Palautuslevy ?

Win7
Miten luon semmoisen palautuslevyn siltä varalta että tietokone menisi sekaisin?

Kun ostin koneen ei tullut mitään ohjeita sen tekemiseen kun avasin koneen..

Dell studio xps. Kiitos.
5125
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Eikö koneella ole jotakin Dellin omaa palautuslevyjen teko ohjelmaa?

Äänestä

Dell studio xps malleja on monta erilaista.

Alustavasti saattaa olla että palautuslevyä ei voi luoda, koski xps konetta jossa on Vista.

Äänestä

Ottakaa hyvät ihmiset koneen käyttö-ohjeet käteen ja lukekaa itse. Ei aina tartte olla niinuus-avuton

Äänestä

Siis win7 ? No, mene kohtaan -> ohjauspaneeli / varmuuskopioi ja palauta / luo järjestelmän näköistiedosto ja sitten valitset koneen kovalevyn tai ulkoisen kovalevyn jolle tallennat sen järjestelmän varmuuskopion. Mutta kuitenkin mieluiten joku muu kovalevy kuin sama jossa myös windows on.

HUOM! Jos koneessasi on vain yksi kovalevy jossa myös se win7, niin suosittelen että luot sille ensin oman osion levynhallinan kautta, kooltain jotain 30-40Gb esim. riippuen paljonko C: aseman/ windowsin & asennettujen ohjelmien käyttämä tila on?

Kun olet valinnut minne tallennat sen järjestelmän varmuuskopion, niin klikkaile hyväksymällä aina eteenpäin. Lopuksi poltat vielä järjestelmän korjauslevyn ( windowsin pitäisi ehdottaa sitä automaattisesti joko ennen tai jälkeen varmuuskopioinnin) cd/dvd.n jonka avulla itse palautus sitten tapahtuu ongelma tilanteessa.

Vaihtoehtoisesti voit kopioida myös cd/dvd.lle poltetun palautus levyn tiedostot ( boot-sources-boot.mgr) suoraan usb tikulle jolloin palautus onnistuu tarvittaessa myös sillä usb tikulla.

Äänestä

Just tein 7 ultimaten palautuslevyn ja korjauslevyn ,siellä on valmiit ohjelmat koneella näitä varten kun viittii selata Jokaisen pitää tutustua sen verran koneeseensa että tietää mitä se sisältää.Varmistan vielä varmuudenkin ,ajan Neron ohjelmalla kiintolevyn tietyt osiot ulkoiselle muistille .Reipasta päivää koneen parissa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Reco-very kirjoitti:

Win7
Miten luon semmoisen palautuslevyn siltä varalta että tietokone menisi sekaisin?

Kun ostin koneen ei tullut mitään ohjeita sen tekemiseen kun avasin koneen..

Dell studio xps. Kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu