Polvilumpion murtuma

mies leikataan tänää

Kauanko pidetään potilasta sairaalassa :(

11

18076

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nivelkierukka

      Normaalisti polvilumpoin murtuman leikkauskorjauksen jälkeen pääsee vuorokauden tai kahden päästä kotiin.

      Jos kyseessä on polvilumpion rustovaurion korjaus rustosolusiirre leikkauksessa niin sitten joutuu olemaan useamman päivän sairaalassa. Täällä on juttua polvilumpion rustovaurion korjaamisesta -> http://www.niveltieto.net/nivelklubi/cgi-bin/yabb/YaBB.pl?num=1289898664 .

    • Polvivammanen

      Itse pääsin heti leukkauksen jälkeisenä päivänä kotiin.

    • pelottaaminua

      minulla polvilumpio leikattiin koska sieltä oli irronnut luunpaloja. tietäisiköhän kukaan että kauankohan kestää että pääsen liikkumaan. minua pelottaa että en voi enää ikinä juosta, pelata ulkona esim jalkapalloa, ajaa pyörää yms... : ((

    • tkwe88

      Oma lumpio meni palasiksi ja naulattiin kasaan puoli vuotta sitten. Nyt pystyy hyvin polkemaan fillarilla ja kävelemään lähes normaalisti. Juoksemaan en pysty askeltakaan. Vielä. Eli pitkä kuntoutus on sulla(kin) edessä. Itsellä oli 6 viikkoa kipsi joka vei mennessään kaikki lihakset.

    • polvensärkiä

      oliko polvilumpio kipeä kun sait rupeamaan taivuttamaan

    • polvensärkiä

      tai vihlaseeko kun taivutat

    • e54

      miulla meni lumpio seittämään osaan, olin viikon sairaalassa, josta kaksi päivää odotin leikkausta polvi säpäleinä. meni noin 5 viikkoa että polvi taipui edes 40 astetta ja teki kipeää, mutta nyt se alkaa 9 kuukauden jälkeen jo taipua ja kestää jos jonkinlaista urheilua. kipsiä ei ollut, vaan donjoy tuki, josta sai polven taipumiskulmaa säädettyä. kepit oli 12 viikkoa ja kävely piti opetella kokonaan uusiksi.

      • Lumpiovaivainen

        Itselläni on myös mennyt lumpio kahteen osaan ja siksipä kiinnostaa että mitä tarkoitat jos jonkinlaisella urheilulla?


    • mies 30

      Itte yrittänyt kans etsiä jotakin positiivistä tietoa polvilumpion halkeamisen jälkeiseltä ajalta. Mutta en ole löytänyt.. Toivon että asia olisi vain niin yksinkertainen että ne joilla menee hyvin luutuneen polvensa kanssa. Niin niillä ei ole mitään tarvetta etsiä enään moisia keskusteluita..

    • MurtunutPolvilumpio

      Liukastuin ja kuulin kovan naksahduksen polvesta. En päässyt ylös ollenkaan ja piti lähteä ambulanssilla sairaalaan. Röntgenissä selvisi, että polvilumpio oli murtunut kahteen eri palaseen. Odotin leikkausta yli 2 vuorokautta sängyssä maaten, enkä päässyt edes vessaan. Leikkauksessa polvilumpio laitettiin kasaan kahdella k-piikillä ja rautalangan tyyppisellä langalla. Olin sairaalassa 6 päivää. Kipsi oli nilkasta lonkkaan asti 2 viikkoa. Napapiikkejä pistin joka ilta sen ajan mitä oli kipsi. Kahden viikon kohdalla otettiin kipsi pois ja haavasta poistettiin hakaset. Sain tilalle ortoosin, joka säädettiin 30 asteen kulmaan. 3 viikon päästä ortoosi säädettiin 60 asteen kulmaan. Jalka taipui jo ekan viikon aikana 60 asteeseen. 8 viikon kohdalla oli röntgen ja kirurgille aika. Polvi ei ollut luutunut kunnolla, joten ortoosi jäi ja sitä säädettiin 90 asteeseen. Nyt on ollut 90 asteessa ortoosi kohta 3 viikkoa eikä Polvi taivu vielä siihen asti. Pienestä on kiinni enää. Yritän taivuttaa joka päivä Jalkaa, mutta kinnaa vastaan ja sattuu. Reilu viikon päästä tietokonetomografia josta näkee paremmin miten on edistynyt luutuminen. Pitkä ja raskas toipuminen ollut, joka jatkuu vielä. Henkiset arvet liukastumisesta oli pahimmat ekan kuukauden, mutta vieläki pelottaa kävellä kepeillä. Tsemppiä kaikille jotka kärsii Polvi vaivoista.

      • Anonyymi

        Miten sinulla menee nyt 2023? T. Etelän tyttö


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      186
      6691
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      153
      1915
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1638
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1350
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      51
      1123
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      41
      1011
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      98
      982
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      6
      917
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      249
      908
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      869
    Aihe