Millä linjalla vähiten matematiikkaa?

tuleva dippainssi

Millä TKK:n linjoilla on vähiten kovia aineita eli matematiikkaa, fysiikkaa ja kemiaa?

9

916

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .

      Sanoisin että kiinteistötaloudessa. Ei tarvii lukee yhtään kurssii fysiikka eikä kemiaa ja suurimman osan matikoistakin voi käydä kauppiksen puolella, jossa ne on helpompi päästä läpi

    • 543543543543

      Informaatioverkostoissa ei ole fysiikkaa tai kemiaa.

    • mikkop.

      Aikalailla kyllä tasoissa on. Kiinteistötaloudessahan juuri pitää pyöritellä matikkaa paljon, mutta fysiikkaa ja kemiaa ehkä hieman vähemmän kun monessa muussa.

      Tekninen kuin tekninen, kyllä nuihin kolmeen aineeseen törmää pakostikin. Sanoisin itse, että

      tuotantotalous
      tietotekniikka
      tietoliikennetekniikka

      • Ei TUTAlta valmistun

        Nimimerkille: mikkop.17.4.2011 12:09

        Noista mainitsemistasi kolmesta linjasta vain yksi (tuotantotalous) osui oikeaan!
        Tietotekniikassa, johon tietoliikennetekniikka kuuluu on PALJON matematiikkaa, EIKÄ sieltä helpoimmasta päästä.

        Tuotantotalous (TUTA) on siis ehdottomasti helpoin.
        Mielestäni TUTAlta valmistuneita "insinöörejä" ei voi hyvällä tahdollakaan kutsua insinööreiksi!


      • 46565654
        Ei TUTAlta valmistun kirjoitti:

        Nimimerkille: mikkop.17.4.2011 12:09

        Noista mainitsemistasi kolmesta linjasta vain yksi (tuotantotalous) osui oikeaan!
        Tietotekniikassa, johon tietoliikennetekniikka kuuluu on PALJON matematiikkaa, EIKÄ sieltä helpoimmasta päästä.

        Tuotantotalous (TUTA) on siis ehdottomasti helpoin.
        Mielestäni TUTAlta valmistuneita "insinöörejä" ei voi hyvällä tahdollakaan kutsua insinööreiksi!

        Tuotantotalouteen kuuluu paljon matematiikkaa ja fysiikkaa, koska siellä vaaditaan tekninen sivuaine.


      • real engineer
        46565654 kirjoitti:

        Tuotantotalouteen kuuluu paljon matematiikkaa ja fysiikkaa, koska siellä vaaditaan tekninen sivuaine.

        Joo, kyllähän kaikille insinööriksi halajaville kuulu matematiikkaa, mutta TUTAlla se on lähinnä laskentoa, sitä samaa kevytkauraa, mitä kauppiksessakin.


    • 23rf23

      Miksi edes haet TKK:lle jos matikka ja fysiikka ei nappaa? Tekniikka kummiskin on noiden molempien soveltamista käytäntöön.

    • Opinto-ohjaaja

      Suositan kansatiedettä, arkeologiaa, folkloristiikkaa tai naistutkimusta. Näissä yhdessäkään ei matematiikka tai muut kovat tieteet uhkaa. Tosin näitä ei yhtäkään voi opiskella TKK:lla.

    • ddidid

      Tuotantotalouden opiskelijat joutuvat kyllä lukemaan fysiikkaa ja matematiikkaa, TKK:lla matematiikka on C-matematiikkaa (jos ei ole laajaa), joka on käsittääkseni matematiikoista 2. vaikein, eli ei ihan mitään samaa kevytkauraa mitä kauppiksessa olevilla.... Fysiikka on ensimmäisen vuoden samaa kuin sähköläisillä, suht vaikeaa sekin. Ja sitten tulee vielä lisäksi tekninen sivuaine, jossa todennäköisesti joutuu lukemaan fysiikkaa tai matematiikkaa vielä lisää, että en sanoisi että tuta on se kevyin vaihtoehto matematiikan ja fysiikan kannalta. On kuitenkin totta, että kyseisiä aineita on paljon vähemmän kuin muilla linjoilla.

      Fysiikkaa eikä kemiaa tarvitse lukea informaatioverkostoissa eikä kiinteistötaloudessa, joten suosittelisin niitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      121
      7515
    2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      660
      4874
    3. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      24
      3194
    4. Nainen, ota nyt rauhallisesti

      Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
      Ikävä
      138
      1327
    5. 50
      1325
    6. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      93
      1214
    7. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      159
      1156
    8. Ajattelen sinua kiitollisuudella

      Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi
      Ikävä
      55
      983
    9. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      17
      892
    10. Sinulle tiedoksi

      Olen paljon miettinyt sitä hetkeä, kun uskalsin näyttää pienin elein ja kertoa pienesti, eli hyvin hillitysti sinulle si
      Ikävä
      27
      873
    Aihe