Mietin kumpaan menisi ensin, kumpiko on "helpompi"?
Bh:ssa pidempi paikallamakuu ja seuraamiskaavio. Mutta seuraamisenhan ei tarvi siinä olla niin priimaa?
Bh:ssa pidempi paikallamakuu ja seuraamiskaavio. Mutta seuraamisenhan ei tarvi siinä olla niin priimaa?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kumpikin on kannattava haaste, mutta BH-koe ilman muuta ensin.
Vaihtoehdoista oli ne mitä tahansa, niin kannattaa valita ensin se vaikein tai hankalin.
Olet siis sitä mieltä, että BH haastavampi, miksi?
Eikö BH-koe ole joka tapauksessa hyvä käydä.Oma valinta. Yksi on yhtä mieltä ja toinen toista. Sinä päätät omalta osaltasi mikä tärkeintä.
"Olet siis sitä mieltä, että BH haastavampi, miksi?"...ps. en pysty vertaamaan kun ei ole TOKO-kokemusta päivääkään, enkä ole koskaan asiaan perehtynyt saati käynyt katsomassa missään. Ei ole ollut tarvetta tai mielenkiintoa vielä.
Minä sanoisin,että riippuu kumpi on helpompi koiralle,niin riippuu koirasta...
Kumpikin on arvostelulaji,ja tokossa arvostelut on suht vakiot.
BH:ssa on tilanne vähän se,että jos tuomari arvostelee löysämmin,niin se on helpompi,mutta jos arvostelee tiukemmin eli vähän tottelevaisuuskoe-tyyliin,niin on vaikeampi siinä tapauksessa,jos koira kuuluu haasteellisemmin koulutettaviin.Koiriin,jolla ei pahemmin ole miellyttämishalua,jolloin motivaation rakentamisessa koesuoritukseen on vaativaa.
Ongelma kun on siinä,että BH:ssa seuraaminen on niin pitkä,että vähemmän miellyttämishaluisilla (itsenäisillä),motivaatio voi lähteä hiipumaan sen aikana.Ja jos/kun se motivaatio alkaa hiipua,niin se tulee näkyviin sitten myös loppupeleissä muissa liikkeissä,eli saattaapi kärsiä.
Siinäpä sitten läpipääsemiseen vaikuttaa aika suuresti miten tuomari arvostelee,kuinka paljon pistää paino suoritusten tarkkuuteen.
Jos taas ongelma on paikalla olo,niin tokossa on lyhyempi,mutta kun tehdään ryhmänä,niin jos sieltä lähtee porukkaa hiippailemaan,niin saattaapi herkemmin lähtevää houkuttaa myös.
Joten sanoisin,riippuu koirasta,mikä kellekkin on helpompi ja hiukan muustakin...
"Ongelma kun on siinä,että BH:ssa seuraaminen on niin pitkä,että vähemmän miellyttämishaluisilla (itsenäisillä),motivaatio voi lähteä hiipumaan sen aikana.Ja jos/kun se motivaatio alkaa hiipua,niin se tulee näkyviin sitten myös loppupeleissä muissa liikkeissä,eli saattaapi kärsiä."
Tuo olikin hyvin kommentoitu, meillä on juuri noin.
Pähkäilen siis sen kanssa, että miten osaisin luoda koiralleni sen hyvän vireen siihen tilanteeseen. Välilä se on, mutta jos sitä ei ole, niin en saa sitä koiralle "väkisinkään" väännettyä päälle. Toko-seuraaminen olisi lyhyempi, mutta moni sanoo, että BH:ssa sen tarkkuus ei tarvi olla samaa. Jatkan pähkäilyjäni...
Jatka vainsopivan tavan etsimistä, mutta vältä liiallista junnaamista. Koiran motivaatio häviää kohtuullisen nopeasti puuduttavaan toistoon.
Mielummin harvemmin ja tarkemmin tai usein ja lyhyillä toistoilla.
Etsivä löyttää.
" Koiran motivaatio häviää kohtuullisen nopeasti puuduttavaan toistoon.
Mielummin harvemmin ja tarkemmin tai usein ja lyhyillä toistoilla."
Jeps. Niin totta tämäkin. Huomaan harmillisen monesti, kun sujuu hyvin, teettäväni innoissani liikaa toistoja. Pitäisi varmaan olla klo soimassa taskussa. Nyt jatketaan osien harjoittelua, että into säilyisi koirallakin ja liikkeet tehdään tosi harvoin läpi kokonaisina. Ja kunnon tauoilla.
"Ja kunnon tauoilla."..jes ja muista ne vapaa päivät