Kertokaa ken tietää,että miten saa hankittua/vuokrattua/ostettua asunnonulkomailta,espnjasta..ja Barcelonasta nyt esim?? onko joku sivu mistä saa vai? kertokaa?
asunto
11
663
Vastaukset
- 6¨5
Rahalla saa.
joo sen jo tiesnikin,mutta mistä alkaa? vaikka nyt en pitkiin aikoihi ookkaa ostamas
- 12+9
Keräät oikein ison läjän rahaa
- yksasukas
12+9 kirjoitti:
Keräät oikein ison läjän rahaa
Esim www.oikotie.fi ... Valitse loma-asunnot ja sieltä Espanja.. Taikka sitten esi,. www.tucasa.es . Espanjasta kannattaa kyllä ostaa asunto, koska ovat laskeneet aika lailla, ja laskevat muuten vieläkin,.
- yksasukas
yksasukas kirjoitti:
Esim www.oikotie.fi ... Valitse loma-asunnot ja sieltä Espanja.. Taikka sitten esi,. www.tucasa.es . Espanjasta kannattaa kyllä ostaa asunto, koska ovat laskeneet aika lailla, ja laskevat muuten vieläkin,.
eiku www.tucasa.com se onkin
okei. kiva,kun annoit pari hyvää osotetta..pidänpä nämä tallessa tulevaisuutta varten. :)
- yksasukas
Nuo muistin ulkoa. Tässä lisää:
www.lloguerjove.com
www.mundoanuncio.com
catala.habitaclia.com
www.idealista.es
www.grupomahersol.es
www.yaencontre.com
Hyvä tietää, että kun ostaa Espanjasta asunnon, hinnan päälle tulee noin 10% kuluja.
Jos vuokraa näiltä välittäjiltä pitää maksaa yhden kk:n vuokran suuruinen palkkio välittäjälle kahden kuukauden takuu vuokra ensimmäisen asumiskuukauden vuokra yhdellä kertaa. Hoitovastike tulee vuokralaisen maksettavaksi, mutta ne ovat aika pieniä summia.
Ourait. Nämäkin hyvää tietoa jotka saatan kyllä unohtaa siihen mennessä,kun asia ajankohtasta,mutta kiitos :)
- Top10
Idealista.es taitaa olla noista kaikista kattavin, ja sieltä voi selailla asuinalueen mukaan noita asuntoja (kätevää)
Mitä vuokratakuisiin ja palkkioihin tulee, ikävä kyllä näiden suhteen ei ole olemassa mitään yhtä ohjetta/sääntöä. Joku perii palkkion, toinen ei. Joskus palkkio peritään vuokranantajalta, joskus vuokranataja ja vuokraaja maksavat palkkion puoliksi. Takuuvuokrat myös vaihtelevat yleensä puhutaan kahdesta kuukaudesta, joku saattaa suostua vain yhteen. Joissain uudiskohteissa vaaditaan suuremmat takuut tai kiinteä takuusumma esim. 3000€.
Asuntoja vuokrataan/myydään myös paljon ns. opcion de compra periaatteella, eli asunnosta maksetaan vuokraa esim. kahden vuoden ajan, ja jos asunnon sitten haluaa ostaa, niin nämä kahden vuoden vuokrat voi vähentää kauppahinnasta. Nyt on ostajan ja vuokraajan markkinat. Vuokrista voi myös tinkiä, esim. voi hyvin pyytää hoitovastikkeen sisällyttämistä vuokraan (nämä ovat tosin aika pieniä 10-50€ jos vertaa suomen yhtiövastikkeisiin)
Vinkkinä voin kertoa että jos kysyy asuntoa esim. suoraan rakennusyhtiöiltä, niin he vuokraavat ilman palkkiota (silloin pääsee usein myös asumaan upouuteen taloyhtiöön joka jäänyt kriisin takia myymättä, ja vuokrat samalla tasolla kuin muissa vanhoissa kerrostaloissa). Samahan pätee toki jos vuokraa suoraan yksityiseltä omistajalta.
http://www.facebook.com/top10barcelona - wiefhpwivjWPVJ
älä vuokraa. Mentiin vuokrakämpästä illaliselle ja silä aikaa vuokraisäntä kävi viemässä kaikki rahat/elekrtoniikat yms. viety. Kusipäät saatana. siis www.barcelonaforrent.com välttäkää kuin ruttoa!
siis asutko espanjassa? Vuokaraalako olet ollut ja nyt tuon jälkeen siirtynyt omistusasuntoon?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1885091- 141751
Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka631626Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1271497Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s91463Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit501147Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.961084Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249302969- 195941
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö7820