteen seassa pärjää. Kannattaa "harjoitella" ekana vähän rauhallisimmilla teillä ja lähteä vasta sitten Larnacaan tms. Mutta ei nuo kaupungitkaan kauhteita paikkoja ole.

      Itselläni toimii ajatusmalli "kuski istuu keskiviivan puolella" :) Alkuun kun toistelee itselleen tuota risteyksessä niin pikku hiljaa se luonnistuu automaattisesti. Ja joka päivä turistialuilla näkyi vuokra-autoja jotka yrittivät lähteä risteyksestä väärään suuntaan. Onneksi vuokra-autoissa on punaiset rekisterikilvet, joten ne eroittaa jo kaukaa ja paikalliset osaavat varoa.

    • tänks

      Kiitos sinulle vinkistä! Pidän tuon mielessä, niin eiköhän se siitä.. :) On vaan pakko uskaltautua, sillä haluamme nähdä saarta ja autolla kiertäen se onnistuu kaikkein parhaiten.

    • Jape000444

      Olen ajanut aika paljon kaksipyöräistä ja autoa Kyproksella. Mm. Larnaka, Pafos ja Limassol ovat tuttuja. Silti otan aina automaattivaihteisen auton kun autolla liikutaan. Jää yksi stressin aihe pois. Suosittelen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      174
      2037
    2. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      85
      1479
    3. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      182
      1414
    4. Nyt jäi velat perimättä

      Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta
      Jämsänkoski
      12
      1172
    5. Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."

      RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita
      Tv-sarjat
      40
      1066
    6. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      993
    7. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      42
      898
    8. Mitä tekisit jos kaivattusi olisi

      humalassa, kun tapaat hänet jossain seuraavalla kerralla?
      Ikävä
      96
      854
    9. Rakkauden kesä 2025

      Oletko valmis? 🥰
      Ikävä
      85
      815
    10. Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?

      Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan
      Ähtäri
      49
      775
    Aihe