Näinkö outoa se on vieläkin.

vanha poosu

Ehdokkaat lupailevat taas laitaa omaishoitajien asiat kuntoon. Kristillisdemokraatien 1.varapuheenjohtajakin kirjoittaa: "toiseksi omaihoidon tuki muutetaan subjektiiviseksi oikeudeksi," Saanen ilmoittaa arvon varapuheenjohtajalle että omaishoidon tuki on ollut subjektiivinen oikeus jo 1. heinäkuuta 1993 alkaen. Minun on pakko kysyä ihmetellen. Kuinka monta kertaa se täytyy "vahvistaa" subjektiiviseksi oikeudeksi ennen kuin se saavuttaa niin suuren lainvoimaisuuden että sitä lakina ryhdytään noudattamaan ja KUNNIOITTAMAAN.
Omaishoidon
Lainsäädännön
Valvontayhdistys
Pentti Reinikainen

3

162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • donna-bella

      Niinpä, me maan hiljaiset ollaan tyydytty murusiin joita tippuu, jos tippuu.
      300 000 omaishoitajaa on suomessa, heistä 30 000 saa tukea:(((
      Siinäpä siitä subjektiivisuudesta.
      Tuen maksamsella ja hoidettavan kunnolla tai tuen tarpeella ei ole merkitystä, sillä on, missä paikkakunnalla asuu.
      Jos KELA alkaa maksaa omaishoidontuen voi olla että se sekoitetaan Kelan.n hoitotukeen, se saattaisi jäädä pois, tai sitten omaishoidontuki evättäisiin kun tulee hoitotuki, vaikkakin hoitotuki tulee hoidettavalle ja omaishoidontuki hoitajalle. En usko oikein parannukseen silläkään sektorilla, on niin huonoja kokemuksia.

    • lusiina4

      Mistä mielestäsi johtuu että manitsemaasi lakia ei sitten laiteta täytäntöön, siis miten on vara olla toteuttamatta lain säädöksiä? Onko sinulle selvinnyt se?
      Onko perustamassasi yhdistyksessä jo paljon jäseniä ja saako kysyä, mitä puoluetta sinä äänestät?

    • vanha poosu

      Olen hyvin selvillä siitä miksi oikeaa lakia ei uskalleta Omaishoitajat ja Läheiset Liiton toimesta vaatia noudatettavaksi. Olisi sen jo luullut tulleen selville kirjoituksistanikin. Muihin kysymyksiisi vastaan täälläkin ,kun sinäkin kerrot oikean nimesi etkä sotke nimimerkin suojassa. vanha poosu

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      133
      2309
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      62
      2227
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      51
      1904
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      70
      1602
    5. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      97
      1451
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      96
      1439
    7. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      116
      1319
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1200
    9. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1171
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      70
      1053
    Aihe