Jumalan olemassaolo

Jumalasta
Ongelma Jumalan olemassaolosta puhuttaessa on "olemassaolo".
Juicen erään runokokoelman nimi oli "Jumala on" ja eräs sen säe kuului:"Jumala on , vaikkei uskoisi". Siinä on mielestäni sanottu melko paljon siitä mitä voi sanoa Jumalasta. Sillä se Jumala johon uskotaan, on Luoja. Ja Luoja ei voi olla olemassa, koska koko olemassaolo on Jumalasta.
Niin nykyaikaisen fysiikan ja tähtitieteen kuin Raamatunkin mukaan olemassaolo ja aika ovat äärellisiä, luotuja asioita, joilla on alku ja loppu. Jumala, Luoja on taas ajan ja olemassaolon ulkopuolella. Jumalaa ihminen ei voi tutkia tai ymmärtää. Vain uskoa tai olla uskomatta.
Jotkut ihmiset tuntuvat mieluummin uskovan, että tyhjyydestä ja olemattomuudesta voi syntyä tämä käsittämättömän nerokas, ihmeellinen järjestelmä itsekseen, mieluummin kuin että sillä on Luoja.
Minä uskon helpommin että rantahietikolta löytämäni vasara on syntynyt tyhjästä.
Ateismi on uskonto, jonka lähtökohtana on ihmisen tarve kohottaa itsensä kaiken yläpuolelle, jumalaksi. Siellä Jumala olisi häiritsevä tekijä.
Silti, Jumala on, vaikkei uskoisi!

7

78

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nicander

      Minä välillä ajatelen niin päin, että ateisteja on, vaikkei uskoisi.
      Kun minä nimittäin ajattelen ateisteja, niin minun on ensi ajatuksella vaikea mieltää ihmistä, joka suurella vuoren varmuudella ilmoittaa tietävänsä, ettei mitään Luojaa tai Jumalaa ole. Sellaisen väittämiseenhän tarvitaan joko tietoa, tai sitten jokin yliluonnollinen ilmoitus jostakin. Mutta kuka sen yliluonnollisen ilmoituksen sitten taas olisi antanut, ellei mitään yliluonnollista ole.
      Eli minulla on suuri kiusaus alkaa väheksyä ateistiksi ilmoittautuvan ihmisen uskoa ateismiinsa eli Jumalan tai jumalien olemattomuuteen. Kuitenkin jossakin vaiheesa kai lienee viisaampi vain myöntää, että ateisteja totta vieköön todellakin voi olla olemassa, vaikkei uskoisi.
      ;P

    • Kun minä näen fundamentalistikristityn, niin minun on hyvin vaikea mieltää, että hän ei usko Vishnuun. Hindulaisuutta on on ollut jo 3500 vuotta ja jopa sellaisilla alueilla, joilta on löytynyt kirjoitustaitoista väkeä.

      • 7 + 8 = 3

        Vishnu sopii varmaan täysin 3500 v. sitten vallinneeseen maailman ymmärrykseen.


      • herttainenhertta
        7 + 8 = 3 kirjoitti:

        Vishnu sopii varmaan täysin 3500 v. sitten vallinneeseen maailman ymmärrykseen.

        Vishnu sopii tänä päivänä noin miljardin hindun maailman ymmärrykseen.


    • Antaisitko linkin niihin nykyaikaisen fysiikan ja tähtitieteen tutkimuksiin, joiden mukaan olemassaolo ja aika ovat luotuja. Olen lukenut yliopistossa fysiikkaa, mutta siellä ei kumma kyllä tuota muistettu kertoa.

    • ??

      tem
      16.4.2011 21: Puhut asiaa just noin on. Jumalaa ei tarvitse ne ketä itse haluaa siksi. Siksi ateistit niin ärhäkästi käyvät uskovien kimppuun.

      Mutta Jumalan edessä on jokaisen polven kerran notkistuttava.Halusi tai ei.

      • Kuulostaa suunnilleen samalta kuin jos olisi olemassa näkymättömien vaaleanpunaisten yksisarvisten kultteja, joiden kannattajat vaatisivat kaikkia muita uskomaan samaan yksisarvisten sarven pituuteen, aivopesemään lapset uskomaan vaaleanpunaisiin yksisarvisiin ja joiden jäsenet tappelisisvat keskenään oikeista yksisarvistulkinnoista. Sitten olisi ihmisiä, jotka sanoisivat että yksisarvisia ei ole oikeasti olemassa eikä niiden palvominen vaikuta oikein terveeltä. Yksisarvistit toteaisivat, että a-yksisarvistit haluavat itse päästä vaaleanpunaisiksi yksisarvisiksi. Mutta yksisarvisten edessä on jokaisen polven vielä notkistuttava. Halusi tai ei.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3548
    2. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      103
      3455
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      98
      3045
    4. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      76
      2963
    5. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      61
      2723
    6. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      96
      2531
    7. Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa

      Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.
      Maailman menoa
      17
      2222
    8. Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät

      Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa
      Maailman menoa
      45
      2016
    9. Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä

      Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma
      Maailman menoa
      19
      1939
    10. Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!

      Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1544
    Aihe