Zansibar

Olisin kiinnostunut kuulemaan kokemuksia lomasta Zanzibarin saarella. Meitä on kolme tätsyä sinne ensi talvena lähdössä, eikä täsmätieto olisi pahitteeksi .., siis kiitos jo etukäteen vaivannäöstä. T. HH
71584
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Pitää osata kirjoittaa edes sen paikan nimi oikein minne on menossa.

Äänestä
  • Hei "viisas"!

    Sehän on mukavaa, että mokani antoi sinulle mahdollisuuden piikitellä :)

    Itseäni lähinnä harmittaa se, että otsikko meni poskelleen, kun toisen Z:tan paikalle pujahti s-kirjain. Paikka on joko Sansibar tai Zanzibar, ihan miten vain. Matkanvaraaja käyttää Zanzibar -muotoa, joten se siitä.

    Sinulle mukavia hetkiä pilkunviilaamisen parissa toivoo HH

    Äänestä

Voihan itku... et tainnut kovin paljon saada apuja tuosta edellisestä... No, minä yritän kertoa jotain.
Olin itse Sansibarilla viime marras-joulukuussa, sekä Stone Townissa,Kendwassa,Bwejuussa että Pajessa.Mielestäni löysin ehdottomasti parhaat neuvot Lonely Planetin Tanzania-oppaasta (huom. englanniksi, tiedoksi kaikille kielitieteilijöille :-))
Katso jos sattuisit löytämään sen vaikka kirjastosta.Samoin Lonely Planetin Thorn tree- keskustelupalstalla on aika usein juttua Sansibarista.Ja siellä tuntuu olevan myös asiantuntevia vastaajia.
Et kerro mitä olette ajatelleet tehdä ja kuinka kauan viipyä,mutta viikko-pari menee saarella aika helposti.Pari päivää Stone Townissa,josta helppo tehdä mausteretki(Spice Tour),Mr Mitun toimisto lienee tunnetuin mausteretkien järjestäjä.Taisi maksaa 10 USD,oli ihan kiva,sisälsi lounaan ja lopuksi pari tuntia rannalla.Parhaat rannat löytyvät pohjoisesta Nungwi-Kendwa alueelta,siellä ei vuorovesi niin haittaa kuin itärannikolla.Tosin Pajessa oli ihan kivaa,parempi puhdas hiekkaranta kuin Bwejuussa tai Jambianissa.Jozani-metsässä kannattaa myös käydä ja halutessaan delfiiniretkellä Kizimkazissa.Snorklaamaan ja sukeltamaan pääsee lähes joka paikasta.
Kaupungissakin pärjää ihan hyvin kun pitää rahat kaulapussissa piilossa eikä kuljettele mukana kuin tarvittavan määrän ja muistaa että Sansibar on lähes täysin muslimien asuttama.Eli hihattomat topit,lyhyet hameet ja shortsit ainoastaan rantakäyttöön ja kaupungilla pitkä hame/pareo/kanga sekä lyhythihainen paita päälle.Sain itse olla myös yllättävän rauhassa ns. papaaseilta eli touteilta, taitaa ikä ja ulkonäkö suojella... :-)
Tässä jotain alkuun, voit halutessasi kysyä lisää tai laittaa mailia. [email protected]

Äänestä
  • Erican neuvot ovat hyviä. Delfiiniretket kyllä jättäisin väliin, kyse on lähinnä delfiinien kiusaamisesta. Rantapaikoista Paje on oma suosikkini, upea ranta ja vain vähän turisteja. Snorklaamaankin pääsee. Keväällä oli levottomuuksia Stone Townissa, mutta ainakin toistaiseksi ne jäivät yksittäiseksi tapauksiksi. Tässä kuitenkin niitä koskeva linkki.

    http://news.bbc.co.uk/2/hi/africa/3556987.stm
    http://news.bbc.co.uk/2/hi/africa/3571755.stm

    Äänestä

  • Hei Erica!

    Kiitos hyvistä vihjeistä ... Vielähän tässä on reilusti aikaa matkan toteutumiseen, mutta kun kysymyksessä on tavallista eksoottisempi paikka, niin mielellään kuulee miten muilla on reissu onnistunut.

    Jozani-metsässä ja mausteretkellä varmasti käymme. Ystävättäret ovat vanhoja konkareita snorklaamisessa, täytyy miettiä kannattaisiko minunkin hankkia välineet, todennäköisesti ..

    Majapaikkamme sijaitsee itärannikolla ja matkan pituus on 13 yötä. Luonto ja eläimistö kiinnostaa, varmaan mainitsemistasi oppaista löytyy tietoa ja vinkkejä näistäkin asioista.

    Kiitos sinulle, t. HH

    Äänestä

Tahtoisin lähteä mukaan, kun omasta ystäväpiiristä ei tahdo löytyä seuraa kaukomatkalle. Meinaatteko käydä myös safarilla ja kuinka pitkään olette siellä. En halua olla tunkeileva mutta halu Afrikkaan on kova. Olen 50v tyttönen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hajuherne kirjoitti:

Olisin kiinnostunut kuulemaan kokemuksia lomasta Zanzibarin saarella. Meitä on kolme tätsyä sinne ensi talvena lähdössä, eikä täsmätieto olisi pahitteeksi .., siis kiitos jo etukäteen vaivannäöstä. T. HH

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu