mikrofonista kysymys

jussi_____________::

minulla on läppäri kiinni kotiteatterissa, eli saan soitettua läppäriltä musaa.

haluaisin kytkeä nyt mikrofonin läppäriini ja kokeilla kuuluuko ääni kotiteatterista. mitä tarvitsee tehdä?

minulla läppärissä 3.5mm liitäntä mikofonille. minulla on pari vanhempaa mikrofonia, jotka ovat ilmeisesti 6.3mm monoliittimillä.

ostin clas ohlssonilla 3.5mm uros stereo - 6.3mm naaras stereo -sovitinpalikan, jolla yritin saada tuon mikrofonin kiinni läppäriin. pitäisikö tämän toimia? mikin 6.3mm liitin menee sovintinpalikkaan kyllä paikalleen, joten vaikuttaa ok, mutta kotiteatterin kaiuttimista ei kuulu mitään, jos mikrofooniin höpisee. mikki on päällä, ja olen kokeillut myös toista monoliitäntäistä mikkiä. missä mahtaa olla vika?

pitäisikö tuon sovitinpulikan olla mallia mono-mono, jos mikrofonin liitäntä on mono? vai uros 3.5mm stereo - naaras 6.3mm mono, vai miten saan homman pelaamaan? ymmärtääkö tuo pari vuotta vanhan läppärin liitäntä monoa vai onko se pelkkä stereoliitäntä? kiitos avusta.

1

91

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokeillaanpas näin

      Testaa ensin jollain muulla ohjelmalla. Musiikin päälle puhuminen ei ehkä onnistu, joten kokeile vaikka Windowsin ääninauhurilla tai Messengerin puhelinkeskustelutoiminnolla, tuleeko mikkiin mitään eloa. Jos ne toimivat, voit sitten alkaa selvittä, mikä asetus sinulla on pielessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1682
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1498
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      37
      953
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      889
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      831
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      796
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      758
    8. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      748
    9. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      740
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      720
    Aihe