Megane I facelift farmari millainen?

dsdrtedfdddd

Varsinkin 1,4-litran koneella. Mitä vikoja?

En ole kiinnostunut 1,6-litraisesta, koska ilmeisesti se on kalliimpi ja vakuutuslaskut kalliimmat kuin 1,4-litraisessa.

8

460

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • werftgh

      - Ykkös-Megane on ollut yhtään liiottelematta huonoin auto, minkä olen omistanut. Auto oli jo noin 200 tkm:ssä mennyt niin epäluotettavaksi, ettei sillä oikein uskaltanut mennä lähikauppaa kauemmaksi. Parin vuoden varsin vähäisillä kilometreillä tuli autosta esiin ainakin seuraavat viat:

      - Materiaalivikoja moottorin tiivisteissä. Venttilikotelon ja sylinterikannen tiivisteet olivat hapertuneet ja vuotivat. Sylinterikannen kohdalla se ei ole mitenkään kovin kiva juttu. Huom, sylinterinkannen tiiviste ei ollut siis palanut, vaan se vuoti nimenomaan materiaalivian takia.

      - Syylärin vuoto. Ulkoisesti täysin ehjä, ei ollut kolhittu millään tavalla. Vuoto ei siis ollut missään putkensaumassa, vaan itse syylärissä.

      - Polttoaineletkun vuotoja

      - Moottorinohjauksen aiheettomia vikahälytyksiä. Vika hämmenti tehokkaasti jopa autosähköjen ammatttilaisen.

      - vetoakselin stefat vuotivat. Huom, tämä siis alle 200 tkm!

      - sähkövikoja istuinlämmittimissä, valojen johdotuksissa ja mittaritaulussa

      Summasummarum. Pysyisin kaukana ykkös-meganesta. Halpa hinta ei kompensoi täydellistä epäluotettavuutta. Ainut hyvä puoli siinä on halvat ja helpot perushuollot.

    • ujfduwhf87w

      Meillä on 1-koppanen farmari aj. 313 tkm, ei niin suuria vikoja et täytyisi alkaa mollaamaan. 1.4 16v kone on taloudellinen ja riittävän tehokas kulkemaan.

      Ja huom. en voi allekirjoittaa werftgh:n vikalistaa

    • ??

      Minulla on ollut kuusi renaultia ja ei mitään suuria vikoja mitä jarrupalat ja nokkaakselin remmin vaihto,eikä ruostetta missän niistä ja nytkin on Mekane diesel 110 hs.

    • Jekkapoo

      Itsellä oli aikoinaan facelift Megane (sedan) 1.6 16v vm -99/-00. Ajoin autolla kilometrivälin 82000-144000 km. Kerran piti viedä huoltoon kun moottori piti käydessään epänormaalia ääntä. Vaihtoivat huollossa uuden jakohihnan, joten mitään isompaa ei päässyt tapahtumaan. Hihna oli vaihdettu noin vuosi aikaisemmin. Vakaajat saattavat alkaa kolisemaan jossain vaiheessa, mutta sai kuntoon pikkurahalla, pelkkä suojakumien tiivistys riitti. Ja sitten oli takaluukun keskuslukitus, korjaus 39 €. Sitten oli vain normaaleja huoltotoimenpiteitä.

      Ostin auton oikeastaan tekniikan maailman vertailujen perusteella. 1.6 16v voitti oman vertailunsa ja 1.4 16v omansa. Kehuja sai varsinkin 16v moottorit, jotka todettiin vähäkulutuksiksi ja pirteiksi. Itsekin tykästyin moottoreihin, käyvät hyvin ja ei tarvitse juuri öljyä lisätä. Eli moottori kyllä kestää, apulaitteita pitää joskus uusia (nykyisin toisena autona scenic, ajettu kilometriväli 62000-193000 km ja moottori vain rullaa). Sähkövikoja ei juuri ollut.

      Talvella lämmityslaite tuo kohtuullisen hyvin lämpöä verrattuna moneen muuhun autoon.

      Jos päädyt Meganeen, niin mielestäni kannattaa sijoittaa tuohon facelift malliin. Faceliftissä muutettu ja parannettu myös tekniikkaa.

    • ex-rellu

      Minulla oli 2000 mallinen classic 1.4, joka on vastaava kuin farkku. Omistin sen pari vuotta, jonka aikana siinä ei ollut ensimäistäkään vikaa. Ainoastaan 1 ajovalopotin vaihdettiin. Juttelin seuraavan omistajan kanssa, joka oli täysin tyytyväinen autoonsa eikä muuta kuin määräaikaishuollot. Se näkyy tuolla liikenteessä päivittäin.

    • Mizzo

      Mulla on 2000 vm 1.6 16V Break. Kaiken näköisiä pikku sähkövikoja. Lisäksi takalevyt pitänyt vaihtaa jo 100 tkm kohdalla. Kannattaa muuten tarkistaa takalevyjen kunto ostaessa sillä ne maksavat 120 €/kpl jarrupalat.

      • rellunpippana

        Ilmeisesti sisälsi myös pöyränlaakerin,koska muutoin on kyllä sinut ryöstetty...


    • ujfduwhf87w

      No 1.4 16v Break:ssa on takana rumpujarrut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      167
      2824
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      201
      2097
    3. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      56
      2012
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1776
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1658
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1541
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      84
      1268
    8. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1080
    9. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      200
      1041
    10. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1039
    Aihe