Kesäksi esiintymistekemistä tms.?

ppl1993

Hejssån^^

Kesäloma ja täten myös tekemisen puute lähestyvät. Minua on viimeaikoina alkanut melkeinpä suunnattomasti kiehtomaan esiintymistouhu, mikä pistikin miehen miettimään että josko löytyisi lomaksi jotain muutakin tekemistä kuin olut, järvi ja sauna:)

Ensisijaisesti mielen perukoita askarruttaa elokuva- ja telkkaripisnes, ja näyttelemisen lisäksi kaikenlainen muu touhuun liittyvä: musiikki(valinnat), kuvaus ja käsikirjoitus muutamia mainitakseni. Tarkoitus ei ole päästä kesätöihin esittämään pääosaa maailmanluokan elokuvassa kun sen voi tehdä ensi vuonnakin. Eli olisi kiva nähdä käytännössä vähän että miten homma toimii.

Nämä hommat taitaa kuitenkin olla täällä peräpohjolassa vähän kiven alla ainakin nillle joiden viihdekokemus perustuu lähinnä sen kuluttamiseen. Helpompi (ei helppo) vaihtoehto olisi sitten kai (kesätms)teatteri?

Teatteri ei ihan yhtä lähellä sydäntä ole kuin sen sähköinen variaatio. Kokemuksen puutteesta on paha sanoa yhtään mitään, mutta joitain syitä taiteelliselle suuntautumiselleni olen pääkopastani löytänyt (korjatkaa toki jos olen esim. käsittänyt jotain väärin): teatteri siinä mielessä yksipuolisempaa että siellä harjoitellaan yksi (tai muutama) näytelmä valmiiksi jota sitten esitetään monen monta kertaa ja esimerkiksi kuvakulma pysyy kaiken aikaa samana, miljöö vain vaihtuu lavasteiden mukana ja omasta mielestäni elokuviin ja tv-sarjoihin on katsojana muutenkin helpompi eläytyä. Television kanssa ja ei-niin-kovin-teatteriläheisessä ympäristössä kasvaneelle se ei taida olla mitenkään ihmeellistä.

Siinä muutamia syitä. Mutta jos palataan takaisin aiheeseen, niin olisiko viisaimmilla jotain vinkkejä mitä kannattaisi tehdä asian edistämiseksi? Otanko selvää paikallisesta kesäteatteritoiminnasta? Kannattaako sellaiseen pyrkiä ilman mitään kokemusta? Onko näytteleminen loppujen lopuksi kovin erilaista livenä ja kameran takana? Onko muita (varteenotettavia) vaihtoehtoja teatterin lisäksi ylipäätään olemassa? Mitä kannattaa tehdä ja mitä jättää tekemättä? Pääseekö teatteriin helposti esimerkiksi jonkinmoiseen hanttihommaan ihan vaan tsekkailemaan teatteriväkeä työssään?

Tulipa pitkä teksti. Mutta jos jaksoit lukea sen loppuun asti niin voit yhtä hyvin heittää elämästäsi vielä muutaman minuutin hukkaan ja kommentoida jotain asiaan liittyvää:)

Ikää löytyy sen verran, että juuri ja juuri pääsee vaaliuurnalle vaikuttamaan siihen ketkä seuravaaksi lähtevät torkkupeittojen alle lämmittelemään, jos sillä on jotain suurempaa merkitystä.

1

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Työelämässä jo

      Puhelinta ensi viikolla käteen ja ksäteattereihin soittamaan, harjoitukset osin jo käynnissäkin?

      Tässä yksi ei-etelä-suomen yhteys leffapuolelle
      http://www.effc.fi/ muita en jaksa linkitellä, etsi itse ja lähetä hakemuksia.


      Kesäteattereista usein pyydetään avustajia leffoihin, mainoksiin, äänimainoksiin jne, saat kontakteja yms. Saat (mikäli ammattitaitoinen ohjaaja) monenmoista oppia asemoinnista, rytmiikasta, äänenkäytöstä, suunnista jne.

      Jos sinulla on hyvä ääni (sitä kannattaa kehittää laulun ja puheen muodossa) voit hakeutua myös ääninäyttelemisen, äänimainosten jne piiriin.

      Tee kaikkea vaan ja paljon, niin kaikki muutkin näyttelijät tekevät!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      42
      2210
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      65
      2078
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1940
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      392
      1696
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      104
      1655
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1484
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1102
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      967
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      75
      935
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      899
    Aihe