Tietääkö kukaan mitä oikeasti tulisi tulla rangaistukseksi jos esittää typistetyn koiran esim. ryhmänäyttelyssä tai vastaavassa?
Koira siis tuotu ulkomailta ja typistetty siellä. Tässä tapauksessa kyseessä villakoira ja tuomari ei sitä huomannut, joten siellä se vain esiintyi.
Kuulin tämän porukan keskustelevan asiasta kehän laidalla ja olivat tietty tyytyväisiä ettei asiaa huomattu!
Typistetty koira näyttelykehässä???
11
376
Vastaukset
- SilB
Sairasta hommaa. Ei sen noin vakavaa pitäisi olla. Koira kyllä pärjää jos on pärjätäkseen. Onneksi itsellä sellainen rotu että manipulaatioon ei juuri mahdollisuuksia.
- 13
Höpö höpö höpö
Kannattaa keksiä parempi provo! - Heffe
Tod. näk. koira saa vain hylätyn eli harmaan nauhan, ei muuta.
- Yksinkertaista...
Itse asiassa koira ei saa mitään. Koiraa ei edes arvostella - se vain poistetaan kehästä.
- arvostelua vaan
Ei sitä mihinkään poisteta jos se on vieraileva tähti maasta missä typistys on sallittu
- Säännöt sanelee..
Koiran alkuperä- tai asuinmalla ei ole mitään merkitystä. Suomen kehissä mennään Suomen säännöillä (poikkeus EV ja MV -näyttelyt).
Pitää muistaa, että edelleen esim. veteraaneissa on erittäin hyväkuntoisia koira, joiden typpäys on tehty ennen lain voimaantuloa ja näin ollen niiden näyttelyissä käynti on sallittua.
Yksilöarvostelussa kyllä todellakin huomataan, jos koirassa on jotain, mikä ei ole sallittua. - yöks
Minusta on perin hassua että typistäminen on kiellettyä, ja sitten on sallittua esim se ettei koiran aivot mahdu sen päähän ja se kärsii siitä koko elämänsä. Typistäminenkin on inhimillisempää.
- usantöpö
Kateus se on joka paikassa oli se sitten typistetty tai töpö jos se voittaa niin porinaa kuuluu. Teetin töpögeenitestinkin ja sain kuulla ei se mitään todista koirasi on silti typistetty kun on noin töpö :O
- Ihmettelenpähän vaan
Esim. vanhoilleenglanninlammaskoirille ja polski owcharek nizinnyille voi syntyä luonnostaan töpö häntä. eikö nekään kelpaa näyttelyssä?
- Common sense...
Luonnontöpö ei ole typistetty. Kiellot koskevat typistämistä/typistettyjä.
- tietoa vähän
Töpöhäntä on eri asia kun typistetty häntä.
Töpö on perimän muokkaama.
Typistys on ihmisen muokkaama ( =leikkaama)
Vissi ero.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rukoilimme Länsimuurilla 2000 vuoden jälkeen, Jumalamme oli antanut meille kaiken takaisin
Western Wall, In our Hands. 55th Para. https://www.youtube.com/watch?v=u4BJAppyCSo https://en.wikipedia.org/wiki/55th_242514Kerro kaivattusi
Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.581873Saako kantaa asetta
Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup161435Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.
Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu3041115Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?
Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua141095- 2591002
- 63965
- 146913
- 50847
Mies mitä ajattelet naisista?
Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.113837