Totuus

Yleensä tällä keskustelupalstoilla lankean (sekä ateistien että teistien) trolleihin ajankulukseni, mutta nyt ajattelin kirjoittaa oman mielipiteeni ja päätelmäni.
Kristinusko on äärimmäisen epälooginen uskonto. Kun kysyn "Miksi maailmassa on kärsimystä jos Jumala on äärimmäisen hyvä" saan vastaukseksi "Koska se on tapa erottaa oikea väärästä/ Se opettaa parhaiten". Jos Jumala on kaikkivoipa niin miksi hän ei luonut maailmasta sellaista, että ihmiset oppisivat muutenkin ilman kärsimystä tai miksei hän luonut ihmistä erottamaan oikeaa väärästä ilman kärsimystä johon hän pystyisi sillä muuten hän ei ole kaikkivoipa. Jumala siis ei ole a) miettinyt asioita taas oikein loppuun b) häntä ei kinosta c) hän ei oikeasti rakasta ihmistä. Tämä on sama, kuin jos lasta opetettaisiin lukemaan ja hänelle voitaisiin opettaa se äärimmäisen hyvin selittämällä asiat, mutta opettettaisiinkin niin, että aina välillä lyötäisiin turpaan ilman syytä ja jatkettaisiin samalla tavalla. Eli on kaksi vaihtoehtoa jotka toimivat yhtä hyvin, mutta valitaan se joka on huonompi.

Toinen kysymys on taas se, että miksi ihminen ei saa pyytää Jumalalta autoa, mutta jos hän varastaa auton ja sen jälkeen pyytää Jumalalta anteeksi niin se taas on okei. Lisäksi erilaiset kristilliset uskonnolliset ryhmät siteeraavat ja tulkitsevat Raamattua miten sattuu ja mitä haluavat ja sanovat, että kaikki Raamatussa on totta. Silti kukaan ei kivitä aviorikkojia vaikka siellä niin sanotaan. Tähän voitaisiin vastata, "koska kymmenessä käskyssä kielletään tappaminen", mutta miksi Jumala vaihtaa sitten vaihtaa mielipiteitään.

Toinen porukka joka tällä foorumilla riehuu on nämä "ateistit" ja trollit. On kyllä joskus vaikeaa erottaa näitä toisistaan, mutta yleensä nämä kirjoittajat ovat molempia. Joku spammailee sitä lausetta "Rippileiri on aivopesua" no ei kyllä ole. Aivopesun määritelmä: uhria pidetään nälässä, pakotetaan käyttämään yleensä huumausaineita, identiteetti muutetaan ryhmälle paremmaksi tai se kadotetaan kokonaan, valvotetaan, syötetään jatkuvasti omaa aatetta ja kielletään täysin omat mielipiteen, eristetään kaikista kuin aivopesun suorittajista. Rippileiri tai uskonnot yleensä eivät täytä näistä vaatimuksista oikeastaan paljon mitään. Itseasiassa koulu on enemmän aivopesua sillä siellä sulatetaan yksilöitä yhteiskunnan jäseniksi ja samoja arvoja kannattavaksi.

Useisiin viesteihin on lisätty "rippileiri lisää uskonnollisuuden määrää 50%". Ei mitään hajua mistä tämä luku on revitty, mutta se ei ole tieteellisesti todistettu tai oikeastaan mitenkään muutenkaan. Lisäksi miten on mahdollista laskea uskonnollisuuden prosentuaalinen arvo muutenkaan?

Useat trollit myös esiintyvät "vastuullisina" isinä ja äiteinä jotka sanovat, että "annoin pojalleni 1000e ettei hän menisi aivopestäväksi". On aika itsekästä päättää pojan puolesta haluaako hän mennä vai ei. No mikäs siinä jos haluaa antaa rahaa ilman, että hän tekee mitään.

RIPPILEIRI ON VAPAAEHTOINEN JA SITÄ EI OLE PAKKO KÄYDÄ JOTEN JOS EI KIINNOSTA NIIN ÄLÄ MENE! Niin yksinkertaista se on.
7109
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

PS: Tämä kristittyjen jumalan olemassaolon kieltämisen mahdollistava todistus ei päde yleiseen "korkeampaan voimaan ajatteluun". Tieteellä ei ole mitään todistusta tai edes vihjausta siitä, että korkeampaa voimaa ei ole olemassa. Descartes loogisella päättelyllään todisti, että on täysin mahdollista, että ihmiset ovat vain vadissa olevia aivoja jotka saavat sähköisiä ärsykkeitä jotka esim jokin demoni tuottaa ja luovat niistä kuvan maailmasta (vähän kuin matrixsissa). Tähän on tasan 50% mahdollisuus.

Äänestä

PS2: Ja olen itse käynyt riparin.

Äänestä

Kannatan kirkon sekä riparin lakkauttamista koska kyseessä on ihmisten huijaaminen.

Kirkko on oikeasti kiinnostunut vain rahasta.

Äänestä
  • Puhut nyt siis ev lutista. Riparia on ja ei ole huijausta. Siellä puhutaan osittain oikeista asioista ja viitataan historiallisiin tapahtumiin, mutta ne selitetään yliluonnollisilla asioilla. Tiede ei ole koskaan todennut, että näitä yliluonnollisia asioita olisi tapahtunut.

    Kirkko ei ole kiinnostunut vain rahasta. Siellä olevat ihmiset saavat työstään palkkaa ja melkein kaikki ovat siellä töissä vakaumuksensa takia. Ev lut kirkossa ei ole ihmisiä jotka saisivat mitään suuria palkkoja eikä kirkon kassasta voi omaan käyttöön tietenkään rahaa ottaa. Kirkko siis ei toimi kuten aivan tavallinen yritys vaan sen periaatteena on kirkollisten arvojen levittäminen. Tähän kirkko tarvitsee rahaa. Se miksi ev lut kirkko on saanut tämän aseman Suomessa taas voi katsoa historian kirjasta.

    Äänestä

Voi hyvänen aika... Lukisitpa vähäsen Raamattua niin alkaisit tajuamaan...

Äänestä
  • Totta jumatsukku!!!

    Rikollinen kristinusko on maailman suurin tappaja ja tapattaja!
    Väärennyissä raamatuissakin on älä tapa käsky, minun raamatussa 9 kertaa ja Jeesuksen vahvistamana!!!

    Kuinka monta miljoonaa vielä pitää rikollisen kristinuskon toimesta tappaa ja tapattaa ihmisiä, lapsiakin jotta uskovaiset oppii ymmärtämään sen mikä ero on uskolla ja Jumalallisuuden tietoudella????

    http://fi.wikipedia.org/wiki/Noitavainot

    Lynkkausjoukot ovat polttaneet elävältä tuhansia ihmisiä Tansaniassa, Keniassa ja Zimbabwessa 1990-luvulla. Noitavainot ovat jatkuneet myös vuosituhannen vaihteen jälkeen. Länsi-Keniassa väkijoukot polttivat 11 noidiksi epäiltyä miestä ja naista toukokuussa 2008. [16] Nigeriassa noin 5000 lasta on hylätty kymmenessä vuodessa vanhempien karkottaessa heidät noitina. Lapsia on syytetty avioeroista, sairauksista, onnettomuuksista tai työn menetyksestä.[17] Afrikan noitavainojen syyt ovat usein myös poliittiset, sillä vaikutusvaltaiset noidat ja noitatohtorit ovat yleensä uudistusten jarruina. Pastorit saavat myös lisämainetta paljastaessaan uusia "noitia."



    http://www.huffingtonpost.com/huff-wires/20091018/af-nigeria-child-witches/

    jne

    Näitä, murhaajille, pedofiileille jne rikoksia anteeksi antavia katumus katekismuksen lukijoita on Jumalaa, Jeesusta ja Pyhää Henkeä pilkkavia ateistipiruina ylijumalina esiintyvinä!!
    Huom! Jumalan Valtakunnan oikeuksia ei ole ihmisille anneettu, EI EDES KATEKISMUKSEN epäjumalallisuuden edustajille:

    "Jeesus pelastaa

    25.4.2011 13:18


    Jokainen pedofiili saa syntinsä anteeksi, jos hän katuu tekoaan ja tahtoo tehdä parannuksen. Parannukseen kuuluu ilman muuta rikoksen tunnustaminen poliisille. Yhteiskunnan lakien mukainen rangastus kärsitään tietenkin
    ja suostutaan sovittamaan henkilö tai henkilöt joihin rikos on kohdistunut.



