Kävi harmillinen vahinko ja pari vuotaa tapetista likaantui. Tapetti oli kallis ja sitä olisi vielä jäljellä, mutta voiko keskeltä seinää poistaa vanhan vuodat ja laittaa uudet? Tuli mieleen, että tapetin poistaminen erityisesti voi olla hankalaa niin, etteivät viereiset vuodat myös kärsi "kosteusvaurioita".
Onko kokemusta?
Voi olla niin, että pitää vain kiltisti poistaa koko tapetti tehosteseinältä ja hankkia uudet tapettirullat.
Tapetin korjaaminen
3
476
Vastaukset
- läj öloj öj ölj
Kannattaahan sitä kokeilla. Etenkin jos tapetti ei ole kovin monta vuottta ollut seinällä. Ajanoloon värit haalistuva, sitten paikaus erottuu selvemmin.
Mun mielestä kannattaisi tyynesti vain tapetoida niitten likaantuneitten päälle, helpompi homma, kuin alkaa poistelemaan vanhoja alta. - punaviinitapetti
Suurin murhe on, onnistuuko tapetointi milleen poisotettujen kohdalla. Nopeasti voi mennä yli tai ali rajojen
- Z
Oletan, että olet tapetoinnut puskusaumalla (saumat vastakkain, ei päällekäin). Silloin tapettien poistaminen keskeltä onnistuu, mutta vaatii aikaa ja kärsivällisyyttä. Käytä vettä varoen sauma kohdissa. Riskinä on, että pilaat viereiset tapetit. Tietysti voit tapetoida myös vanhojen päälle, mutta se saattaa erottua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1802200- 1751821
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1701692Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys1091503Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise251479- 1091190
Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su1621085Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c771063Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,57920Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi
Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud237912