ehkä BMW

Kiinnostuin kovasti sellaisesta Bemusta kuin K75
nyt oilisi kiva tietää ihaksuksestani vähän lisää. niin että, millainen pyörä se on ajella ja pitää? onko huoletonta menoa ja jaksaako kulkea pitempiäkin matkoja kuorma ja kyytiläiset selässään? Onko puhtia tarvittaessa ripempäänkin liikkumiseen? Tosin taitaa olla jo vähän vanhaa mallia mut ulkonäkö jotenkin miellyttää.Meneeköhän Jammu vaihtoon?
3967
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ostin K75:sen uuten vuonna 1987 ja ajoin sillä viime syksyyn mennessä 89tkm. Mitään suuria huolia ei tuolle matkalle sattunut: jäähdyttimen flekti kyykähti v 95 ja samalla reissulla toinen etuteleskoopin putki oksensi öljyt ulos. Sähkövikaa oli uudesta lähtien nopeusmittarin kanssa. Pienellä läimäyksellä sekin aina rupesi toimimaan. Eikä tuotakaan ongelmaa päivittäin ollut.
Itse pyörästä tykkäsin tosi paljon. Olen melkein 190 cm pitkä ja ajoasento oli tosi hyvä. Mittarinopeutta otti uutena yli 200 ja kaksipäällä plus kamat pystyi pitämään 180 matkavauhtia. Ajo-ominaisuudet eivät ole nopeudesta kiinni. Bensan kulutusta en mitenkään erityisesti seurannut, mutta viitisen litraa riitti sadalle kilometrille. Tankillisella ajaa reilut 300 km kun malttaa tankata täyteen. Viimeinen litra vaatii kärsivällisyyttä.
Huollot teetin merkkilliikkeessä, mutta kaipa ne itsekin voisi tehdä.
Lyhyesti sanottuna ihan kiva yleispyörä. Matala painopiste tekee sen mukavaksi kaupungissakin. Yhteiselo olisi jatkunut varmaan pidenpäänkin, mutta pyörä ostettiin puoliväkisin pois....

Äänestä

Minulla on ollut parikin kappaletta ko. pyöriä. Tykkäsin kovasti, eikä kummassakaan ollut pienintäkään vikaa. Toinen oli peräti seitsemän vuotta käytössäni. Suosittelen lämpimästi.

Äänestä

Kiitos hyvistä mielipiteistä.
Jään odottelemaan et päästäisi myyjän kanssa hinnasta yhteisymmärrykseen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ihastunut kirjoitti:

Kiinnostuin kovasti sellaisesta Bemusta kuin K75
nyt oilisi kiva tietää ihaksuksestani vähän lisää. niin että, millainen pyörä se on ajella ja pitää? onko huoletonta menoa ja jaksaako kulkea pitempiäkin matkoja kuorma ja kyytiläiset selässään? Onko puhtia tarvittaessa ripempäänkin liikkumiseen? Tosin taitaa olla jo vähän vanhaa mallia mut ulkonäkö jotenkin miellyttää.Meneeköhän Jammu vaihtoon?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu