Note ei mee kaupaks

Mulla note ja on siisti ja huoletu,ei mene kaupaks,miks?hintaki kohillaan ja kaikkee lisä jutskaa mukaan,mikä ostajia riivaa täh?
Ois vähä kiir hukata ku ei o käyttöö pitäs motskari saaha kesäks.
111374
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

käytettyjä autoja on varmaan suomessa kakskymmentätuhatta myynnissä.
jossain vaiheessa sen notesikin joku ostaa.

Äänestä

Hei! Olen aikeissa ostaa note 1,4 tai 1,6
Onko autossa jotain tyyppivikoja? onko kallis ylläpitää? Kertokaa hyvistä ja huonoista puolista jos teillä ko.auto ollut tai ajelette sillä. Kiitos vastauksista.

Äänestä
  • ostettu 2006 , nyt on uusittava etujarrulevyt. ajettu 121 000km.

    Äänestä

  • 2006-2009 vuosimalleissa (ennen faceliftiä) on tyyppivikoina etupään pallonivelien löystyminen ja kitisevä tuulettimen hihna. Muuten tuntuisi olevan erittäin luotettava ja vähävikainen auto.

    Itsellä 2011 1.6 Acenta -malli. Vikoja ei ole ilmennyt. Hyvinä puolina suorituskyky, pieni kulutus, ajettavuus ja alhainen melutaso. Myös ajomukavuus on hyvällä tasolla. Huonoina puolina sivutuuliherkkyys, joka häiritsee lähinnä yli 100 km/h nopeuksissa kovassa tuulessa. Ajoasento ei ole paras mahdollinen ratin etäisyyssäädön puutteesta johtuen. Kytkin on myös vaikeakäyttöinen, kakkoselle on vaikea vaihtaa ilman että auto hieman nytkähtää eteenpäin, kun kytkimen päästää ylös. Kokonaisuus jää kuitenkin vahvasti plussan puolelle :)

    Äänestä

Jos tuoteelle ei ole kyselyitä 2-3 viikon myyntiilmoittelun jälkeen, silloin hinta ei ole kohdallaan. Vanhempi ikäpolvi ei edelleenkään käytä nettiä, joten etsivät autoja lehti-ilmoituksista, huomaamaton tusina-autokaan ei huku massaan kuten netissä.

Nettiautossa / motossa ainakin pätee sääntö, että mikäli samanlaisia kulkupelejä on paljon myynnissä niin vain hinnalla on väliä. Halvimmat myydään ensin.

Äänestä

Oon ajanu Notella reilut 200t. Normaali kuluvia osia on vaihdettu. Hetki sitte vaihdettiin jarrupalat (ei levyjä), etupyörien laakerit, iskareiden yläpään laakerit (napsuu käännettäessä). Eipä muuta tule mieleen. Puhalllin hieman temppuili jonakin talvena. Hyvin on pelannu ja palvellut renun dieselillä.

Äänestä

Jos auto on 1,4-litrainen ja Visia-varustelulla, niin voi olla hidasta myynti, koska samanlaisia on tarjolla pilvinpimein. Sen takia uutta autoa ostaessa ei koskaan kannattaisi ostaa ns. karvalakkimallia, koska sellaisesta on aina vaikeampi päästä eroon. Arvonalennus voi olla niin suuri, että ostovaiheessa säästetty n. 1000 e summa voikin myyntihetkellä näkyä huomattavasti suurempana arvonlaskuna.

Äänestä

Note on niin nolon näköinen auto, että se pitää antaa puoli-ilmaiseksi. Vaikka ominaisuudet olisi huippua. Auton ulkoinen olemus vaikuttaa yllättävän paljon autokaupoissa.

Vie auto / moottoripyöräkauppaan ja tarjoa vaihdossa. Tai tee järkivalinta ja pidä kulkuväline omassa käytössäsi. Missään et häviä niin paljon kuin hetken mielijohteessa tehdyssä autokaupassa. Myyjät tunnistaa kilometrin päästä autokuumeen ja tekee itselleen kunnon tilin vauhkon asiakkaan kustannuksella.

Äänestä

Onko Noten vara / tarvikeosia saatavana esim.Biltemasta tai Motonetista.Käykö esim.jonkun muun Nissan-mallin suodattimet yms.Omistin 20v.sitten Prairien jossa oli Bluebidin tekniikkaa vaikka oli ihan omanlaisensa tilakottero.Jos on jollain kokemuksia niin olisi arvokasta tietoa.

Äänestä
  • note on edestä päin kuin buldokki koira mutta muute suht siisti..uudemmat jo nätimpiä..

    Äänestä

  • 06 noutte kirjoitti:

    note on edestä päin kuin buldokki koira mutta muute suht siisti..uudemmat jo nätimpiä..

    No te se sen tiedättekin niin hyvin:)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kangi poi kirjoitti:

Mulla note ja on siisti ja huoletu,ei mene kaupaks,miks?hintaki kohillaan ja kaikkee lisä jutskaa mukaan,mikä ostajia riivaa täh?
Ois vähä kiir hukata ku ei o käyttöö pitäs motskari saaha kesäks.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu