ennaltatietämisen testaus

nerokas herra

olen keksinyt idioottivarman tavan testata tieteellisesti onko selvänäköisyydessä tai ennaltatietämisessä mitään perää, ainakin populaatiotasolla. siis sitä arvaako ihminen lottorivejä "sattumaa" paremmin.

oy veikkaus ab:llä on varmaankin tallessa kaikki arvotut lottorivit lottoamisen alusta 1970-l. lähtien. yrityksellä on varmaan myös paljon tallessa aineistoa ihmisten veikkaamista numeroista, eli rivejä, miljoonia rivejä kun tulee viikottain.

kun eräässä vaiheessa tuli mahdolliseksi jonkun automaatin/robotin/tietokoneen arpomat lottorivit, ja sitä ennen kaikki rivit piti täyttää käsin, voitaisiin verrata, onko lottorivit osuneet enemmän oikeaan vai ei.

koska aineistoa on niin valtavasti, hyvinkin pienten erojen pitäisi näkyä.

vielä tarkempi tulos saataisiin jos nykyajalta pystytään erottamaan koneen arpomat rivit käsin täytetyistä. olisi siis kaksi selvää ryhmää: robotti vai ihminen, kumpi lottoaa paremmin.

jos ihminen menestyisi tässä paremmin, se olisi todella mullistava uutinen ja antaisi aihetta jatkotutkimuksiin, niin että innostukaapas parapsykologit tästä.

7

424

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ±

      Pöh. Tuohan olisi tieteellistä tutkimusta eikä parapsykologit ole kiinnostuneet tieteestä.

    • nerokas herra

      todella valitettavaa jos niin on.

    • Hellow

      Loistava idea!
      Toivottavasti saat sen toteutettua.

      Ja muutes, parapsykologit ovat nimenomaan niitä jotka ovat kiinnostuneet tieteestä. Newage-tyypit eivät niinkään eivätkä varsinkaan pseudoskeptikot jotka tunkevat heti sormet korviinsa kun heille alkaa esitellä todisteita paraspykologisten ilmiöiden olemassaolosta. Tyypillistä heille on myös valehtelu ja kiihkouskovaisuus omaan totuuteensa.

    • Heurekassa oli ainakin ennen lottonumerot joita oli eniten laitettu, sekä myös ne vähiten veikatut. Siellä ovesta vasemmalle seinään asti.

    • tietopankki1

      Eipä ole hirveän idiootti varma toi testi. Todennäköisesti näitä verrattaessa ihminen on osunut useammin oikeaan. Katsos kun kone arpoo joka kerta tietyn numerosarjan niistä 15 000 000 mahdollisuudesta. Suurin osa ihmisistä taas käyttävät samoja numeroita kerta toisensa jälkeen. Tällöin ihmisten valitsemat numerot osuvat useammin oikeaan.
      -Jos haluaa idiootti varman testin, niin koodaa vaikka tietokoneohjelman joka -syöttää satunnaisia numeroita välillä 0-100.
      -Teet valmiiksi tuloslapun, jossa on peräkkäin 1000 numeroa välillä 0-100. -Sitten asetat tietokoneen arpomaan numeroita esimerkiksi 100 000 kertaa perkkäin
      -Sitten taas valitset 100 ihmistä, jotka pyrkivät arvaamaan noi 1000 numeroa.

      Sen jälkeen lasketaan kumpi on osunut oikeaan useammin. Siis sitten, että sama numero on samassa kohdossa tuloslapun kanssa.

      • nerokas herra

        >>Suurin osa ihmisistä taas käyttävät samoja numeroita kerta toisensa jälkeen. Tällöin ihmisten valitsemat numerot osuvat useammin oikeaan.


    • asdga3whehw54u34hjwe

      No niin tmppelit. Katsokaas, sotilaalla voi nykyään olla tilannetietoisuus, hypervigilance aka. supervoima. Työnnä nyt nuo 'selvänäkö'-testausten piipitykset minne työnnätkään. EI NIITÄ TESTATA. Supervoimat EIVÄT OLE JULKISIA. Tuliko selväksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      225
      4117
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2603
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2325
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      98
      1327
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      75
      1047
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      923
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      906
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      901
    Aihe