Eduskuntavaalit

Kyllä Sari on PARAS Keuruun vaihtoehdoista.
Keskitetään äänet hänelle, riippumatta puoluekannasta.
381
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Taas oli SuurKeuruussa Sari Saarisen lässytyskirjoitus seututerveyskeskuksesta. Itse on ollut hankkeen takana, nyt vaatii muka parann8sta toimintaan. Jyväskylän herrat vievät keuruulaiset pikkupolitiikot vikisevät.

Äänestä

Kyllä nyt on asiantuntijoita 17.4. saaakka! Sen jälkeen punnitaan ne, jotka oikeasti haluavat Keuruun asioita edistää ja yleensä ovat asioihin perehtyneet. Tämän päivän SuurKeuuruussa järjestellään taas asioita Kreikan kriisistä varuskuntiin ja seututerveyskeskukseen. Sinällään hyvä, että lehti antaa tilaa ihmisten tuoda julki ajatuksiaan, pitäisi vaan muistaa, että kirjoittaminen on taitolaji.

Miksi muuten SuurKeuruun keskustelupalsta on niin aneeminen, ikään kuin keskustelut häviävät johonkin tai niitä kiinnostavimpia poistetaan. Samat otsikot vain möllöttävät paikoillaan, eikä kukaan oikein viitsi niitä jatkaa. No, onhan tämä Suomi24 vielä sentään.

Muutama kommentti tämänpäiväisiin kirjoituksiin. Tinasotilaat eivät järjestä tämän maan asioita, kyllä puolustusvoimissa on erinomaisen tarkkaan tiedossa maamme varuskuntien osaaminen ja tarve. Mitä järkevää sitten Keuruulle tilalle, siitä on hyvä aloittaa keskustelu nyt. Myös valtiovalta on Keuruulle korvausvelvollinen.

SuurKeuruun kolumnissa ei toivoisi sentään puututtavan Kreikkaan tai Libyaan sen paremmin kuin Kataiseen tai Rehneihinkään, saamme kuulla joka päivä valtakunnan medioista näistä asioista ja henkilöistä kyllästymiseen saakka. Kyllä ihmiset tarvitessaan hankkivat tietonsa tänä päivänä vähän virallisemmista lähteistä.

Sitten vielä Seututeekoosta. Kyllä Keuruulaiset päättäjät ovat valinneet Seututerveyskeskuksen. Ei siitä niin vain eroon pääse mielipidettään vaihtamalla vaaleihin valmistauduttaessa. Kyllä päättäjät tiesivät tai piti tietää, että hyväksyessään perustamissopimuksen katosi käytännössä myös oma päätösvalta. Kuntien luottamushenkilöjoukkoa on luvattu näissä asioissa kuulla kerran valtuustokaudessa. Se on sitten neljän vuoden välein. Siis milloin onkaan se eka kerta?

Valta on nyt terveysasioissa virkamiehillä. Käykö näin myös sosiaalipuolella? Nyt tarvitaan miehiä ja naisia vartiopaikoille, joilta ei livistetä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


* kirjoitti:

Kyllä Sari on PARAS Keuruun vaihtoehdoista.
Keskitetään äänet hänelle, riippumatta puoluekannasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu