Onko hyvä puulämmitteinen kiuas? Kertokaa ko. kiukaan omistajat mielipiteitä..
Kastor ks 37
22
1102
Vastaukset
- Kesäksi kiuas
Eikö kenelläkään ole ko. kiuasta...?
Auttakaa nyt miestä mäessä;; - saunatonttuelmeri
Ei ole itellä tuota ks 37 vaan ks-27v. Hyvin on toiminut jo 7 vuotta. Lämmittää ulkosaunan ( 20m3,ei sähköjä) paukkupakkasellakin 1-1,5 h 80-90c. Kesällä menee tuollainen ½h.Tulipesä mahtavan kokoinen,ei usko ennen kuin näkee. Täyden pesän kun laittaa niin sit ei tarvi vähään aikaan täytelläkkään. Tuo 37 on aika kookkaalle saunalle tarkoitettu kiuas,onkohan varmasti tarve niin isolle?. Ainut "huono" puoli on että tuo kiiltävä rosteri ei pysy pitkään kiiltävänä jos sitä ei ole koko ajan hinkkaamassa....jos vedessä on kalkkia tai laittaa jotain "tuoksuja" palaa nopeesti kiinni. Lasiluukku pysyy suht hyvässä kunnossa pienellä puhdistuksella sillon tällön.
Niin ja hintahan on sopiva,ks-27v 745€ joten tuo sinun taitaa olla samaa luokkaa...
Kun tämä sitten joskus palaa puhki (vielä ei ainakaan näkyvissä) ostan samanlaisen koska olen ollut tyytyväinen. Sisäsaunassa on harvia,ensimmäinen ja ehkäpä viimeinen...... - Onkohan tämä
Uustuotantoa , joka on läpäissyt uudet vaatimukset . ( onko mitään tietoa )
Onhan sulla lämpömittari ?- Jos on Hyvä , mikäet
Jatkoa , En tänään menisi kehumaan kiuasta jollei mulla ole " faktoja "
Aiemmin Kastorissa piti olla 1 kiuaskivi hormissa ( sopiva ) - hekotihekoti
Jos on Hyvä , mikäet kirjoitti:
Jatkoa , En tänään menisi kehumaan kiuasta jollei mulla ole " faktoja "
Aiemmin Kastorissa piti olla 1 kiuaskivi hormissa ( sopiva )Pitäisköhän sun mennä selvittää päätäs,sen verran sekavaa on kirjottelu.
Mistä lähtien hormiin on laitettu kiviä................eiköhän melkein jokasessa saunassa ole jonkin sorttinen mittari.
-Uustuotantoa->kiuas on yleensä aika uusi kun sen kaupasta ostaa :)
Jos et tänään halua kehua niin mites huomenna?
- se kivi
varmaan rajottaa vähän vetoa, jos kauheen pitkä hormi.
itsellä on kiukaan sisällä siis kastorissa vedonsäätölevy, sai ainakin joskus lisävarusteena. ihan kelpo kiuas ollut ei tosin noin iso - viisasten kivi?
Taitaa kastorissakin olla silloin peltiluukku joka falskaa hallitsemattomasti ilmaa palamiseen?
Itsellä narvi jossa vastaavanlainen peltiluukku jota ei saa niin tiiviisti kiinni etteikö veto olisi liian kova. Sama homma tuhkaluukun kanssa. Niin horo että "vuotaa" ilmaa liikaa vaikka miten tiukkaan sen laittaisi kiinni. - KYLLÄHÄN KUMMASTUTTI
En saanut kiveä pois , luulen sen joutuneen sinne jo tekovaiheessa.
Hyväkuntosena kiuas oli hyljätty , meni lämmöt piippuun.- Kesäksi kiuas
Tuo Kastor 37 taitaa olla melko tehokas/suuri normaalin kokoiseen saunaan. Mulla on toisena vaihtoehtona Harvia 50, joka on vielä hieman tehokkaampi/isompi.
Kastor pitäisi olla laadukkain ns. perinteisistä jatkuvalämmitteisistä kiukaista. Verkkokiuas konfiguraatiota (eri merkkisiä kyhäelmiä) en edes ajattele omaan saunaani. Oikaiskaa toki jos olen väärässä..
Pata-Met Team:in kiuas voisi myös kiinnostaa.. - logiikka?
Kesäksi kiuas kirjoitti:
Tuo Kastor 37 taitaa olla melko tehokas/suuri normaalin kokoiseen saunaan. Mulla on toisena vaihtoehtona Harvia 50, joka on vielä hieman tehokkaampi/isompi.
Kastor pitäisi olla laadukkain ns. perinteisistä jatkuvalämmitteisistä kiukaista. Verkkokiuas konfiguraatiota (eri merkkisiä kyhäelmiä) en edes ajattele omaan saunaani. Oikaiskaa toki jos olen väärässä..
Pata-Met Team:in kiuas voisi myös kiinnostaa..Verkkokiuas konfiguraatiota (eri merkkisiä kyhäelmiä) en edes ajattele omaan saunaani.
Siis..eihän ne erimerkkiset verkkokyhäelmät kopioiden muodossa eroa erimerkkisistä kiukaista muutoin kuin että vaippa on kiinteän sijaan mallia verkkokyhäelmä. Sisällä kun on sama kiuas.
Ainoa ero on siinä että sauna ei kuumene niin nopeasti koska kiinteän vaipan ja rungon välissä on ilmankiertokanava jota verkkokyhäelmissä ei ole.
Et siis edes ajattele hankkivasí verkkokyhäelmää saunaasi mutta kerrot kaksi merkkiä joita saa joko verkolla tai kiinteällä ulkovaipalla sisällön ollessa yksi ja sama? Olet siis hankkimassa kiuasta jonka saa kahdella eri vaippavaihtoehdolla mutta toista et edes ajattele hankkivasí saunaasi? - Kesäksi kiuas
logiikka? kirjoitti:
Verkkokiuas konfiguraatiota (eri merkkisiä kyhäelmiä) en edes ajattele omaan saunaani.
Siis..eihän ne erimerkkiset verkkokyhäelmät kopioiden muodossa eroa erimerkkisistä kiukaista muutoin kuin että vaippa on kiinteän sijaan mallia verkkokyhäelmä. Sisällä kun on sama kiuas.
Ainoa ero on siinä että sauna ei kuumene niin nopeasti koska kiinteän vaipan ja rungon välissä on ilmankiertokanava jota verkkokyhäelmissä ei ole.
Et siis edes ajattele hankkivasí verkkokyhäelmää saunaasi mutta kerrot kaksi merkkiä joita saa joko verkolla tai kiinteällä ulkovaipalla sisällön ollessa yksi ja sama? Olet siis hankkimassa kiuasta jonka saa kahdella eri vaippavaihtoehdolla mutta toista et edes ajattele hankkivasí saunaasi?Siis...onko tosi, että Harvia 50 kiukaasta saa verkkoversion,,,? Entä Kastor 37; saako siitä;;;?
Pyysin Harvian tehtaalta tästä 50-mallista muurattavaa versiota eli pelkkää sydänosaa, mutta eivät aikoneet tehdä mitään poikkeusta tuotannon suhteen. - 5+16=?
Kesäksi kiuas kirjoitti:
Siis...onko tosi, että Harvia 50 kiukaasta saa verkkoversion,,,? Entä Kastor 37; saako siitä;;;?
