En löytänyt aiheelleni sopivaa kategoriaa, mutta toivottavasti täältä löytyy joku taitava nikkari auttamaan :) Eli mummopyörän maalaus. Miten runko tulee käsitellä? Pitääkö hioa tai laittaa joku pohjamaali tms? Minulle nämä jutut ei ole kovin tuttuja, mutta ajattelin, että ei homma kovin vaikea voi olla.
Kaikki neuvot ja niksit otetaan vastaan, kiitos !!! ;)
Mummopyörä.
TahtooTuunata
1
243
Vastaukset
- tietäjä`99p
Kannattaa irrottaa osat ensin jos tahtoo tarkkaa jälkeä, jos ei irrota niin teippaa ja suojaa osat joihin ei kyseistä maalia halua.
1. hio ensin vesihiomapaperilla kevyesti.
2. poista liat ja pölyt hyin
3. Laita pohjamaali, varsinaisen sävyn mukaan, ylensä harmaa käy kaikkiin. Jotkin pintamaalit ja pohjamaalit eivät purkkien mukaan oikein sovellu keskenään joten on parempi ostaa molemmat samalta valmistajalta.
4. Sitten suihkutat varsinaisen maalin, noin 5 kertaa ohuita kerroksia noin 15 minuutin tauoilla.
5. lopuksi ihailet lopputulosta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.805963Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3095325Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie474501Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3003621Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma1253388Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.02210Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1362112- 1051700
- 1721401
Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1001237