Kantaako Timo Soinin lento?

Kantoi tai ei, samantekevää. Vanhat suurpuolueet ovat ainakin saaneet aihetta tutkiskella ´mitä teimme oikein väärin´. On lupa odottaa, että pötypuheita pitää hieman hillitä.
766
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

On se jo kantanut. Nelinkertainen äänisaalis aikaisempaan verraten on kyllä lähes mahtava "saalis".

Kyllä ns. vanhat puolueet saavat kunnon muistutuksen kuolevaisuudestaan, vaikka Timo S ei heiltä koko valtaa viekään.

Hyvin on Timo osannut kanavoida kansalaisten tyytymättömyyden ja tulosta on syntynyt. Suuri tuo tehty työ on, mutta ei vielä suurtyö. Persukset on pakko päästää hallitusneuvotteluihin mutta tuskin vakavasti edes hallitukseen pyrkivät.

Näyttää siltä, että kokoomus nousee suurimmaksi puolueeksi persusten voimin, nämä kun kähmivät nimenomaan kepun ja demarien ääniä.

Näissäkin vaaleissa käy niinkuin olen yrittänyt kertoa: Jos porvarien ja vasemmiston äänestäjiä on likimäärin yhtä paljon, mutta porvarien änestysprosentti on 80 ja vasemmiston 40, niin yksinkertaisesti laskien saavat porvarit tuplasti kansanedustajia.

Vasemmistoliiton kannatus on noussut. ilmeisesti Paavo Arhinmäen ansiosta. Aidosti ideologiaansa luottavina ja sen tuntevina nuo ohittavat vähitellen juurensa unohtaneet paskademarit, joita minäkin myönnän äänestäneeni "Lipposeen asti"

Äänestä

Jos demarit ja persut jäävät molemmat oppositioon, niin ei tule olemaan tulevalla hallituksella helppoa niitten mäkättäjien kanssa.

Se nyt on ainakin varmaa, että persuista ei ole hallituskumppaneiksi kokoomukselaisten ja keskustalaisten kanssa. Joutuisivat pyörtämään pyhät sanansa moneen kertaan, jos hallitukseen menisivät.

Ei ole demareillakaan helppoa hallitusneuvotteluissa, jos sellaisen ratkaisuun vaalituloksessa päädytään.

Kamalaa olisikin olla hallituksessa Urpilaisen kanssa. Kauhea kaakattaja.


Mielenkiintoista.

Äänestä
  • Meillä on työväenpuolue,ja Juttalla on sana hallussa,minä ainaskin äänestän Juttaa

    Äänestä

Minun mielestäni kaikkien puolueiden pj:t ovat olleet vaalitenteissä ihan asiallisia ja korrekteja. Tottakai toinen ihminen voi olla tempperamenttisempi ja ajaa puolueensa asioita ärhäkämmin. Jokainen haluaa tuoda oman puolueensa asioita esille.

Myös se on tosi hyvä, että noiden suurien valtapuolueiden ylimielistä suhtautumista sohaistaan ja kunnolla. Olen tässä viime vuosien aikana havainnut sen vähän liian usein, että meitä kansaa/äänestäjiä aliarvioidaan.

Ja todella, Timo Soini on tosissaan ansainnut joka äänen; hän on jo nyt puhdistanut poliittista ilmapiiriä - toivon Timo Soinille ja Perussuomalaisille hyvää menestystä.

Äänestä

Säästön kopjhteista Soini puhui suoraan ja oikeudenmukaisesti, maahanmuuttajista pitää säästä'ä. He eivät ole koskaan veroja maksaneet ja tulevat tänne valmiille, tuovat suuren sukunsakin. Harva heistä työllistyy niin, että pystyy elättämään pesueensa.Rikollisten suhteellinen osuus on suurempi kuin kantaväestön.

Äänestä

OLISI se kuitenkin jännää saada sekoitus ,niistä neljästä puolueesta. Toivoisin ristiin rastiin menisi ,tarkoitan järjestyksen muuttumista ,alku menisi yksi 3 tai 4 ja niin edelleen ,käytin mielikuvitusta.jee, jee, %%%

Äänestä
  • Käykää nyt kaikki epävarmat vielä huomenna äänestämässä Soinia, niin saadaan jotain muutosta aikaan. Muuten menee kaikki entisellään, ja pahenee päivä päivältä. Näytetään nyt edes se kansan nousu!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Reino´ kirjoitti:

Kantoi tai ei, samantekevää. Vanhat suurpuolueet ovat ainakin saaneet aihetta tutkiskella ´mitä teimme oikein väärin´. On lupa odottaa, että pötypuheita pitää hieman hillitä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu