pariisin taksit

pariiisiiiin

Osaatteko kertoa kuinka luotettavia pariisin taksit ovat? millaisia takseja kannattaa välttää? kun nycissä keltaiset taksit tietysti tietää mutta onko pariisissa jotain samanlaista juttua että tunnistaa "pimeät" kunnollisista?
Minkä hintaista taksilla kulkeminen yleensä on? meitä on kolme henkeä ja olemme ajatelleet kulkea taksilla lentokentältä hotellille ja takaisin kun lähdetään..

paikka jossa hotelli on 38 Boulevard Temple 75011 Paris, Ranska ja charles de gaullen kentälle tullaan ja sieltä lähdetään.. osaisiko joku arvioida mitä tuosta osoitteesta maksaa lentokentälle? kiitos! :)

3

4417

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jessöör

      http://europeforvisitors.com/paris/articles/paris-taxis.htm

      http://europeforvisitors.com/paris/articles/paris-taxis-links.htm

      http://www.worldtaximeter.com/paris (laskuri)

      Paitsi, niin kuin minä ekaa kertaa CDG:lta Pariisiin matkustaessani koitin olla kovin tarkka, ettei jouduttais pimeeseen taksiin, niin huijatuksi tultiin. Katsoin kyllä, että taksin katolla oli Taxi Parisien kyltti ja ne pienet valot. Näytettiin hotellin osoitetta paperista ja kysyttiin paljonko mahtaa maksaa. 80e vastas kuski.

      Meil ei ollu mielikuvaa paljonko matka maksaisi, koska olimme varautuneet shuttle taxiin, jota ei koskaan näkynyt (mutta se onkin toinen tarina). Koska meitä oli "pommittaneet" jo useat pimeät taksi (?), niin halusimme vaan nopeasti lähteä jo kohti hotellia ja hyväksyimme hinnan. :( Vähän jäi paska maku, kun kotona googletin taksimatkan hintaa tarkemmin.

      No, päästiinpä "turvallisesti" perille... Kokemus sekin, kun mentiin moottoritiellä parhaimmillaan 180km/h kuskin samalla näpytellessä kännykkäänsä... oO

    • Pariisin matkaaja

      Pariisissa kaikki taksit huijaavat ulkomaalaisia. Se kuuluu asiaan. Pääosa virallisista takseista huijaa kuitenkin kohtuullisesti. Tuo 80€ tuntuu kohtuuttomalta näin äkkiä kuullen.

      Viimeksi kun tultiin CDG:ltä vitosen eteläosiin, oli reitin valinta meidänkin taksilla kovin luova. Kun myöhemmin katsoin karttaa, niin ymmärsin miksi. Jos olisimme lähteneet suorinta tietä, olisimme juuttuneet useampaankin ruuhkaan.

      Lentokentälle menimme hotellin välittämällä Airportshuttlella. Se oli nopea ja täysin aikataulussa, vaikka aikataulun kireys vähän hirvitti. Ainoa haaste oli, että kuski ei oikein tykännyt korttimaksusta. Olisi mielummin ottanut käteisenä.

      Tapa ajaa siellä on erilainen. Siien täytyy vain tottua.

    • Tsau!Mitähän tällä hetkellä maksaa taksi 2 hengeltä CDG-kentältä Montmartreen (Rue Abbesses lähel Moulin Rougea....);osaisko joku valottaa asiaa?Tosin meidän reissu vasta ensi kesäkuus,joten toki vielä voi hinnatkin muuttua....,mutta ois kiva kuulla osaako joku heittää tosiaan tänhetkistä hinta-arviota...Kiitti!:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1318
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      647
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      619
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      563
    5. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      559
    6. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      38
      539
    7. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      70
      521
    8. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      518
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      512
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      176
      468
    Aihe