Olemme hankkimassa ensimmäistä koiraa.
Asumme pääkaupunkiseudulla suurehkossa kerrostaloasunnossa. Perheeseemme kuuluu 12- ja 15-v tytöt, vanhemmat sekä pian 2 - vuotta täyttävä ja koiraystävällinen uroskisu. Hoitokoiria on ollut perheessämme monia. Molemmat tyttömme ovat myös ulkoiluttaneet aktiivisesti koiria ja nuorempi valmistui syksyllä 4 H dogsitteriksi.
Etsimme koirarotua joka olisi kurankestävä, ihmisystävällinen, aktiivinen, kerrostaloasuntoon sopiva ja pitempiäkin lenkkejä jaksava, sillä liikumme paljon. Tarkoituksena olisi harrastaa tulevan koiran kanssa ainakin agilityä ja tokoa. Päällimmäisiksi roduiksi onkin sitten nousseet bordercollie ja novascotiannoutaja. ( roduista spanielit, terrierit taikka seurakoirat eivät ole herättäneet minkäänlaista mielenkiintoa... ) Osaatteko sanoa, sopisiko kumpikaan näistä roduista tai mikä rotu sopisi? Olisi myös kiva kuulla tollereitten ja bortsujen omistajien kokemuksia näistä roduista. :)))
Bordercollie ekaksi koiraksi?
Ihastuin bortsuihin
2
241
Vastaukset
- blu blu blu
Kuulostaa hyvältä, miksipä ei. Mutta suosittelen tässä vaiheessa narttua, sillä uros saatta näiden rotujen kohdalla vaatia jo aiempaa, tarkkaa kokemusta koirista, vaikkakin yksilöllisiä eroja löytyy.
- rånare
Niin ja ensimmäiseksi koiraksi kannattaa ottaa näyttelylinjainen, sillä käyttölinjaiset ovat vaativampia ja aktiivisempia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on626765- 666618
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1445404Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist504443En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛204069Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?53610- 373148
- 283083
Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris692730Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....
Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta362233