Evelacen sivuilla suositeltiin pitkille lentomatkoille tukisukkahousujen käyttöä niin miehille kuin naisillekin. Siinä kehuttiin niiden vähentävän jalkojen turvotusta ja väsymistä. Pitkä lento on aina jaloille melkoinen rasitus. Miehenä kuitenkin tuollaisten tukisukkahousujen käyttö kuitenkin arveluttaa.
Onko niistä todellista apua jalkojen väsymiseen? Millaiset nuo mahtaa olla monta tuntia kestävällä lennolla? Lämmittääköhän tuollaiset kuinka paljon, kun ne joutuu kuitenkin laittamaan pitkien housujen ja sukkien alle piiloon?
Onko niistä todellista apua jalkojen väsymiseen? Millaiset nuo mahtaa olla monta tuntia kestävällä lennolla? Lämmittääköhän tuollaiset kuinka paljon, kun ne joutuu kuitenkin laittamaan pitkien housujen ja sukkien alle piiloon?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Minä käytän polviin ulottuvia lentosukkia pitkillä lennoilla ja olen ollut niihin ihan tyytyväinen. Jaloittelu ajaisi varmaan saman asian, mutta yölennoilla nukun mieluummin kuin kävelen.
Samoin. Pelkkät nilkasukat riittäneet.
Lensin pari viikkoa sitten Yhdysvaltoihin ja takaisin. Menomatkalla käytin tukisukkiksia, paluumatkalla en. Menomatkalla jalat eivät juuri turvonneet mutta sukkahousut hiostivat aivan kaameasti. Siksi en niitä paluumatkalla laittanutkaan, mutta jalat polvista alaspäin turposivat ja puutuivat aika hurjiksi pökkelöiksi. Matkakumppanin (mies) tukipolvisukat olivat kuulemma oikein miellyttävät. Itsellenikin ne olisivat varmasti riittäneet, kun kerran polvista ylöspäin jalat olivat ihan normaalit...
Polveen asti ulottuvat tukisukat ns. lentosukat parhaita.
Lisätietoja mm: http://www.tohtori.fi/?page=1165955
tukisukkahousut soveltuvat enemminkin seisomatyöhön.
Tukisukat tulisi vetäistä jalkaan heti aamulla, jo ennenkuin nousee sängystä. Eli yöpöydälle sukat :-DD
Tämä ei välttämättä lomakohteessa ole kovin miellyttävää, jos lämpöasteita ov vaikkapa rapiat 35.. sukat voip vetäistä lähtiessään, jättää vaikka nilkkaan mutturalle ja nykäistä ylös koneessa. Toimivat silti.
Suosittelen lämpimästi, toimii!!
ostakaa laadukkaat sukat, joissa oikea puristussuhde.
On tainnut mennä tukisukkahousut ja lentosukat sekaisin ei kai kukaan mies vetäisi tukisukkahousuja jalkaan.
Sitten vielä koneessa ei tarvitse runkata niitä penkkejä on ihan yhtä hyvä istua suorassa kuin selkänoja 20 asteen kulmassa.
Siitä ei kärsi kuin takana istuva.
Eilen tullessani Madeiralta takana istuva töni polvillaan minun penkkiäni.
Niin, että penkillä 8 F penkillä istunut idiootti haista pitkä vittu ja opettele käyttäytymään.
Vedä jesarilla jalkas nippuu ni kyllä tukee
Minä potkin kunnolla selkänojaan koko matkan aina kun edessä oleva laskee selkänojan alas.
Törppö..... miksi ne penkit on rakennuttu sellaisiksi että ne kallistuu ????? Siksi että niitä SAA KALLISTAA silloin kun haluaa, paitsi nousun ja laskun sekä ruokailun ajaksi.
Potkin silti ja jos joku valittaa muistaa ikänsä.
Jäytän tukipolvisukkia töissäkin eikä jalat turpoile. Suosittelen, ei se mitään mystiikkaa ole.