En löytänyt aiheelleni sopivaa kategoriaa, mutta toivottavasti täältä löytyy joku taitava nikkari auttamaan :) Eli mummopyörän maalaus. Miten runko tulee käsitellä? Pitääkö hioa tai laittaa joku pohjamaali tms? Minulle nämä jutut ei ole kovin tuttuja, mutta ajattelin, että ei homma kovin vaikea voi olla.
Kaikki neuvot ja niksit otetaan vastaan, kiitos !!! ;)
Mummopyörä.
TahtooTuunata
1
405
Vastaukset 1
- tietäjä`99p
Kannattaa irrottaa osat ensin jos tahtoo tarkkaa jälkeä, jos ei irrota niin teippaa ja suojaa osat joihin ei kyseistä maalia halua.
1. hio ensin vesihiomapaperilla kevyesti.
2. poista liat ja pölyt hyin
3. Laita pohjamaali, varsinaisen sävyn mukaan, ylensä harmaa käy kaikkiin. Jotkin pintamaalit ja pohjamaalit eivät purkkien mukaan oikein sovellu keskenään joten on parempi ostaa molemmat samalta valmistajalta.
4. Sitten suihkutat varsinaisen maalin, noin 5 kertaa ohuita kerroksia noin 15 minuutin tauoilla.
5. lopuksi ihailet lopputulosta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 881348
- 591081
- 65931
Ei kai nyt kukaan oikeasti kuvittele, että hallitus eroaisi Garden Helsingin takia?
Ongelmanahan tässä kuitenkin on se, että mitään tavallisuudesta poikkeavaa ei ole tapahtunut. Joten mikä se eroperuste160812Välillä tulee haikeus
Et kaikki päättyi näin. Etten saanut vastauksia. Ei meitä oltu tarkoitettu. Niin se vain on.58630Tunteilla leikkiminen
Oletko leikkinyt kaivattusi tai jonkun kiinnostuneen tunteilla, pelannut jotain peliä tai pelleillyt asioilla? Miksi?96582Oothan sä erilainen mies
Kaikintavoin. Ikävä kyllä en tunnistanut sitä seikkaa aikoja sitten, ja nyt olen armottoman rakastunut. Olen vaan ❤️37566- 76553
- 77548
- 39538