USB-windows tulossa

Windows8:n voi kuulemma asentaa usb-tikulle ja viedä mukanaan. Linuxista tuttu ominaisuus tulee siis windows8:aan nyt käyttöön.

Ihan ok mutta ihmettelen miten tuo istuu Microsoftin lisenssipolitiikkaan, miettikääpä asiaa. Mitä tapahtuu "aitoustarkistukselle"?
17128
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

= monta kopiota samasta imagesta tikulle, kuka enää haluaa maksaa windowsista? Aika mielenkiintoista.

Äänestä
  • Tai ehkä sekin on rampautettu niin ettei toimi kuin osittain. No, onneksi on krakkerit jotka murtaa loitsut ja taas toimii.

    Äänestä

  • old_profile_3778 kirjoitti:

    Tai ehkä sekin on rampautettu niin ettei toimi kuin osittain. No, onneksi on krakkerit jotka murtaa loitsut ja taas toimii.

    Onkos Windows joskus toiminut muuta kuin osittain?

    Äänestä

  • old_profile_21616 kirjoitti:

    Onkos Windows joskus toiminut muuta kuin osittain?

    Esimerkiksi tämä minun Windows 7 toimii nytkin moitteetta!

    Äänestä

Jos tuota engadgetin juttua meinasit niin huomasin tämän myös:
"sales of 16GB thumb drives set to soar" Eli 16gigaiset tikut alkaa myymään paremmin.

Itellä on kokeilussa ollut muutaman päivän Puppy Linux joka vie murto-osan tilaa Windowsiin verrattuna.

Joku kommentoija kirjoitti tuolla ettei Win8-usb toimisi kuin koneessa johon on asennettu Win8.

Äänestä
  • "Joku kommentoija kirjoitti tuolla ettei Win8-usb toimisi kuin koneessa johon on asennettu Win8."

    Heh, tuollaisenahan tuo olisi täysi vitsi! :-D

    Äänestä

Sehän on helppoa rahastaa, sillä 10 käytön jäkeen on ostettava uusi lisenssi ja taas on exergy onnellinen ?

Äänestä
  • Mikähän siinä tekisi minut jotenkin onnelliseksi?

    Olisin onnellinen jos Microsoft kutistuisi puuseehen mahtuvaksi firmaksi ;D

    Jos haluan käyttää usb-käyttistä niin valinta on ilman muuta jokin linuxjakelu. Minulla olikin mutta tällä hetkellä ei ole kun käyttöä sillä on kuitenkin sen verran vähän kun ei jaksa rebuutata koneita.

    Äänestä

  • old_profile_3778 kirjoitti:

    Mikähän siinä tekisi minut jotenkin onnelliseksi?

    Olisin onnellinen jos Microsoft kutistuisi puuseehen mahtuvaksi firmaksi ;D

    Jos haluan käyttää usb-käyttistä niin valinta on ilman muuta jokin linuxjakelu. Minulla olikin mutta tällä hetkellä ei ole kun käyttöä sillä on kuitenkin sen verran vähän kun ei jaksa rebuutata koneita.

    Se onkin raskasta, kun tarvii kone rebuutata ? Huh, kun on elämä kovaa.

    Äänestä

  • 37 kirjoitti:

    Se onkin raskasta, kun tarvii kone rebuutata ? Huh, kun on elämä kovaa.

    Linuxkäytt5äjä tottuu siihen ettei konetta välttämättä tarvitse rebuutata. Samutan kyllä itsekin koneeni yleensä yöksi mutta sen takia ei oikein jaksa että tarttis usb:ltä käynnistää kone. Tiedostot voi kopioida puolin ja toisin jos on tarvis.

    Yksi vaihtoehto olisi tietty ettei käyttäisi kiintolevyjä ollenkaan pelkästään usb:ltä linuxia, mahdollisesti usb-kiintolevy kotihakemistona tai varastona. Silloin se toimisi niin että omassa koneessa jossa on usb-kiintolevy kotihakemistona niin se liitetään järjestelmään normaalisti buutin yhteydessä jolloin olisi runsaasti tilaa käytössä. Sitten jos vie usb-tikun toiseen koneeseen niin tikulla on oma /home kotihakemisto joka liitetään vieraskoneessa kotihakemistoksi koska ulkoista usb-levyä ei ole.

    Tuota voi järjestellä mielensä ja tarpeensa mukaan linuxissa, windowsissa homma on täysin toivotonta.

    Äänestä

Olihan tällä aukeamalla sentään yksi sinunkin AIVOPIERU, joten älä ole huolissasi, kyllä sinäkin opit valikoimaan ketjun aiheet, kun riittävästin otat oppia minun "opetusohjelmasta" !

Äänestä
  • "Loput" olivat sinun aivopierujasi.... joten?

    Äänestä

  • Mistähän tämä ilmestyi? Ihan kuin joku olisi sen ikäänkuin "kostoksi" nostanut sen tänne ;D

    "kyllä sinäkin opit valikoimaan ketjun aiheet, kun riittävästin otat oppia.. "

    Ei kiitos.

    Äänestä

Linuxin on voinut asentaa usb-tikulle jo helvetin pitkän aikaa. Minulla on kaksikin eri linuxin versiota tikuille asennettuina. Nytkö Microsoft oikeasti vasta on tajunnut kyseisen mahdollisuuden arvon? Hidasta sakkia töissä Microsoftilla.

Äänestä
  • Itse asiassa sinä olet se hidas. Et ole tajunnut asian ydintä.

    Äänestä

Näyttää ilmeisesti siltä, että Microsoft on 3-5 vuotta muita jäljessä teknologisessa kehityksessä. Lisäksi voi olla että kuilu kasvaa kaiken aikaa.

Äänestä
  • Totta on ! Ei voi paljon paremmaksi muuttua, kun nyt jo 0.96% käyttää sitä tecnologian kehittämää käyttistä ?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


exergy kirjoitti:

Windows8:n voi kuulemma asentaa usb-tikulle ja viedä mukanaan. Linuxista tuttu ominaisuus tulee siis windows8:aan nyt käyttöön.

Ihan ok mutta ihmettelen miten tuo istuu Microsoftin lisenssipolitiikkaan, miettikääpä asiaa. Mitä tapahtuu "aitoustarkistukselle"?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu