Mitä helvettiä pitää tehdä 11vk rotikka uros pennun kanssa joka syö kaduilta kiviä ja nurmikolla ruohoa/multaa??
Yritämme opettaa koiraa sisäsiistiksi mutta lenkki reissut menee kivien syömiseen ja kun päästään kotia niin sitten kyllä paskotaan ja kustaan useimmiten onneksi kyllä paperille....
Hermot tuon kanssa menee!
11vk rotikka joka syö kiviä!!
11
267
Vastaukset
- Rottweileri
11 viikkoa ja nyt jo hermot menossa ?
Odotas kun se on puolivuotias ja puree kaikkea mahdollista :)
En mä viitti vastata noin tyhmään kysymykseen , suosittelen luopumaan koirasta aikaisessa vaiheessa .
Rottweileri on koira minkä kanssa "palaa hihat" jatkuvasti , on se sellainen puupää :)- Ap....
No hermot ja hermot...
Oli vähän tunteet pinnassa kun aloituksen kirjoitin (väsyneenä töiden jälkeen) mutta kyllä ne tästä tasaantuu, taitaa tehdä hyvää vaan ja pakko ottaa huumorilla vaikka kuinka tekis tiukkaa :)
Päätin että syökööt kiviä. Ei se tosin kauhean isoja kiviä syö kun sitä seurasin, lähinnä hiekotushiekan palasia kadulta. Kyllä ne varmaa paskan mukana tulee pihalle.
Onhan tuo ihana koira vaikka ristuksen puupää se todellakin on :) - Rottweileri
Ap.... kirjoitti:
No hermot ja hermot...
Oli vähän tunteet pinnassa kun aloituksen kirjoitin (väsyneenä töiden jälkeen) mutta kyllä ne tästä tasaantuu, taitaa tehdä hyvää vaan ja pakko ottaa huumorilla vaikka kuinka tekis tiukkaa :)
Päätin että syökööt kiviä. Ei se tosin kauhean isoja kiviä syö kun sitä seurasin, lähinnä hiekotushiekan palasia kadulta. Kyllä ne varmaa paskan mukana tulee pihalle.
Onhan tuo ihana koira vaikka ristuksen puupää se todellakin on :)suosittelen käymään , kävin itsekkin ja sain hyviä neuvoja/ vastauksia kysymyksiini.
Tuossa alla linkki
http://www.rottweiler.fi/sivu.php?s=omistajakurssit - Ap...
Rottweileri kirjoitti:
suosittelen käymään , kävin itsekkin ja sain hyviä neuvoja/ vastauksia kysymyksiini.
Tuossa alla linkki
http://www.rottweiler.fi/sivu.php?s=omistajakurssitKiitos linkistä mutta taitaa olla vähän turhan kaukana mutta kyllä Vaasan koirakoulun kurssille ilmoittaudun tässä heti miten! Hyvä tuo on oppimaan vaikka sisäsiistiksi vie näköjään aikaa...
Huh! On se vaativa koira mutta kun sen kanssa hetken leikkiin niin se on kuin painasi on/off -nappia, nukahtaa ykskaks :)
Vauva mikä vauva! - Rottweileri
Ap... kirjoitti:
Kiitos linkistä mutta taitaa olla vähän turhan kaukana mutta kyllä Vaasan koirakoulun kurssille ilmoittaudun tässä heti miten! Hyvä tuo on oppimaan vaikka sisäsiistiksi vie näköjään aikaa...
Huh! On se vaativa koira mutta kun sen kanssa hetken leikkiin niin se on kuin painasi on/off -nappia, nukahtaa ykskaks :)
Vauva mikä vauva!Tuo oli SRY:n pääsivu .
No mä laitan vielä linkin , ei varmasti ole liian kaukana vaasasta.
http://vasarotts.jimdo.com/
- :D
Hah haa taukki neuvoo toista:D
Yleensä kasvattaja osaa neuvoa pulmatilanteissa, mutta epäilen tässä tapauksessa jo kasvattajankin kykyjä, kun myyntikin on tainnut mennä pieleen. - jr
se on ihan normaalia.. lapset sekä koiranpennut maistelevat kaikkea. Ja rotikka ei ole poikkeustapaus koska naapurimme pentukoirat tekevät samaa, merkiltään kääpiösnautsereita=) Meillä toinen rotkuistamme oppi sisäsiistiksi n. 4kk iässä=) toinen suunnalleen 6kk kieppeillä=)
Kiellät vaan kun popsii kiviä ja otat pois suusta ne=) kunhan koira kasvaa hieman voit kokeilla esim. jotain suurta herkkua laittaa oman polvesi päälle kun olet kontalla ja sanot ei. Muistutat koiraa välillä jos meinaa ottaa herkun, sitten kun on rauhallinen niin annat käskyn ottaa herkun.. toimii myös pihalla kun on ottamassa jotain nii kiellät =) yhdistää nopeaa mitä saa ottaa ja mitä ei.. sekava kirjotus;D - jr
ja tosiaan oota kun kasvaa... se syö kaiken;) meilläkin on kakan mukana tullut sukkia sekä minun alusvaatteita kun yksin on päässyt kaapille. :D Ikeniä kutisee :D usko mua se ei oo vakavaa... ei mulla ainakaa oo usko loppunu ikinä, lohduttaudun aina että onneksi sohva on ehjä;D
- miimuska876
Mulla kans oli sama "Ongelma" kun omat rottikseni oli vauva, se söi pikkukiviä ja tupan-natsoja, multaa, kaikkea mitä maasta löysi.. seuraa koiraa, aina kun se ottaa suuhunsa jotain, käsi suuhun, kivi veke ja tunget sormet sen kurkkuun, toistat niin kauan että oppii. Tepsi omani kanssa. Älä vaan missään nimessä anna sen syödä niitä kiviä, menee suolisto tukkoon, ja avot.
- myös rotikan omistaj
Kaikki mikä ei kuulu koiran ruokavalioon pitää ottaa sen suusta heti pois ellei halua maksaa kallista eläinlääkärilaskua. Kivet voivat tukkia koiran suoliston. Minusta se joka aloitti tämän viestiketjun niin olisi syytä katsoa peiliin ja rehellisesti miettiä onko hänestä rotikan omistajaksi. Hän on vasta alkutaipaleella sisäsiisteyskasvatuksen kanssa mitäs sitten, kun koiraa pitää alkaa kouluttamaan tottelevaiseksi. Hieno koira menee hermoheikon käsissä pilalle!
- San-Elma
Niinpä... Koiranpennun kanssa toimitaan samoin, kuin pikkulapsen. Kuka antaa taaperonsa syödä kiviä? Tupakannatsoja? Kissanpaskoja?
Pientä koialasta valvotaan ja ohjataan lempeästi kohti hyväksyttyä käytöstä. Ei se ole hermoja repivää tahtojen taistelua, eikä alistamista.
Se patteritoiminen koira olisi monelle sopivin vaihtoehto.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061