1000 GTR

petonji

Moottorin käynti ääni tosi mekaaninen, mistä pitäs huolestua, aj 110tkm rahisee kuin petonimylly!

7

335

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kawamies

      Eipä taida muuta vaihtoehtoa olla kuin kone auki. Männän renkaat tai jotain siihen viittaavaa.? Onko ääni ilmestynyt yhtä äkkiä? Kesken ajon? Kuuluiko mitään paukahduksia?

    • Motoristi 52

      Lähinnä sinun kannattaisi huolestua siitä antaako muijjasi piparia muille!?Ei siitä moottorin äänestä,kawa nimitttäin on maailman luotettavin moottoripyörä monen eri tutkimuksen mukaan.
      Kyllä jämpti on näin.
      Onkohan se nyt kuitenkaan ku sepelimylly?Näytä mulle se kone niin tiedän heti onko siinä vikkaa,kawa käy pikkusen mekaanisemmin ku esim Hontra.

      • 3+2

        Kyllähän GTR:n kone teknisesti luja on, mutta se on tarkka siitä että huollot on myös tehty ajallaan. GTR:ssä on vanha Kawan 1000 RX:n kone 80-luvun puolivälistä joka on ainakin tarkka siitä että esim. venttiilisäädöt on tehty säännöllisesti sekä muut huollot. Kansiviat ovat aika yleisiä tässä mallissa jos kilometrejä on kertynyt paljon. Ja jos mittarissa on jo 110 tkm eikä sille mitään ole tehty, niin rupeaa kyllä remontti olemaan lähellä. Se on totta, että Kawan kone on karkeakäyntinen verrattuna muihin japsimerkkeihin. Tiedän yhden tapauksen, jossa oltiin GTR:n kanssa kilometreissä todennäköisesti jo toisella sadalla tuhannella ja eteen tuli kansiremontti. Pyörä nimittäin myytiin kaverille n. 50 tkm ajettuna. Selvisi että se oli saksantuontia ja todellisuudessa enemmän ajettu. Alussa kaikki oli ok, mutta vähän ajan kuluttua käynti muuttui tosi karkeaksi, kuten tämän ketjun aloittajallakin.


      • gikolot

        Taidat olla niitä junttija jotka kyttää toisten muijija, etkä oikeista moottoripyöristä tiedä enempää kuin sika säkistä.
        Kawa paras hah hah höh


    • Motoristi ukki

      Ventiiliviat,lähinnä imupuolen venttiilinkantamiset vaivaa lähinnä 80-luvun kawoja,ei yheksänkymmen luvun.
      Olen kuullut huhuja 170000km ajetuista gtr mallista.

    • k.awasaki

      Jakopäänketju se siellä rallattaa, ota se kiristimen ruuvi auki ja napauta pitkällä tuurnalla niin menee seuraavaan kiristyshampaaseen, ja käy taasen kuin enkeli seuraavat 30tkm, sitten voitkin vaikka jo vaihataa sen nelirivisenkatjun ja kaikki ohjaimet uusiksi. Hyvä peli muuten, juuri tulee 100tkm täyteen ja mopo on mallia -91

      • kawanisti

        Samoilla ajatuksilla edellisen kanssa.
        Itsellä kohta 170 tuhatta ajettu. Ja jakopäänketju anto jo kohtuu karkeaa rohinaa.
        Kiristäjästä tulppa ja jousi pois ja kone käyntiin, ja koneen käydessä työnnät ohuella meisselillä kiristäjää pykälän tai kaks tiekemmalle, ja kone kehrää taas ilman rohinoita. Paljon ajetuissa tahtoo kiristäjän jousi heikentyä eikä jaksa pitää ketjua kireällä. Korjaantuu myös uudella kiristäjällä tai riskemmällä jousella.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      104
      3076
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      87
      2415
    3. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      24
      1956
    4. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      22
      1510
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      29
      1490
    6. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      15
      1385
    7. siis ihan oikeesti

      Tämä on naurettavaa
      Ikävä
      87
      912
    8. Murtautuminen uimahalliin

      17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
      Kiuruvesi
      26
      907
    9. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      62
      846
    10. Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.

      Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois
      Hybridi- ja sähköautot
      2
      769
    Aihe