1000 GTR

petonji

Moottorin käynti ääni tosi mekaaninen, mistä pitäs huolestua, aj 110tkm rahisee kuin petonimylly!

7

323

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kawamies

      Eipä taida muuta vaihtoehtoa olla kuin kone auki. Männän renkaat tai jotain siihen viittaavaa.? Onko ääni ilmestynyt yhtä äkkiä? Kesken ajon? Kuuluiko mitään paukahduksia?

    • Motoristi 52

      Lähinnä sinun kannattaisi huolestua siitä antaako muijjasi piparia muille!?Ei siitä moottorin äänestä,kawa nimitttäin on maailman luotettavin moottoripyörä monen eri tutkimuksen mukaan.
      Kyllä jämpti on näin.
      Onkohan se nyt kuitenkaan ku sepelimylly?Näytä mulle se kone niin tiedän heti onko siinä vikkaa,kawa käy pikkusen mekaanisemmin ku esim Hontra.

      • 3+2

        Kyllähän GTR:n kone teknisesti luja on, mutta se on tarkka siitä että huollot on myös tehty ajallaan. GTR:ssä on vanha Kawan 1000 RX:n kone 80-luvun puolivälistä joka on ainakin tarkka siitä että esim. venttiilisäädöt on tehty säännöllisesti sekä muut huollot. Kansiviat ovat aika yleisiä tässä mallissa jos kilometrejä on kertynyt paljon. Ja jos mittarissa on jo 110 tkm eikä sille mitään ole tehty, niin rupeaa kyllä remontti olemaan lähellä. Se on totta, että Kawan kone on karkeakäyntinen verrattuna muihin japsimerkkeihin. Tiedän yhden tapauksen, jossa oltiin GTR:n kanssa kilometreissä todennäköisesti jo toisella sadalla tuhannella ja eteen tuli kansiremontti. Pyörä nimittäin myytiin kaverille n. 50 tkm ajettuna. Selvisi että se oli saksantuontia ja todellisuudessa enemmän ajettu. Alussa kaikki oli ok, mutta vähän ajan kuluttua käynti muuttui tosi karkeaksi, kuten tämän ketjun aloittajallakin.


      • gikolot

        Taidat olla niitä junttija jotka kyttää toisten muijija, etkä oikeista moottoripyöristä tiedä enempää kuin sika säkistä.
        Kawa paras hah hah höh


    • Motoristi ukki

      Ventiiliviat,lähinnä imupuolen venttiilinkantamiset vaivaa lähinnä 80-luvun kawoja,ei yheksänkymmen luvun.
      Olen kuullut huhuja 170000km ajetuista gtr mallista.

    • k.awasaki

      Jakopäänketju se siellä rallattaa, ota se kiristimen ruuvi auki ja napauta pitkällä tuurnalla niin menee seuraavaan kiristyshampaaseen, ja käy taasen kuin enkeli seuraavat 30tkm, sitten voitkin vaikka jo vaihataa sen nelirivisenkatjun ja kaikki ohjaimet uusiksi. Hyvä peli muuten, juuri tulee 100tkm täyteen ja mopo on mallia -91

      • kawanisti

        Samoilla ajatuksilla edellisen kanssa.
        Itsellä kohta 170 tuhatta ajettu. Ja jakopäänketju anto jo kohtuu karkeaa rohinaa.
        Kiristäjästä tulppa ja jousi pois ja kone käyntiin, ja koneen käydessä työnnät ohuella meisselillä kiristäjää pykälän tai kaks tiekemmalle, ja kone kehrää taas ilman rohinoita. Paljon ajetuissa tahtoo kiristäjän jousi heikentyä eikä jaksa pitää ketjua kireällä. Korjaantuu myös uudella kiristäjällä tai riskemmällä jousella.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      37
      2766
    2. Miten kaivattusi teki sinuun lähtemättömän vaikutuksen?

      Minulla kävi niin, että hän laittoi ruokaa, kun olin nälkäinen. Tie miehen sydämeen käy vatsan kautta.
      Ikävä
      89
      1204
    3. Alkon myynti putosi kesäkuussa 10 prosenttia

      Niin se hallitus tuhoaa valtion verokertymää ylisuurella alkoholiverolla, kun kansalaiset hankkivat juomansa ulkomailta.
      Maailman menoa
      127
      1009
    4. Oliko mies vetäytyminen

      Toimiva veto? Miten meille kävi. Ei hyvin ja mahdottomalta tuntuu tilanne nyt.
      Ikävä
      62
      1005
    5. Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää

      Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos
      88
      947
    6. Mitä söitte Hänen kanssaan yhdessä viimeksi?

      Tällainen vihjeketju:)
      Ikävä
      66
      917
    7. EU:lta tyly ratkaisu Temulle

      On se hyvä, että EU on vihdoin ja viimein puuttunut noiden Kiinan krääsän kauppiaiden toimintaan. https://www.is.fi/ta
      Maailman menoa
      102
      872
    8. Oon tässä pohtinut että se nainen

      Ei sovi sulle. Ihmetyttää mitä näet hänessä. Mieheltä miehelle
      Ikävä
      70
      825
    9. Nainen on ihana

      ilta-päivää tosi söpölle naiselle 🤗😘☺ Jos saisin sinut nainen oisin onnellisin mies Etpäs tiedäkään keneltä tämä on?
      Ikävä
      25
      738
    10. Hallinto-oikeus kumosi valtuuston päätöksiä

      Teksti-tv kertoo, että valtuuston päätöksentekoon on osallistunut varavaltuutettu jolla ei ollut oikeutta osallistua. Mi
      Ähtäri
      30
      694
    Aihe