YLE:n nettisivuilla uutisoidaan, että Euroopan neuvosto kritisoi Suomen kielipolitiikkaa eli ruotsinkielen virallinen asema on kuulemma uhattuna Suomessa? Lienee perustellun aiheellista esittää kysymys: Onko kyseinen kriittinen paimenkirjelmä ehkä kenties mahdollisesti Suomesta lähtöisin oleva tilaustyö? Ja toisekseen: Onko Euroopan neuvosto kritisoimassa Ruotsia, jossa suomenkielisen väestön asema on kuta kuinkin täysin marginaalissa, vaikka maan suurin kielivähemmistö on suomenkielinen vähemmistö? Edelleen sattui sopivasti, että Euroopan neuvoston Suomi-moitteet ajoittuvat muutaman päivän verran edukuntavaaliemme alle.
Euroopan neuvoston moitteet tilaustyö?
2
<50
Vastaukset
- irto tolloista
Tmähän kuumentaa tunnteta, että irti EU.ta!
- W.Leiriniekka
Kyseinen Euroopan neuvoston "paimenkirje" on siis eri tahon kuin EU:n laatima ja lähettämä. Joka tapauksessa kyseessä on kansainvälisen tahon kannanotto olipa se sitten vaikkapa huterallakin pohjalla. Meillä Suomessahan on tapana säikkyä Suomeen kohdentuvia ulkomailta tulevia kriittisiä arviointeja. Eipä tuo olisi tosiaankaan mikään ennenhavaitsematon ihme, jos Euroopan neuvoston kritiikin syntyperä juntuisi johonkin kotimaiseen "puppugeneraattoriin" käyttääkseni Keskustan entisen puoluesihteerin viljelemää ilmausta.
Vaikuttaa olevan aiheellista kysyä, ymmärtääkö Euroopan neuvosto, että meillä Suomessa käytävässä ajankohtaisessa polemiikissa on kysymys puhtaasti suomenkielisien alueitten pakollisesta ruotsista, ruotsin pakko-opiskelusta peruskouluissa ja toisen asteen oppilaitoksissa. Ruotsinkielisten ja kaksikielisten kuntien kielitilanteeseen ei olla puuttumassa, vaikka jostain on ehkä ujuttautunut Euroopan neuvostoon virheellinen käsitys, että siitä olisi ehkä kyse.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3574176Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1303672Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku92391Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei102222Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1491872- 1181779
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181758Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241389Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j1511048Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79925
