Mulla on nyt muutaman päivän tuntunut silloin tällöin kirvelyä alapäässä. Tänään tarkistin, miltä siellä näyttää ja huomasin, että on muutaman pientä vesikellon näköistä rakkulaakin. Voiko kuivat limakalvot oireilla näin? Mä oon vielä neitsyt, joten sp-tauti tuskin on. Ei ole mitään kutinaa, haavaumia tai kokkareista valkovuotoa.
Olen kerran käynyt gynellä, mutta se tuntui aika epämukavalta, enkä kauhean mielelläni menisi uudestaan ilman tositarvetta. Menisiköhän tämä itsestään tai kotihoidolla ohi?
Olen kerran käynyt gynellä, mutta se tuntui aika epämukavalta, enkä kauhean mielelläni menisi uudestaan ilman tositarvetta. Menisiköhän tämä itsestään tai kotihoidolla ohi?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Oletko harrastanut suuseksiä? Onko sinua hyväilty genitaalialueelta, esim. sormin? Onko sinulla huuliherpestä?
Vaikuttaisi genitaaliherpekseltä oireilusi. Jos sinulla on huuliherpes, oireetonkin, niin olet voinut itse siirtää sen genitaalialueellesi.
Menehän otattamaan vesikellosta näyte, saadaan selville onko se herpes.
En ole sekstaillut millään tavalla. Eikä mulla ole huuliherpestä (no, oireeton voisi kai periaatteessa olla). Mutta eikö genitaaliherpeksessä ole oireena myös kutina ja haavaumia?
Ei välttämättä, siis ole kutinaa tahi haavaumia.
Käy nyt näyttämässä vesikelloja kun niitä vielä on, niistä on helppo ottaa näyte.
Tuntuu vaan hieman tyhmältä mennä, kun ei tämä oikeasti suuri vaiva ole. Ei edes kirvele kaiken aikaa. Tuntui jotenkin loogiselta ajatella, että tämä johtuisi limakalvojen kuivumisesta. Ne ovat meinaan aika kuivat ja olen pessyt alakertaa ehkä turhankin ahkerasti viime aikoina (mulle tuli pari kuukautta sitten finni sinne ja ajattelin parantaa hygieniaani). Ja kirvely tuntuu selvemmin alapesun jälkeen.
Mutta kiitos sinulle neuvoistasi. Täytyy kai ottaa itseä niskasta kiinni ja varata aika heti aamulla.
Okei, nyt on aika varattu. Huh huh.