kissan maitonappi -herkut

rvatarr

olen lukenut että kissat ei kestä laktoositonta maitoa? mitenkäs nämä maitonapit sitten sopivatko yleensä kissoille nameiksi?

5

470

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • demkku

      Purinan Tassu maitonappien sisältö: Maito ja maitovalmisteet, sokerit, kivennäis- ja hivenaineet, öljyt ja rasvat, liha ja eläinperäiset tuotteet.
      Ravintosisältö: Raakaproteiini 11,2%, raakarasva 9,6%, raakakuitu 6,5%, hehkutusjäännös 14,3%, kosteus 6,0%, kalsium 3,4%, fosfori 2,5%, natrium 0,1%.

      En tiedä onko tuo laktoositonta maitoa, mutta tuohan on kypsennetty (oletettavasti). Maitoihmettelyn sijaan miettisin sitä, haluanko syöttää kissalleni ehdoin tahdoin "nameja", joissa on paljon sokeria.

    • Teme _ 2

      Mutta tuossa lukee "sokereita". Se tarkoittaa varmaan ns. hyviä sokereita.
      Meidän katti on syönyt niitä kyllä lihomatta ja muutenkin terveys on pysynyt hyvänä. Ja pakkauksessa lukee että niitä voi syöttää 5-10kpl per vrk. Niitä Purinoita.

    • tietoa kiitos

      Selventäisitkö mitä tarkoittaa ns. hyvät sokerit ja varsinkin kun puhutaan kissoista. Sokeri itsessään ei kissoja juurikaan lihota, ruoissa ja napeissa sitä on suhteellisen vähän. Sokeri on kuitenkin hiilihydraatti ja on yhtenä lisänä kaikkien muiden hiilareiden kanssa sitä lihomista aiheuttamassa. Miksi antaa kissalle sokeria kun se ei edes sitä juuri maista? Eikä siitä kissalle ole mitään hyötyä vaan päinvastoin.

      Mitä kokeita kissastasi on otettu, että voit sanoa sen terveyden pysyneen hyvänä?

    • ...

      Minä huvikseni maistoin jonkin merkkisiä kissojen maitonappeja ja ne maistui melkein yhtä makealle kuin suklaa. En ihan tajua mikä funktio sillä sokerilla on niissä, kun muistelen lukeneeni että kissat eivät edes maista koko makeaa.

    • voi voi,kun

      siinä maitonapissa on sitä samaa sokeria,kun maitojauheessa ei sitä siihen erikseen lisätä.MAISTELTU ON MOLEMPIA.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      120
      4540
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      66
      2619
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      80
      1665
    4. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      9
      1146
    5. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      872
    6. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      21
      853
    7. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      41
      835
    8. Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi

      Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu
      Ikävä
      120
      833
    9. Yhteen hiileen velanottoveljet V P K

      Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N
      Pyhäjärvi
      67
      807
    10. Olisin valmis tutustumaan uudelleen

      En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.
      Ikävä
      50
      789
    Aihe