    Se on taatusti kova paikka kohdata uhrinsa hätä ja sopia siitä kuinka rikos sovitetaan uhrin kanssa. "

    --

    teuta:

    "Uskosa

    11.4.2011 12:15

    TÄSSÄ KERROTTU SYNTIEN ANTEEKSI SAANTI :

    On jokin asteen ero , siitä mitä Jeesus on luvannut ja

    se oli Murhan synninkin anteeksi antamisessa . Varmsti

    voidaan määritellä , niin kuin joku jo sanoitikin , nämä

    raiskaukset oli heti murhan jälkeen , Kuinka nyt sanotaan

    kun murhan synnin saisi myös henkilökohtaisia syntejä

    saada anteeksi . Älkää kinatko epätietoisina asioista jota

    örvelö ja savon ukko ette tiedä ja nyt on tullut(ei tuomari )



    Ei missään ole määräytä ettei Es /Lestoja voida saada

    syntiä anteeksi . sillä juuri niin on Jeesuksen ohje . Ja ei

    sillälailla että , asia hoituisi vain teidän tavalla joka on

    kaksinkertaisen tuomion vaatimusta , Se on saatanan ja

    senkaltaisten tuomareiden aikaan saannosta, sekä ihmisen

    vaatimuksia , ei Jumalan . ei Jeesuksen . ei Pyhän Hengen.



    JUMALAN LUVALLA PYHÄ HENKI SAA LIIKKUA MISSÄ

    TAHTOO , SITÄ SAMAA TEKEE JEESUS KRISTUS ONKO

    VIELÄ KYSYTTÄVÄÄ JUMALA ON LIIKKUNUT AINA

    MISSÄ TAHTOO , JA HÄN ON OLLUT AINA VALLAN

    KAUAN ENNEN MAAILMAN KAIKKEUTTA . USKOTTEKO.



    Jollette , teistä ei tule koskaan uskovaista.



    Meillä essuilla on hyvä puoli , koska saamme syntiä

    anteeksi ... Mutta niin on teilläkin kunhan teette paran-

    nuksen , ei kannata olla kateellinen , se on mahdollinen

    vain jos olen , ja olette nöyriä pyytämään anteeksi .



    ei se ole lainkaan mahdollista silloin , jos maallinen laki on

    mukana , siihen tulee se laki ja antaa tuomionsa , koska

    vain puhdas synti on mahdollista saada anteeksi , katuva

    ja anteeksi rukoileva voi sen saada , jonka joku voi juh-

    lalliseti julistaa JUMALAN PUOLESTA . EI tuomatin

    puolesta.
    "

    --

    herra epäjumala:
    herra Luder/Lutherin katekismus; epäjumalan ensimmäinen käsky:

    "Minä olen Herra, sinun Jumalasi. Sinulla ei saa olla muita jumalia."

    HUOMAA, tuossa herra Luther tekee itse itsestään herra (epä)jumalan.


    "Minä olen Herra," = herra Luther jota pitää jumaloida

    "sinun Jumalasi" = sinulle itse itsensä herra epäjumalaksi nimitys!!!!

    "Sinulla ei saa olla muita jumalia" = siis herra epäjumalan käskystä et saa palvella Jumalaa ja Jeesusta!

    herra epäjumalan antama käsky:

    Luder/Lutherin kirje 1.8.1521

    "Ole syntinen ja tee syntiä rohkeasti, mutta usko vielä rohkeammin. Synti ei erota meitä Hänestä, vaikka sortuisimme haureuteen tai murhaan tuhansia ja tuhansia kertoja päivässä."

    Äänestä

  • ""Lukisitpa vähäsen Raamattua niin alkaisit tajuamaan""
    PUAAAHHHH ... HEH HEH HEH ... Raamattu on helvetin paska satukirja. Aku-Ankka pesee raamatun mennen tullen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jonneja liikkeellä. kirjoitti:

Yleensä tällä keskustelupalstoilla lankean (sekä ateistien että teistien) trolleihin ajankulukseni, mutta nyt ajattelin kirjoittaa oman mielipiteeni ja päätelmäni.
Kristinusko on äärimmäisen epälooginen uskonto. Kun kysyn "Miksi maailmassa on kärsimystä jos Jumala on äärimmäisen hyvä" saan vastaukseksi "Koska se on tapa erottaa oikea väärästä/ Se opettaa parhaiten". Jos Jumala on kaikkivoipa niin miksi hän ei luonut maailmasta sellaista, että ihmiset oppisivat muutenkin ilman kärsimystä tai miksei hän luonut ihmistä erottamaan oikeaa väärästä ilman kärsimystä johon hän pystyisi sillä muuten hän ei ole kaikkivoipa. Jumala siis ei ole a) miettinyt asioita taas oikein loppuun b) häntä ei kinosta c) hän ei oikeasti rakasta ihmistä. Tämä on sama, kuin jos lasta opetettaisiin lukemaan ja hänelle voitaisiin opettaa se äärimmäisen hyvin selittämällä asiat, mutta opettettaisiinkin niin, että aina välillä lyötäisiin turpaan ilman syytä ja jatkettaisiin samalla tavalla. Eli on kaksi vaihtoehtoa jotka toimivat yhtä hyvin, mutta valitaan se joka on huonompi.

Toinen kysymys on taas se, että miksi ihminen ei saa pyytää Jumalalta autoa, mutta jos hän varastaa auton ja sen jälkeen pyytää Jumalalta anteeksi niin se taas on okei. Lisäksi erilaiset kristilliset uskonnolliset ryhmät siteeraavat ja tulkitsevat Raamattua miten sattuu ja mitä haluavat ja sanovat, että kaikki Raamatussa on totta. Silti kukaan ei kivitä aviorikkojia vaikka siellä niin sanotaan. Tähän voitaisiin vastata, "koska kymmenessä käskyssä kielletään tappaminen", mutta miksi Jumala vaihtaa sitten vaihtaa mielipiteitään.

Toinen porukka joka tällä foorumilla riehuu on nämä "ateistit" ja trollit. On kyllä joskus vaikeaa erottaa näitä toisistaan, mutta yleensä nämä kirjoittajat ovat molempia. Joku spammailee sitä lausetta "Rippileiri on aivopesua" no ei kyllä ole. Aivopesun määritelmä: uhria pidetään nälässä, pakotetaan käyttämään yleensä huumausaineita, identiteetti muutetaan ryhmälle paremmaksi tai se kadotetaan kokonaan, valvotetaan, syötetään jatkuvasti omaa aatetta ja kielletään täysin omat mielipiteen, eristetään kaikista kuin aivopesun suorittajista. Rippileiri tai uskonnot yleensä eivät täytä näistä vaatimuksista oikeastaan paljon mitään. Itseasiassa koulu on enemmän aivopesua sillä siellä sulatetaan yksilöitä yhteiskunnan jäseniksi ja samoja arvoja kannattavaksi.

Useisiin viesteihin on lisätty "rippileiri lisää uskonnollisuuden määrää 50%". Ei mitään hajua mistä tämä luku on revitty, mutta se ei ole tieteellisesti todistettu tai oikeastaan mitenkään muutenkaan. Lisäksi miten on mahdollista laskea uskonnollisuuden prosentuaalinen arvo muutenkaan?

Useat trollit myös esiintyvät "vastuullisina" isinä ja äiteinä jotka sanovat, että "annoin pojalleni 1000e ettei hän menisi aivopestäväksi". On aika itsekästä päättää pojan puolesta haluaako hän mennä vai ei. No mikäs siinä jos haluaa antaa rahaa ilman, että hän tekee mitään.

RIPPILEIRI ON VAPAAEHTOINEN JA SITÄ EI OLE PAKKO KÄYDÄ JOTEN JOS EI KIINNOSTA NIIN ÄLÄ MENE! Niin yksinkertaista se on.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu