Alle vuoden ikäisen HP ProBook 5310m -läppärini touchpad on rikki. Käytännössä kyse on kosketushäiriöstä: kone luulee oikeanpuoleisen hiirinapin olevan koko ajan pohjaan painettuna. Osaako kukaan viisaampi kertoa köyhälle opiskelijalle, minkä hintaiseksi korjaaminen tulee? Takuu on teoriassa vielä voimassa, mutta en löydä takuulappuja mistään. :(
Touchpad-ongelma
Blondiino alligaatto
9246
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Et sä kovin köyhä ole, jos on varaa hukata tietokoneen kuitti...
Ainakin Applella sarjanumero yleensä riittää takuuseen, toivottavasti Hoopeelläkin.
Todennäköisesti toisen painonapin kytkin on emolevyllä rikki ja tällöin ainoa HP:n korjauskeino on emolevyn vaihto, sillä kytkimiä he eivät vaihda.
uusi emo taas maksaa useita satoja (200-400).
Joten mars etsimään takuulappua ja kysymään ostoliikkeestä kuitin kopiota.
Expertillä ne ainakin tallentaa tietokoneelle takuu tiedot, eli kuittia ei välttämättä tarvitse....
Tämä selvä, kiitos. :)
Niin ja mainittakoon vielä, että kone on ostettu NetAnttilasta, joten varsinaista kuitti-kuittia en ole missään vaiheessa saanut. :D Takuuna toimiva pakkauslista on ihan varmasti jossain jemmassa, mutta koska olen syistä sattuneista muutellut ympäri Suomenmaata enemmän kuin tarpeeksi viimeisen vuoden aikana, lapun paikallistaminen laatikkohelvetissä on hiukan hankalaa. :)
Sieltä koneesta saat kaikki tiedot takuuajasta ja ym. tiedot.
Jospa poistaisit touchpadin käytöstä ja ostaisit kympillä hiiren.
lain mukaan sitä kuittia ei tarvita jos muuten voidaan osoittaa myyjä ja siellä anttilan rekistereissähän tuo kauppa kyllä on tallessa.
takuu on vain lisä lakisääteiseen virhevastuuseen joka suomessa tarkoittaa 2-3 vuoden virhevastuuta tietokoneelle.
olethan tarkistanut tasohiireen liittyvät ohjelmat ja ajurit, itsellä hp läppärissä oli vähän samaa ja muuta tasohiiriongelmaa ja ongelma poistui kun poistin synaptics touchpad driverin kokonaan .
hp on tunnettu näistä ohjelmisto-ongelmista, kokeile oikeasti tuota vinkkiäni. itsellä tasohiiri toimii jo toista vuotta täysin normaalisti ilman noita ajureita.