Matkakertomusta Agia Napasta

Kyproksella käynyt

Olin viime kesänä miehen kanssa Kyproksella ja Agia Napassa, ja täytyy sanoa, että alkuun hieman pelotti mitä on vastassa (ns. millanen biletysmesta oikein onkaan - voiko siellä muuta tehdä) mutta oli aivan ihana ja täydellinen lomaviikko!! Yövyimme SunGarden Panthea Villagessa, mikä on neljän tähden huoneistohotelli ja viikon loma maksoi noin 500 euroa per henkilö. Lähtö oli 30.5. ja siellä oli siihen aikaan TODELLA kuuma! Olen käynyt useasti lomamatkoilla mutta tuolla oli kyllä yllättävän kuuma ilmasto siihen nähden, että oli vasta kesäkuun eka viikko. Mutta onhan Kypros hyvin etelässä.

Panthea Villagessa kannattaa ehdottomasti ottaa aamupala lisämaksusta, se oli nimittäin todella herkullinen ja monipuolinen, parempi kuin Suomen hotelleissa ja laivalla. Siellä paistettiin erilaisia munakkaita asiakkaan toiveesta ja pannukakkuja, tarjolla oli hirveästi erilaisia juustoja yms yms, ja loppuviikosta kun ei enää niin rasvainen ruoka maistunut niin söin luonnonjogurttia, hedelmiä ja mysliä! Kahvikin oli hyvää. Hotellilla oli upeat uima-altaat. Kulkukissoja tosin kulki hotellin alueella ja niitä kävi tosi sääliksi:( Kaksi majoittui meidän huoneen oven taakse, kun sililteltiin niitä ja tarjottiin vettä. Hirmuisen laihoja olivat.

Kävimme päivittäin upealla uimarannalla Nissi Beachilla, ei kannata mihinkään muuhun rantaan mennä!!! Se on ihan unelma. Vaikkakin sinne oli vaivalloista päästä, kun bussilla piti mennä (noin 2-4km mutta siinä kuumuudessa ei jaksanut kävellä) ja bussia sai odottaa todella kauan aina, 30-45min. Tosi harvoin nuo bussit menivät Agia Napan läpi Protarakseen (tunnin välein mutta ikinä ei tiennyt milloin niitä menee). Bussimaksu noin 2 euroa muistaakseni.

Ruoka oli todella mahtavaa, ja kansainväliset ravintolat oli aivan ihania! Käytiin mm. american grill & barissa syömässä ribsejä, meksikolaisessa ravintolassa (mun suosikki! ihan ehtaa aitoa meksikolaista ruokaa), japanilaisessa ravintolassa (kokki valmisti ruoan neniemme edessä, ja ruoka oli TODELLA maukasta!), italialaisessa ravintolassa (kolmen ruokalajin illallinen margaritan kanssa maksoi 12 euroa) ja paikallisessa tavernassa. Ainiin, käytiin myös burger kingissä, kentucky fried chickenissä (ite käyny amerikassa aikoinaan täällä syömässä ja oli kiva muistella) sekä pizza hutissa! Pizza hut oli hyvä mutta kallis.

Ostoksia tuolla ei juurikaan voi tehdä, kun siellä kaupataan vaan krääsää ja matkamuistoja ihan hirveän kalliilla hinnalla. Suuri miinus oli kallis hintataso tavaroissa ja kauppojen ruuissa.

Baarissa oltiin kahtena iltana ja meno oli ihan huippua. Saatiin drinkkejä ja shotteja törkeän halvalla. Ja hauskaa oli! Tutustuttiin brittiläisiin ja biletettiin pilkkuun asti niiden kanssa.. :)

Käytiin myös vesipuistossa minne oli aika lyhyt matka taksilla, ja siel oli tosi hulppeet liukumäet, joihin en todellakaan mennyt kuin muutamaan miedompaan ja nekin oli hurjia. Todella eri luokkaa kuin Suomessa. Protaraksen akvaariossakin käytiin ihastelemassa pingviinejä ja krokotiilejä :) Olihan siellä muitakin toki.

Mahtava reissu kaiken kaikkiaan ja suurin plussa oli hotelli, hyvä uimaranta sekä paras ruoka kuin missään lomakohteessa koskaa ollut. Miinuksena tosiaan kalleus ja kova hintataso.

Kerjäläisiä tuolla ei ollut, ja kaupunki oli muutenkin kovin siisti. Turvallista oli kulkea yöllä.

Ainiin, pääkadulla meidän hotellin lähellä oli ihana leipomo mistä sai kaiken maailman leivoksia ja leipää, pizzaa ym halvalla.

2

515

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kt

      kiitos matkakertomuksestasi!

    • vaikka.....

      kiva kuulla noin positiivista kerrontaa ayia napasta ku ollaan itse lähdossä toukokuussa sinne.......

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      266
      10027
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      212
      5761
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      168
      5298
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      77
      4934
    5. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      7
      3203
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      2
      2589
    7. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      212
      2489
    8. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      12
      2299
    9. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      356
      2073
    10. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      24
      1925
    Aihe