ovat turhia. "virkistäytyminen" ? Virkistäytyä voi nauttimalla energiajuomaa. Mitä vittua rituaaleilla satanisti tekee, kun hän ei ole saatananpalvojakaan? Ei niin mitään.
Oikea satanisti ei ole mikään pelle, vaan riittää kun on tajunnut filosofian ja haluaa elää sen mukaan, on sinut sen kanssa. Monilla tulee herätys tähän, mutta mitä vittua he rituaaleilla tekevät? Sehän tuntuu kenestä tahansa järkevästä ihmisestä ihan täydelliseltä pelleilyltä. Tätä asiaa en tajua Laveyn kirjassa, en sitten yhtään, enkä sillä tiedolla tee muutenkaan mitään.
Vaikka noudattaa Satanismin ajatusmaailmaa ja aatetta, niin jättäkää ne helvetin rituaalit väliin, niistä ei ole mitään hyötyä oikeasti. Satanismissa ei ole mitään YLILUONNOLLISTA, mutta Laveyn oli pakko saada tehdä asiasta kiinnostava ja siksi kirja piti täyttää niillä helvetin pelleilyjutuilla alttareineen :)
Onko kukaan samaa mieltä ja jos ei ole, niin olisin kiinnostunut lukemaan hänen mietteitään miten sinä koet sitten nämä rituaalit virkistäviksi?
Eikö terve järki sano, että omaa järkeä kannattaa myös kuunnella kirjaa lukiessa?
Laveyn rituaalit
3
428
Vastaukset
- fennris
Enpä tuota tiedä. Jos ajatellaan, että esim. buddhalaisuus on monien pienempien idän filosofisten liikkeiden lisäksi uskonnolliselta kannalta tavallaan puolueeton ja siinä silti on rituaaleja, niin miksei satanismissakin? Täydet ateistitkin harrastavat meditaatiota psyykkisen virkeyden ylläpitämiseksi, eikä siihen liity uskonnollisia piirteitä. Rituaalit toimivat melko pitkälti samalla tavalla, jos mennään saatananpalvonta-ajattelun ulkopuolelle ja mietitään, minkälaisia eri rituaalit olivat silloin kun niihin oikeasti ihmiset turvautuivat - eli silloin, kun uskonto ei vielä ollut niin steriiliä kuin nykyään. Rituaaleilla haetaan lähinnä tunnelatauksia ja mieltälaajentavia kokemuksia, ja ne ovat varsinkin transsitilojen puolesta virkistäviä, vaikkeivät yliluonnollisia olisikaan.
Toki on asia erikseen, jos rituaaleissa pyritään jotain tiettyä hahmoa tai jumaluutta palvomaan, mutta neutraaleimmillaan rituaalit ovat vain vähän erilaista meditaatiota. Niin. Eihän rituaalit satanismissa ole muuta kuin. "Psykologista näyttelemistä" joita voi suorittaa. Ilman että uskoo mihinkään yliluonnollisiin. Eivätkä rituaalit tai sen dogmit ole millään tavalla sidottuja uskoon. Onhan Kommunisteillakin kokoontumisia ja marsseja. Jotka täyttävät rituaalien määritelmät. Sekä Buddhalaisilla meditointi. Ilman että tarvitsisivat uskoa mihinkään yliluonnolliseen. Samoin rituaalit satanismissa ovat sidoksissa vain individualisteihin tavalla. "Tee mitä ikinä tahdot." ja uskoa mihin tahdot. Niitä voi joko suorittaa jos haluaa tai sitten ei.
- .
LaVeyläisessä satanismissä ei ole mitään originaalia ilman sitä estetiikkaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 511673
- 621612
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p101178- 60981
- 49954
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41765Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118627Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit86620Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit32597- 38556