Hejssån^^
Kesäloma ja täten myös tekemisen puute lähestyvät. Minua on viimeaikoina alkanut melkeinpä suunnattomasti kiehtomaan esiintymistouhu, mikä pistikin miehen miettimään että josko löytyisi lomaksi jotain muutakin tekemistä kuin olut, järvi ja sauna:)
Ensisijaisesti mielen perukoita askarruttaa elokuva- ja telkkaripisnes, ja näyttelemisen lisäksi kaikenlainen muu touhuun liittyvä: musiikki(valinnat), kuvaus ja käsikirjoitus muutamia mainitakseni. Tarkoitus ei ole päästä kesätöihin esittämään pääosaa maailmanluokan elokuvassa kun sen voi tehdä ensi vuonnakin. Eli olisi kiva nähdä käytännössä vähän että miten homma toimii.
Nämä hommat taitaa kuitenkin olla täällä peräpohjolassa vähän kiven alla ainakin nillle joiden viihdekokemus perustuu lähinnä sen kuluttamiseen. Helpompi (ei helppo) vaihtoehto olisi sitten kai (kesätms)teatteri?
Teatteri ei ihan yhtä lähellä sydäntä ole kuin sen sähköinen variaatio. Kokemuksen puutteesta on paha sanoa yhtään mitään, mutta joitain syitä taiteelliselle suuntautumiselleni olen pääkopastani löytänyt (korjatkaa toki jos olen esim. käsittänyt jotain väärin): teatteri siinä mielessä yksipuolisempaa että siellä harjoitellaan yksi (tai muutama) näytelmä valmiiksi jota sitten esitetään monen monta kertaa ja esimerkiksi kuvakulma pysyy kaiken aikaa samana, miljöö vain vaihtuu lavasteiden mukana ja omasta mielestäni elokuviin ja tv-sarjoihin on katsojana muutenkin helpompi eläytyä. Television kanssa ja ei-niin-kovin-teatteriläheisessä ympäristössä kasvaneelle se ei taida olla mitenkään ihmeellistä.
Siinä muutamia syitä. Mutta jos palataan takaisin aiheeseen, niin olisiko viisaimmilla jotain vinkkejä mitä kannattaisi tehdä asian edistämiseksi? Otanko selvää paikallisesta kesäteatteritoiminnasta? Kannattaako sellaiseen pyrkiä ilman mitään kokemusta? Onko näytteleminen loppujen lopuksi kovin erilaista livenä ja kameran takana? Onko muita (varteenotettavia) vaihtoehtoja teatterin lisäksi ylipäätään olemassa? Mitä kannattaa tehdä ja mitä jättää tekemättä? Pääseekö teatteriin helposti esimerkiksi jonkinmoiseen hanttihommaan ihan vaan tsekkailemaan teatteriväkeä työssään?
Tulipa pitkä teksti. Mutta jos jaksoit lukea sen loppuun asti niin voit yhtä hyvin heittää elämästäsi vielä muutaman minuutin hukkaan ja kommentoida jotain asiaan liittyvää:)
Ikää löytyy sen verran, että juuri ja juuri pääsee vaaliuurnalle vaikuttamaan siihen ketkä seuravaaksi lähtevät torkkupeittojen alle lämmittelemään, jos sillä on jotain suurempaa merkitystä.
Kesäksi esiintymistekemistä tms.?
1
171
Vastaukset 1
- Työelämässä jo
Puhelinta ensi viikolla käteen ja ksäteattereihin soittamaan, harjoitukset osin jo käynnissäkin?
Tässä yksi ei-etelä-suomen yhteys leffapuolelle
http://www.effc.fi/ muita en jaksa linkitellä, etsi itse ja lähetä hakemuksia.
Kesäteattereista usein pyydetään avustajia leffoihin, mainoksiin, äänimainoksiin jne, saat kontakteja yms. Saat (mikäli ammattitaitoinen ohjaaja) monenmoista oppia asemoinnista, rytmiikasta, äänenkäytöstä, suunnista jne.
Jos sinulla on hyvä ääni (sitä kannattaa kehittää laulun ja puheen muodossa) voit hakeutua myös ääninäyttelemisen, äänimainosten jne piiriin.
Tee kaikkea vaan ja paljon, niin kaikki muutkin näyttelijät tekevät!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu591541- 261174
- 851038
- 42857
- 65816
- 92784
Humalassa autolla ajo.
Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.14737Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i19715Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.131715- 115676
Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.31615Jäljitelmä Birginit
Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �144614- 4612
- 43591
Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45570- 19546
Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t73537- 43536
Hyvää yötä hurmuri
Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä24523Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke17487