Pyysin Harvian tehtaalta tästä 50-mallista muurattavaa versiota eli pelkkää sydänosaa, mutta eivät aikoneet tehdä mitään poikkeusta tuotannon suhteen.Kaikki Harviat on samoja sisältä ja sama stoori Kastorin kanssa. Yhden ja saman laatikon ympärille viritellään "tuoteperhe" eli laaja ostajaryhmä.
http://www.rakentaja.fi/Kuvat/puulampo/vko48/IMG_3242.jpg
Siinä olemassa olevista ehdottomasti laadukkain kiuas (muurattava versio). - Kesäksi kiuas
5+16=? kirjoitti:
Kaikki Harviat on samoja sisältä ja sama stoori Kastorin kanssa. Yhden ja saman laatikon ympärille viritellään "tuoteperhe" eli laaja ostajaryhmä.
http://www.rakentaja.fi/Kuvat/puulampo/vko48/IMG_3242.jpg
Siinä olemassa olevista ehdottomasti laadukkain kiuas (muurattava versio).Valurauta on valurautaa. Tämä olis hyvä mutta pitäs ostaa minun tapauksessa kaksi kappaletta. Tuosta ei saa isompaa versiota. En ole kyllä tehtaalta kysynyt ja varmistanut asiaa.
Ainakin yksi vankila tekee kiukaita myyntiin ja taisin löytää yhden ammattikoulun kiuas version..
Veto 2 - kiuas voisi myös tulla kyseeseen, mutta saako sitä mistään.
Arktos Groupin "Hekla" olis myös yksi vaihtoehto.
Onhan noita.
Mutta kuitenkin jo edellä mainitsemani Kastor ja Harvia ovat "keulilla".
- sammoo paskkoo kaekk
Hiukan huono ajankohta uusia kiuasta koska syksyllä alkaa tippumaan jokaiselta valmistajalta testattuja kiukaita? Nyt myyvät vajhoja varastoja pois siirtymäaikana.
Ihan hauska tuo pata kiuas. - kastorin konfIKIgura
http://www.kastor.fi/pdf/puukiukaat/KASTOR_Saga_tuotekortti_FIN_110308.pdf
Kestipä kauan?- luukin kuut
Itse asiassa ihan hieno kopio ja "verkko" paljon edullisempi kuin ikin rosteri.
Kysäisin metallivälittäjältä ja hinta mokomalle verkolle jotain 150 egeä? Putki jotain huntin ja putkenpätkät jotain 16 e tsipale. Siihen luukut yms. plus hitsaamiset jne, niin eipä hirveesti jää tekopalkkaa jos ei osaa itse hitsata ja ei saa materiaaleja vieläkin halvemmalla tai ilmaiseksi.
- Uusvanhaa vai?
Mikä Kastoreissa hyötysuhde, ylittääkö 65 %? = suotavaa.
Ovatko ne perinteiset , h-suhde 25 -35% ja h-lämmöt > 700 - 1000 C. astetta?
Kuvan kivikasa kun ei kerro mitään. - hoh+hoijaa=hohhoijaa
Mihin se sydänmainos jäi reiska?
Molemmissa on muuten "läpivirtausteknologia", Kastorissa ja Harviassa. - ja
ilmatilan yksikäsitteinen loukkaus
- ja
kaksoisvaippatilan yksikäsitteinen loukkaus
- uusinta vanhaa
Kyllä noita eri virityksiä löytyy joka laatikosta mutta lopulta kaikki on "uusvanhaa" kuten palstan mainosmies asian ilmaisi.
Mainoksia lukiessa (lievästi huvittuneena) valmistajat antaa lähes mielikuvan vuosikymmeninen yhteistyöstä punaisen ristin ja nasan kanssa. Lopulta saunaan ostetaan kuitenkin yksi ja sama kiuas kuin mitä se oli 80 vuotta sitten. Mikään ei ole muuttunut.
Mittari sadassa asteessa ja pää polvien välissä odotetaan kliimaksia eli hetkeä jolloin saunasta saa poistua. Tai siis on pakko..
- jonsas
mistä saa hintaan 745,-??
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t917485- 373977
- 453520
- 2362814
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402662- 452492
- 1322401
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292289Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna202248- 451972