Kiinnitysköydet olisi uusittava ja kiinnostaisi kokeilla vähän ohuempaa ratkaisua kuin perinteistä kiinnitysköyttä. Miten keulaköysinä menisi ohuempi dyneema kun painoa veneesä on alle 2000 kg.
Vastaukset 7
Dyneema on kiinitysköytenä täysin sopimaton!
Se on suunniteltu ei venyväksi ja joutuu sen takia moninkertaisiin kuormituksiin venyvään "mooring"-köyteen nähden. Näin ollen joutuisit valitsemaan oleellisesti paksumpi dyneema kuin luulet. Dyneemakaltaiset köydet kuormittavat myös kiinityspiste (knaappi, pollari) paljon enemmän.
Kohtuukokoista kiinitysköyttä saat hankimalla laadukasta siihen tarkoitettu köysi, esim. Marlowin multiplait. Se kestää oikein hoidettuna jopa vuosikymmeniä.
Katso:
http://www.marlowropes.com/index.php?option=com_content&view=article&id=96:multiplait-nylon&catid=52:mooring&Itemid=232- setäsamppa
Miksei dyneema menis kunnon joustimien kanssa?? Riippuen dyneemasta, jotkut taipuvat paremmin, jotkut huonommin, joistakin kuori kuluu nopeammin.
- multimulti
Mulla on just tuota linkin köyttä. Meni yhdessä kesässä jo sen kaltaiseksi (UV-säteily?) että hyvä jos vielä tämän kesän menee.
Mitä hoitoa sille kiinnitysköydelle pitäisi antaa. Vene on Saimaalla, joten suolaa ei tarvitse huuhtoa. - _/)_
multimulti kirjoitti:
Mulla on just tuota linkin köyttä. Meni yhdessä kesässä jo sen kaltaiseksi (UV-säteily?) että hyvä jos vielä tämän kesän menee.
Mitä hoitoa sille kiinnitysköydelle pitäisi antaa. Vene on Saimaalla, joten suolaa ei tarvitse huuhtoa.Ei pitäisi tuon köyden mennä vuodessa eikä viidessäkään. Itsellä on toisen valmistajan samanrakenteista köyttä ankkuriköytenä, laituriköytenä ja pidemmätkin köydet luonnonsatamia varten. Ikää on niillä kaikilla, vanhimmilla n. 15 v, eikä tarvetta vielä uusia.
Jos ei suolaakaan tarvitse huuhdella, ei niitä tarvitse sen enempää hoitaa, ellei paikalla lennä hiekkapölyä. Pari viikkoa sitten kuuntelin köysikauppiaan luentoa, jossa pesu pesukoneessa kiellettiin. Tulkitsisin sen kiellon koskevan silti lähinnä hi-tec purjehdusköysiä.
- köysistä pyykissä
"Pari viikkoa sitten kuuntelin köysikauppiaan luentoa, jossa pesu pesukoneessa kiellettiin. "
- kerro lisää, miksi kiellettiin pesemästä pesukoneessa ?
Kiellettiinkö siis liian lämmön käyttö, normi pyykinpesuaineiden käyttö, linkous vaiko todellakin pesukoneen rummussa pyöritys ja jos niin miksi ihmeessä ?
Mun pyykkarini ainakin pyörittää rumpua molempiin suuntiin pesussa saman verran, joten eipä ole menneet köyteni edes kierteelle pesussa, ja linkousta en ole käyttänyt.
Mitään ongelmia en ole havainnut tästä aiheutuneen, mitä se kauppias siis väitti käyvän ? - Matti Lappalainen
Joo, ainakaan määrätyt köydet eivät tykkää konepesusta ollenkaan. Olen kokeillut. Olen samaa mieltä, Dynema on ihan väärä köysi kiinnitysköydeksi. Jo ajatus, että laitetaan ohut vahva köysi kiinnitysköydeksi on virheellinen. Kiinnitysköysien pitää myös kestää hankausta ja paksu köysi kuluu kauemmin kuin ohut. Sellaiseen tilanteeseen joutuu joskus. Köydestä joutuu myös joskus vetämään tosissaan ja paksusta köydestä on parempi vetää.
www.snoopy.fi - thirsty traveller
Kiinnitysköyden pitää aina olla joustava, vaikka joustimillakin. Joustamaton repii luultavasti knaapit kannesta. Marlow Braid kuuluu joustamattomiin. Paksusta köydestä on helmpompi pitää kiinni. Nylon tulee lopulta halvemmaksikin. Vuorovesialueilla ja auringossa käytetään yleensä mustaa nylonia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1471023
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha114972Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät63758PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.49547- 42519
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et33501- 63473
- 22427
- 13411
Ulla Appelsin: Sari Essayahin kohtelu vs Nasima
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012205897.html Mutta vaikuttaa siltä, että kun kyse on kristinuskosta, samat säännöt157375