11vk rotikka joka syö kiviä!!

Mitä sitten??

Mitä helvettiä pitää tehdä 11vk rotikka uros pennun kanssa joka syö kaduilta kiviä ja nurmikolla ruohoa/multaa??
Yritämme opettaa koiraa sisäsiistiksi mutta lenkki reissut menee kivien syömiseen ja kun päästään kotia niin sitten kyllä paskotaan ja kustaan useimmiten onneksi kyllä paperille....

Hermot tuon kanssa menee!

11

290

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rottweileri

      11 viikkoa ja nyt jo hermot menossa ?

      Odotas kun se on puolivuotias ja puree kaikkea mahdollista :)
      En mä viitti vastata noin tyhmään kysymykseen , suosittelen luopumaan koirasta aikaisessa vaiheessa .
      Rottweileri on koira minkä kanssa "palaa hihat" jatkuvasti , on se sellainen puupää :)

      • Ap....

        No hermot ja hermot...
        Oli vähän tunteet pinnassa kun aloituksen kirjoitin (väsyneenä töiden jälkeen) mutta kyllä ne tästä tasaantuu, taitaa tehdä hyvää vaan ja pakko ottaa huumorilla vaikka kuinka tekis tiukkaa :)
        Päätin että syökööt kiviä. Ei se tosin kauhean isoja kiviä syö kun sitä seurasin, lähinnä hiekotushiekan palasia kadulta. Kyllä ne varmaa paskan mukana tulee pihalle.

        Onhan tuo ihana koira vaikka ristuksen puupää se todellakin on :)


      • Rottweileri
        Ap.... kirjoitti:

        No hermot ja hermot...
        Oli vähän tunteet pinnassa kun aloituksen kirjoitin (väsyneenä töiden jälkeen) mutta kyllä ne tästä tasaantuu, taitaa tehdä hyvää vaan ja pakko ottaa huumorilla vaikka kuinka tekis tiukkaa :)
        Päätin että syökööt kiviä. Ei se tosin kauhean isoja kiviä syö kun sitä seurasin, lähinnä hiekotushiekan palasia kadulta. Kyllä ne varmaa paskan mukana tulee pihalle.

        Onhan tuo ihana koira vaikka ristuksen puupää se todellakin on :)

        suosittelen käymään , kävin itsekkin ja sain hyviä neuvoja/ vastauksia kysymyksiini.
        Tuossa alla linkki

        http://www.rottweiler.fi/sivu.php?s=omistajakurssit


      • Ap...
        Rottweileri kirjoitti:

        suosittelen käymään , kävin itsekkin ja sain hyviä neuvoja/ vastauksia kysymyksiini.
        Tuossa alla linkki

        http://www.rottweiler.fi/sivu.php?s=omistajakurssit

        Kiitos linkistä mutta taitaa olla vähän turhan kaukana mutta kyllä Vaasan koirakoulun kurssille ilmoittaudun tässä heti miten! Hyvä tuo on oppimaan vaikka sisäsiistiksi vie näköjään aikaa...

        Huh! On se vaativa koira mutta kun sen kanssa hetken leikkiin niin se on kuin painasi on/off -nappia, nukahtaa ykskaks :)
        Vauva mikä vauva!


      • Rottweileri
        Ap... kirjoitti:

        Kiitos linkistä mutta taitaa olla vähän turhan kaukana mutta kyllä Vaasan koirakoulun kurssille ilmoittaudun tässä heti miten! Hyvä tuo on oppimaan vaikka sisäsiistiksi vie näköjään aikaa...

        Huh! On se vaativa koira mutta kun sen kanssa hetken leikkiin niin se on kuin painasi on/off -nappia, nukahtaa ykskaks :)
        Vauva mikä vauva!

        Tuo oli SRY:n pääsivu .

        No mä laitan vielä linkin , ei varmasti ole liian kaukana vaasasta.

        http://vasarotts.jimdo.com/


    • :D

      Hah haa taukki neuvoo toista:D
      Yleensä kasvattaja osaa neuvoa pulmatilanteissa, mutta epäilen tässä tapauksessa jo kasvattajankin kykyjä, kun myyntikin on tainnut mennä pieleen.

    • jr

      se on ihan normaalia.. lapset sekä koiranpennut maistelevat kaikkea. Ja rotikka ei ole poikkeustapaus koska naapurimme pentukoirat tekevät samaa, merkiltään kääpiösnautsereita=) Meillä toinen rotkuistamme oppi sisäsiistiksi n. 4kk iässä=) toinen suunnalleen 6kk kieppeillä=)
      Kiellät vaan kun popsii kiviä ja otat pois suusta ne=) kunhan koira kasvaa hieman voit kokeilla esim. jotain suurta herkkua laittaa oman polvesi päälle kun olet kontalla ja sanot ei. Muistutat koiraa välillä jos meinaa ottaa herkun, sitten kun on rauhallinen niin annat käskyn ottaa herkun.. toimii myös pihalla kun on ottamassa jotain nii kiellät =) yhdistää nopeaa mitä saa ottaa ja mitä ei.. sekava kirjotus;D

    • jr

      ja tosiaan oota kun kasvaa... se syö kaiken;) meilläkin on kakan mukana tullut sukkia sekä minun alusvaatteita kun yksin on päässyt kaapille. :D Ikeniä kutisee :D usko mua se ei oo vakavaa... ei mulla ainakaa oo usko loppunu ikinä, lohduttaudun aina että onneksi sohva on ehjä;D

    • miimuska876

      Mulla kans oli sama "Ongelma" kun omat rottikseni oli vauva, se söi pikkukiviä ja tupan-natsoja, multaa, kaikkea mitä maasta löysi.. seuraa koiraa, aina kun se ottaa suuhunsa jotain, käsi suuhun, kivi veke ja tunget sormet sen kurkkuun, toistat niin kauan että oppii. Tepsi omani kanssa. Älä vaan missään nimessä anna sen syödä niitä kiviä, menee suolisto tukkoon, ja avot.

    • myös rotikan omistaj

      Kaikki mikä ei kuulu koiran ruokavalioon pitää ottaa sen suusta heti pois ellei halua maksaa kallista eläinlääkärilaskua. Kivet voivat tukkia koiran suoliston. Minusta se joka aloitti tämän viestiketjun niin olisi syytä katsoa peiliin ja rehellisesti miettiä onko hänestä rotikan omistajaksi. Hän on vasta alkutaipaleella sisäsiisteyskasvatuksen kanssa mitäs sitten, kun koiraa pitää alkaa kouluttamaan tottelevaiseksi. Hieno koira menee hermoheikon käsissä pilalle!

    • San-Elma

      Niinpä... Koiranpennun kanssa toimitaan samoin, kuin pikkulapsen. Kuka antaa taaperonsa syödä kiviä? Tupakannatsoja? Kissanpaskoja?

      Pientä koialasta valvotaan ja ohjataan lempeästi kohti hyväksyttyä käytöstä. Ei se ole hermoja repivää tahtojen taistelua, eikä alistamista.

      Se patteritoiminen koira olisi monelle sopivin vaihtoehto.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      189
      2704
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2407
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1132
    4. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      94
      989
    5. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      921
    6. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      241
      826
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      820
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      288
      791
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      90
      785
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      718
    Aihe