Mummopyörä.

TahtooTuunata

En löytänyt aiheelleni sopivaa kategoriaa, mutta toivottavasti täältä löytyy joku taitava nikkari auttamaan :) Eli mummopyörän maalaus. Miten runko tulee käsitellä? Pitääkö hioa tai laittaa joku pohjamaali tms? Minulle nämä jutut ei ole kovin tuttuja, mutta ajattelin, että ei homma kovin vaikea voi olla.

Kaikki neuvot ja niksit otetaan vastaan, kiitos !!! ;)

1

405

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tietäjä`99p

      Kannattaa irrottaa osat ensin jos tahtoo tarkkaa jälkeä, jos ei irrota niin teippaa ja suojaa osat joihin ei kyseistä maalia halua.
      1. hio ensin vesihiomapaperilla kevyesti.
      2. poista liat ja pölyt hyin
      3. Laita pohjamaali, varsinaisen sävyn mukaan, ylensä harmaa käy kaikkiin. Jotkin pintamaalit ja pohjamaalit eivät purkkien mukaan oikein sovellu keskenään joten on parempi ostaa molemmat samalta valmistajalta.
      4. Sitten suihkutat varsinaisen maalin, noin 5 kertaa ohuita kerroksia noin 15 minuutin tauoilla.
      5. lopuksi ihailet lopputulosta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Realistisesti

      Miten toivoisit, että asiat etenisivät hänen kanssaan? Kuka tekisi mitä?
      Ikävä
      112
      1083
    2. millaiset hiukset

      kaivatullasi on? :)
      Ikävä
      33
      819
    3. Miksi et edistä asiaa...

      Kaivattusi suhteen??
      Ikävä
      55
      818
    4. Minkälaista ajattelisit elämänne olevan

      jos olisit kaivattusi kanssa yhdessä?
      Ikävä
      65
      767
    5. Sinulle nainen

      Koitan vihdoin jättäytyä täältä pois. Taas koko illan tänne tullut vain jotain pilkkaus viestejä, ei jaksa tuollaista. M
      Ikävä
      78
      684
    6. Tää on todella huvittavaa seurata näiden savolaisten

      naapurusten piikittelyä ja vihanpitoa toisilleen netissä. Näyttää siltä, että Mehtoselle alkaa tulla isäukon piirteet e
      Tuusniemi
      37
      653
    7. Kuka mölyapina

      Kuka saatanan vittu naama mölisee sunnuntaiaamuna jolla ei oo edes lauluääntä. Yön kuulunut jonkun ajan mölinää sisälle
      Suomussalmi
      14
      579
    8. rattijuoppoja

      tavattu taas Haapavedellä, hyvä että poliisi on valppaana
      Haapavesi
      16
      537
    9. Kuhmosta (kyseenalaiseen) kuuluisuuteen

      Naapurikylän, siis Nurmeksen suurin tubettaja on iskenyt naisen Kuhmosta. Kertoo kanavallaan naisen olevan hyvä rakastel
      Kuhmo
      3
      532
    10. Salaattirosvo

      Sinulle tiedoksi joka varastit salaatit viime yönä kasvulootasta,jäit riistakameraan🤣🤣🤣. Tulehan selvittelemään asia
      Suomussalmi
      22
      532
    Aihe