Missä iässä aloitatte opettamaan pennulle "tänne" käskyn? En tarkoita siis pelkkää luoksetuloa vaan ihan tuohon jalkojen juureen tulemista mitä vaaditaan mm tokossa. Entäs jäljen tekemistä? Pentu on vasta 8 viikkoinen ja luoksetulo harjoituksia tehty mutta olisi mukava kuulla milloin muut on mitäkin aloittaneet.:)
milloin
tallulaah
4<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
7,5vko alkoi kaikki tapakasvatukseen liittyvä. 8vko ulos, 9vko hihna jne..
Riippuu koirasta ja sinusta eli miten yhteistyönne sujuu. Ite aloitin heti, mutta hyvin pienissä erissä, leikin lomassa, ei siis mitään varsinaisia koulutushetkiä. Harjoitusta 1 min, 9 min leikkiä. Pentua ei saa uuvuttaa ja aikuinenkaan koira ei jaksa kuin muutaman toiston.
Kun teette näitä leikin lomassa, niin samalla suhde vahvistuu ja kun koira tykkää sinusta, se haluaa miellyttää omistajaansa. Muista ola tarkkana itsesi kanssa, älä treenaa väsynennä, vit uuntuneena, pentusi ei osaa silloin tulkita sinua, koska elekielesi muuttuu, äänensävyt yms.
Ja näitähän hiotaan ja treenataan loppuikä eli älä kuvittelekkaan, että pentusi jonain pv:nä vvain osaisi, takapakkia tulee myös aina, pentu tarvii paljon vapaapäiviä harjotuksista.
No tarkennetaan. Tuo sana "koulutus" ei pidä ottaa kirjaimellisesti. Opastus/koulutus tapahtuu touhuamisen ja muun arkielämisen ohessa ohjaamalla pentua haluttuun suuntaan käytöksessä ja muussa tärkeässä mitä koira tulevaisuudelta tarvitsee. Ei koulutus "vetoisesti".
Samoin on tärkeä puhua koiralle siinä tekemisen ohella, että pentu oppii ihmisen/sinun äänen painot ja niiden merkitykset. Oppii samalla milloin on hyvin, milloin pitää varos, keskeyttää tekeminen jnejne..
jes ja lisäksi kannattaa hyödyntää sitä, kun koira sattumalta tekee jotain oikein. Eli sieppaat ilmasta ko tempun, alat kehua koiraa siitä ja koira oivaltaa kehusi yhteyden tekemäänsä asiaan, yhdistät sitten haluamasi sanan siihen. Tämä on maailman helpoin tapa kouluttaa sitten kun ikää riittää, koira älyää tässä itse, siksi sen tulos paljon parempi kuin "väkisin" opetettu. Tämä vaan vaatii omistajalta tarkkana oloa ja oivaltamista, mitä asioita kannattaa hyödyntää.
Aina pitää muista alevon merkitys, älä ala opettaa väsyneelle koiralle, äläkä liikaa kierroksilla käyvälle.