Win7
Miten luon semmoisen palautuslevyn siltä varalta että tietokone menisi sekaisin?
Kun ostin koneen ei tullut mitään ohjeita sen tekemiseen kun avasin koneen..
Dell studio xps. Kiitos.
Miten luon semmoisen palautuslevyn siltä varalta että tietokone menisi sekaisin?
Kun ostin koneen ei tullut mitään ohjeita sen tekemiseen kun avasin koneen..
Dell studio xps. Kiitos.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Eikö koneella ole jotakin Dellin omaa palautuslevyjen teko ohjelmaa?
Dell studio xps malleja on monta erilaista.
Alustavasti saattaa olla että palautuslevyä ei voi luoda, koski xps konetta jossa on Vista.
Ottakaa hyvät ihmiset koneen käyttö-ohjeet käteen ja lukekaa itse. Ei aina tartte olla niinuus-avuton
Siis win7 ? No, mene kohtaan -> ohjauspaneeli / varmuuskopioi ja palauta / luo järjestelmän näköistiedosto ja sitten valitset koneen kovalevyn tai ulkoisen kovalevyn jolle tallennat sen järjestelmän varmuuskopion. Mutta kuitenkin mieluiten joku muu kovalevy kuin sama jossa myös windows on.
HUOM! Jos koneessasi on vain yksi kovalevy jossa myös se win7, niin suosittelen että luot sille ensin oman osion levynhallinan kautta, kooltain jotain 30-40Gb esim. riippuen paljonko C: aseman/ windowsin & asennettujen ohjelmien käyttämä tila on?
Kun olet valinnut minne tallennat sen järjestelmän varmuuskopion, niin klikkaile hyväksymällä aina eteenpäin. Lopuksi poltat vielä järjestelmän korjauslevyn ( windowsin pitäisi ehdottaa sitä automaattisesti joko ennen tai jälkeen varmuuskopioinnin) cd/dvd.n jonka avulla itse palautus sitten tapahtuu ongelma tilanteessa.
Vaihtoehtoisesti voit kopioida myös cd/dvd.lle poltetun palautus levyn tiedostot ( boot-sources-boot.mgr) suoraan usb tikulle jolloin palautus onnistuu tarvittaessa myös sillä usb tikulla.
Just tein 7 ultimaten palautuslevyn ja korjauslevyn ,siellä on valmiit ohjelmat koneella näitä varten kun viittii selata Jokaisen pitää tutustua sen verran koneeseensa että tietää mitä se sisältää.Varmistan vielä varmuudenkin ,ajan Neron ohjelmalla kiintolevyn tietyt osiot ulkoiselle muistille .Reipasta päivää koneen parissa.