karenssista valittaminen

tädää

kuinka moni on valittanut työvoimatoimiston karenssipäätöksistä.

minkälainen karenssipäätös oli, mistä syystä jne..

mikä tulos valituksesta ?

Tekis mieleni valittaa, mutta hahmotan vähän maksaako se vaivaa.

12

1524

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nollatuloinen isoäit

      Minä valitin, mutta eipä ollut apua. Väitti eukko, että olin kieltäytynyt työstä: en kieltäytynyt, mutta enpä liioin ollut kiinnostunutkaan. Kyse oli päiväkotiapulaisen puolen vuoden työllistämishommasta.
      En ole koskaan ollut hoitotyössä enkä todellakaan kestä ison kakaralauman melskaamista.
      Siksipä muistutankin jokaista, että nauhoittakaa kaikki keskustelu, varsinkin näissä ns. "palvelukeskuksissa" ja keskustelu, jonka käytte saatuanne osoituksen varsinkin kuntakohteisiin.
      Minulla oli maininta, että minusta sai negatiivisen, siis kielteisen kuvan. Niin minäkin sain siitä kaupungin työntekijästä, johon jouduin ottamaan yhteyttä.
      Työttömyystoimiston nainen sanoi vielä, ettei tuohon työhön tarvita mitään koulutusta. Kyllä mielestäni pitäisi aidosti välittää vieraista lapsista.
      Että itse en laittaisi lasta tämmöisiin paikkoihin, joihin kelpaa kuka tahansa.
      Mutta näin työttömyystoimistoissa, veronmaksajien ylläpitäminä.
      Minulla oli päätös 0R7, eli viisi kuukautta olisi pitänyt olla "toimenpiteissä" tai normaalissa palkkatyössä, jota varsinkaan vanha ihminen ei hevillä saa.
      Kokemusta on huuhaa-koulutuksesta, että se niistä "toimenpiteistä".
      Itse jäin kokonaan pois työllistämästä byrokraatteja; siinä tuli semmoinen olo, että tärkeintä on, että nuo kaksi byrokraattia saavat aikansa kulumaan ja palkkansa ajallaan.

    • maahanmuuttaja

      Minä saanut päätöksen P6, 3 kuukautta pitää olla koulutuksessa tai palkkatöissä.
      Töitä ei ole missään. joka paikkaan satoja hakijoita, ja vaikka saisisin työmarkkinatukea, puolison tulojen takia se olisi miniimi.
      Etsin palkkatöitä, mutta asun syrjäseudulla. Kesällä pyrin AMK restonomitutkintoa haluan, Ikäni on 40v, nainen,en syntynyt Suomessa, mutta asun 11v.
      Päätöstä P6 sain sen takia etten tullut työvoimapoliitiseen suunnitelmaan 3 kertaa, kun oli ulkona kauhea pakkanen ja minua ei huvittanut lähteä työvoimatoimistoon joulukuussa. Oli juuri ne -35C pakkaset ja minulla ei ollu auto käyettävissä.haluan välittää päätöksesta mutta vaikea on, koska syy "ei ollut pätevää". olin 3kk työelämävalmenuksessa, mutta karenssi on edelleen voimassa,koska se pitää olla koulutus tai palkkatyö. Nyt taas putosin 0 tuloon.

      • tyjkytiyu

        Että oli oikein pakkanen ja vielä olisi pitänyt käydä joulukuussa. Onko tämä provo, pakko olla ?


    • Virkailematon++

      Varsinaisia "työvoimapoliittisia suunnitelmia". Tyhjänpäiväistä lätinää. Ja kaikki vielä kolmena kappaleena, ainakin mulla, kun komento kävi "palvelukeskukseen".
      Että 40-vuotiasta oikein valmennetaan työelämään! Pitäsi niiden työkkäriakkojen mennä valmentautumaan oikeaan työelämään.

    • wdfghjklöä

      Karenssipäätökset eivät juurikaan muutu valitusasteissa.

      Sinun täytyisi pystyä osoittamaan se, että karenssipäätös on perusteiltaan väärin. Se on vaikeaa ellei mahdotonta, koska työttömyysturvassa lähdetään siitä, että ristiriitatilanteessa työtön valehtelee, muut puhuvat totta.

      Silti olen sitä mieltä, että jokaisesta päätöksestä pitäisi valittaa. Karensseja tehtaillaan sitä tahtia, että jos kaikista päätöksistä valitettaisiin, niin valitusasteet olisivat pian tukossa ja tilanteeseen olisi pakko syventyä.

      Tuolta löytyy viesti, josta näkyy vähän sitä, miten karenssitehtailu toimii, on loppuosan viesti:

      http://www.tvy.fi/forum/viewtopic.php?t=23

    • TM

      Hei,

      Suosittelen kaikille nauhoittamaan käynnit työvoimatoimistossa. Asiasta voi kertoa myös työvoimatoimiston virkailijalle. Perusteluksi tulee kertoa oma oikeusturva ja mainita, että nauhoitus tulee lähtökohtaisesti omaan käyttöön.

      • kännykällä nauhalle

        Oman keskustelun saa aina nauhoittaa myös ilman, että siitä kertoisi.
        Itsellä aina kännykkä rintataskussa nauhoittamassa ja kaiken puheen nauhoittaa kyllä niin että saa selvää, kännyköissä on niin hyvät mikrofonit.

        Ai miksikö en kerro ? N. 10 vuoden takaa kun olin edellisen kerran työkkärin asiakas, työvoimatoimiston neuvoja sanoin poistuessani (siis jo ulko-ovella) että jos aiot olla hankala niin hekin sen kyllä osaavat. Ei ollut enää siinä vaiheessa nauhotus päällä, harmi kyllä, sillä hankaluuksia todella tuli, osoituksia kouluun ja työhön joka ei olllut ollenkaan omalla alalla, työnanatajatkin kyseli että miksi ne sua meille on ohjaamassa...

        Karenssiinhan se päätyi, mutta onneksi silloin ei ollut tuota alennetun sossun juttua vielä (tai ainakaan multa ei alennettu mitään).


    • Läpi meni

      Työsuhteeni päättyi keväällä ja työnantaja oli ilmoittanut työkkärille työsuhteeni päättymisen syyksi luottamuspulan. Työkkäri löi kolmen kuukauden karenssin. Työ tapahtui ns. kolmannessa maassa joten ammattiliitosta tai luottamusmiehistä ei ollut apua.

      Kirjoitin asiallisen valituksen jossa vetosin työsopimuslain 8 luvun 1 §: 2 momentin mukaisiin perusteisiin, pyysin parilta firmassa työskenneeltä ihmiseltä allekirjoitukset todistamaan väittämiäni, sekä liitin yhden aihetodisteen.

      Kuukausi meni ja valitukseni oli hyväksytty.

      Hyvät perustelut ja asiallista tekstiä on kaiken a ja o.

      • Bulleko

        Juu. Lainmukainen syy ja nimenomaan sen todistettavuus. Kaikki nämä kovat pakkaset ja muistamattomuudet eivät kelpaa.


    • sikami69

      MInulla valitus käsittelyssä liitolla. Hylkypäätös tehty väärän tiedon perusteella (työkkärin lausunnon). Todistukset on asiasta ja kaikki. Ihme jos ei mene läpi

      • kysyn vaan

        Jos asuu vaikka Helsingissä ja antavat harjoittelupaikan Lahdessa, niin pitääkö myös suostua? Kuka ne matkat maksaa jos itsellä ei ole varaa?


      • MVmv
        kysyn vaan kirjoitti:

        Jos asuu vaikka Helsingissä ja antavat harjoittelupaikan Lahdessa, niin pitääkö myös suostua? Kuka ne matkat maksaa jos itsellä ei ole varaa?

        Matkaa tulee päälle 80 km. Tarkistapa mitkä ovat matkarajat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      175
      1209
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      803
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      47
      644
    6. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      305
      562
    7. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      559
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      231
      551
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      51
      529
    10. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      510
    Aihe