Vaipattomuus

----------

Onko kellään täällä kokemuksia vaipattomuudesta? Itellä on harkinnassa alottaa vaipattomuus vauvan syntyessä, mutta käytännön toteutuksesta ei hirveästi ole tietoa.

Yhdeltä sivulta luin, että vauvaa pitäisi pissattaa 15-30 minuutin välein? Kuullostaa aika tiukalle tahdille. Kuinka kauan vauva vaatii pissatusta 30 minuutin välein? Käytännössähän tämä tarkoittaisi, että kotona saa viettää vauvan kanssa paljon aikaa. Vai onko tämä aika annettu vaan harjoittelua varten eli ennen kun äiti vielä osaa tunnistaa vauvan viestit vessahädästä?

Miten siis aloititte vaipattomuuden? Kuinka usein ja milloin väli harveni? Entäs mitä menetelmää käytitte öisin?

2

435

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gfrewq

      Tuosta aiheesta saat varmasti parempaa tietoa "alan ammattisivustoilta", eli esim. http://kiintymysvanhemmuus.fi/pohdintoja/lapsenhoito/vessahata/

      Meillä vauva pissatettiin aluksi lavuaariin aina vaipanvaihdon yhteydessä. Myöhemmin joko potalle (pidin siis kiinni vauvasta, ei osannut vielä istua) tai lavuaariin n. tunnin välein ja aina, kun näytti siltä, että pissa tulisi. Meillä oli yöllä käytössä vaippa, joten siihen en osaa kommentoida.

      Lapsi oppi tekemään asiansa potalle 7 kk, pyytämään itse potalle (käytännössä menee potan viereen kyykkimään) 11kk ja nyt reilu 1 v:na on lähes päiväkuiva, pidättää esim. päiväunien ajan ja automatkat. Yöllä on edelleen vaippa käytössä.

    • 6,5kk tytön äippä

      Meillä herättiin tähän vaipattomuuteen vasta muutama viikko sitten kun vauva täytti puoli vuotta. Meillä neiti rupesi oikeastaan ihan itse ilmoittamaan varsin selkeästi vessahädästään; ja myös heräsi vessahätään yöllä/päikkäreiltä. Silleen ihan erityisellä tavalla itki ja kiemurteli :) Siinä tyhmempikin tajusi, että nyt on aika viedä potalle. Ja hienosti lähti homma näköjään heti sujumaan. Nyt muutaman viikon viestintäharjoittelun jälkeen ei vahinkoja juuri tule. Joskus liian intensiivisen leikin tiimellyksessä tulee päiväsaikaan pissivahinko. Alkuun me jatkettiin kestovaippojen käyttöä varmuuden vuoksi päikkäreillä ja yöllä.. Nyt enää yöllä. Päiväunilla harjoitushousut ja alla kosteussuoja. Ja eka 6kk meillä siis mentiin pelkillä ohkaisilla kestovaipoilla joka siis vaihdettiin joka pissan jälkeen heti. (Toki automatkoille ja muutamissa muissa erityistilanteissa, joissa ei heti pääse vaipan vaihtoon käytettiin kertistä). Saas nähdä milloin tässä uskalletaan kokeilla yövaipattomuutta. Nykyään yleensä herätään kahdesti yön aikana potalle, eikä vahinkoja tule. Mites muut? Millaisia yövaipattomuusviritelmiä teillä on kun perhepetissä nukutaan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      480
      3605
    2. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      42
      2968
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      87
      2886
    4. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      150
      2774
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      166
      2135
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      201
      2085
    7. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      14
      1944
    8. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      102
      1864
    9. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      50
      1569
    10. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      36
      1530
    Aihe