Olkaa jo etukäteen viisaita ja pyytäkään synnytyssairaalasta mustaa-valkoisella siitä, että lapsi on syntynyt keskosena. Varsinkin, jos lääkärit jo synnärillä arvelevat, että voi esiintyä kehitysviivästymää keskosuuden takia, on paperi vieläkin tärkeämpi.
Sen turvin pelastutte neuvolassa kyräilyltä ja epäluuloilta kuvitellusta huonosta vanhemmuudesta, jos lapsi ei kasva ihannekäyrien mukaisesti.
Olkaa kaukaa viisaita
5
511
Vastaukset
- 5+19
joo siis mua kanssa välillä ihmetyttää neuvolan tehtävät.. Onko ne vaan mittaus- punnituspaikkoja? Siellä tuli aina vähän sellainen olo että he kuulustelivat että osaanko hoitaa poikaa oikein, mutta mitään konkreettista apua eivät tarjonneet.
Poika syntyi vk 36 ja oli pienipainoinen, olisin halunnut saada jotain tukea neuvolasta mutta siellä vaan punnattiin ja mitattiin ja käskettiin laittaa ilmoitustaululle lappu jos olisi halunnut vertaistukea muilta vanhemmilta.
poika on nyt kolme enkä edelleenkään tiedä että mitkä ovat oikeasti neuvolan tehtävät... - öploki
Etteikö neuvolantäti ihan itse osaa paperista katsoa millä rv se lapsi syntyi... että todistus pitäis olla.... joopajoo.
Jos sairaalassa jo lääkärit epäilee kehitysviivästymiä, niin eiköhän se kehityksen seuranta järjesty siellä sairaalassa.
Eipä meillä ainakaan ollut mitään tiedonkulkuongelmia sairaalan ja neuvolan välillä.
Muksu nyt 4v, syntyi rv31. - eikö ne papereista n
pinnkka papereita saatiin mukaan rv 30 tiukka.
- rv 35 vaavi yms
voi ei näitä suuria viisaita jotka "ymmärtävät" epäillä kaikkea... paperit ja tieto kulkee sairaalan ja neuvolan välillä. 36-viikkoinen on vain lievästi ennenaikainen.
- kjhioij
No meillä ainakin näkyy neuvolan tiedoissa kyllä millä rv:lla on syntynyt:D Ja nykyään ku vetelee yläkäyrillä painon kanssa ja pituuden kanssa alakäyrillä nii ei meille mitään oo sanottu,ei meillä oo koskaan mitään käyriä tutkittu ja valitettu
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.922127Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n332070Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501835Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751360- 861251
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191141Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311060Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men561003- 67936
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.282895