muistitukusta

auttakaa oi viisaat

Kun se on laitettu koneelle, voiko sitä pitää kokoajan ? Entä kun kirjoittaa samaa tarinaa montakymmentä sinua. Niin kelaanaina alusta siihen kohtaan mihin teksti on jäänyt. Onko helpompaan menetelmää päästä suoraan siihen mihin ed. kerralla jäi.
Minulle on asennettu tikku paikoilleen. Miten tarkistan onko teksti tullut tikulle. Tiedän että välillä pitää painaa -save-
Onneton tunari

5

123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1stMacFinn

      En kyllä pitäisi tikkua ainoana tärkeältä kuulostavalle monikymmensivuiselle dokumentille. Tallenna se kovalevylle ja kopioi sen lisäksi sinne tikulle, usein.

      • Juu. Aika sekopäistä kirjailemista, jos ainoa tallennuksen kohde on tikku. Kun 300 sivua tekstiä on kadonnut ikuisesti vaiheessa jossa tikku ei enää suostu yhteistyöhön, siinä voi enää kysellä itsarikeskusteluista mikä rasva sopii hirttonaruun parhaiten.

        Toivottavasti välit kustannustoimittajaan ovat kunnossa, kun tuntuu tuo kysyjän kielioppi- ja oikeinkirjoitusosasto olevan hukkateillä enemmän kun Päätalon Kallen raakateksteissä aikoinaan.

        Mikähän ihme mahtaa tässä olla tekstinkäsittelyohjelmana...


    • fundamentalist

      "Entä kun kirjoittaa samaa tarinaa montakymmentä sinua. Niin kelaanaina alusta siihen kohtaan mihin teksti on jäänyt. Onko helpompaan menetelmää päästä suoraan siihen mihin ed. kerralla jäi."

      Tuossa edellä jo tulikin tikullekirjoittamisen vaaroista.
      Lisäksi sanoisin että pitkä tarina kannattaisi kirjoittaa aina muutama sivu
      ihan omaan tiedostoonsa ja vasta sitten kun juttu on valmis koota ne yhteen.
      Näin siksi että jos möhlii rankasti ei häviä niin paljon tarinaa bittien taivaaseen
      ja on tuo kelaaminenkin helpompaa.

      Ja aina kun valmista on syntynyt hiukka enempi, niin se kopioidaan
      ainakin kahteen erilliseen paikkaan.

    • virgin69

      "Onko helpompaan menetelmää päästä suoraan siihen mihin ed. kerralla jäi."

      Kannattaa kirjoittaa vain ehkä 10 sivua per tiedosto. Eli aina kannattaa kirjoittaa uuteen tiedostoon kun edelliseen on kertynyt jotain 10 sivua. Tarkempi sopiva sivumäärä tiedostoa kohti on silloin optimaalinen, kun tiedostot avautuvat nopeasti eikä tietokone pätki tekstiä selattaessa, ja kun tekstin selaaminen on nopeaa ja sujuvaa.

      Siirtämällä oikeassa reunassa olevaa palkkia, saat selattua nopeammin tekstiä, kuin nuolia painamalla.

      Tiedostot kannattaa nimetä niin että nimestä näkee heti mikä päivitys/tekstin osa siinä on. Tekstin valmistuttua voit halutessasi luoda tiedoston johon kokoat kaikki tekstit yhteen, ellei tekstiä ole vallan mahdotonta määrää.

      Tiedoston versio selviää kun klikkaat oikealla hiiren nappulalla tiedostoa, ja valitse sitten avautuvasta valikosta vasemmalla hiiren nappulalla ominaisuudet, jolloin saat näkyville ikkunan jossa kerrotaan mm tiedoston viimeinen muokkausajankohta. Joissakin käyttöjärjestelmissä viimeinen muokkausajankohta tulee näkyville myös viemällä hiiren osoitin tiedoston kuvakkeen päälle painamatta mitään nappulaa. Voit myös järjestää kansion kuvakkeet viimeisen muokkausajankohdan mukaiseen järjestykseen, jolloin uusimmat versiot tiedostoista erottuvat nopeasti.

      Kun sinulla ovat tallennettuina myös hieman vanhemmat versiot tiedostoista, voit hyödyntää niitä kätevästi jos tulet katumapäälle joistakin tiedostoihin tekemistäsi muutoksista.

      Jokainen tiedosto ja jokainen tiedoston versio kannattaa kopioida ainakin kahdelle tallennusvälineelle(mieluummin vähintään kolmelle), esimerkiksi tietokoneen kiintolevylle ja muistitikulle, molemmille.

    • virgin69

      "Miten tarkistan onko teksti tullut tikulle. "

      Jos tekstitiedostosi on avoimena, niin valitse vasemmasta yläkulmasta "Tiedosto" tai "File". Sitten avautuvasta valikosta valitse "Avaa...".

      Nyt sinun pitäisi nähdä tiedostosi sijainti, eli voit näin saada selville sijaitseeko tiedostosi tikulla.

      Sinun kannattaa kopioida tiedostosi myös tietokoneen kovalevylle, siltä varalta jos tikku menee rikki tai hukkaan:
      Klikkaa vasemmasta yläkulmasta "Tiedosto". Sitten avautuvasta valikosta klikkaa "Tallenna nimellä...". Sitten kirjoita/valitse tallennuspaikaksi esim: C:\Teksti abc

      Sitten klikkaa "Tallenna" tai "Save" samasta valikosta.


      TAI:

      Avaa omatietokone/tietokone/mycomputer-ikkuna.
      Siellä pitäisi näkyä muistitikun kuvake, esim: "Siirrettävä levy (H:)", tai jollakin muulla nimellä.

      Jos et löydä tieokone/omatietokone/mycomputer-ikkunan avaavaa kuvaketta, niin tässä neuvo siihen:

      Valitse näytön vasemmasta alareunasta: "Käynnistä". Sieltä avautuvasta käynnistä-valikosta valitse: Tietokone tai Computer. Jos ei siellä käynnistä-valikossa näy kumpaakaan näistä, kirjoita käynnistä-valikon "etsi/search/haku"-kenttään "tietokone" tai "computer".

      Avaa omatietokone/tietokone/mycomputer-ikkuna.
      Siellä pitäisi näkyä muistitikun kuvake, esim: "Siirrettävä levy (H:)", tai jollakin muulla nimellä.

      Selaa sieltä kansioita/tiedostoja, missä arvelet etsimäsi tiedostosi olevan. Tiedostosi nimen näet tiedostoikkunan yläreunasta kun tiedostosi on auki. Jos tiedostosi ei ole avattuna, löydät sen nimen kyseisen tiedoston kuvakkeen ohessa. Voit käyttää tiedostojesi etsimisessä myös käynnistä-valikon haku/etsi/search-toimintoa, kirjoittamalla tiedoston nimen hakukenttään ja painamalla näppäimistön enter-nappulaa(iso nappula melko oikealla, jossa on suorakulmallisen nuolen kuva, tai jossa lukee mahdollisesti että "Enter" (lähellä Home-nappulaa)).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      370
      3184
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      315
      1516
    3. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      84
      1312
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1311
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1305
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1255
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      48
      1155
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      1062
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      25
      960
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      847
    Aihe