Vaipattomuus

----------

Onko kellään täällä kokemuksia vaipattomuudesta? Itellä on harkinnassa alottaa vaipattomuus vauvan syntyessä, mutta käytännön toteutuksesta ei hirveästi ole tietoa.

Yhdeltä sivulta luin, että vauvaa pitäisi pissattaa 15-30 minuutin välein? Kuullostaa aika tiukalle tahdille. Kuinka kauan vauva vaatii pissatusta 30 minuutin välein? Käytännössähän tämä tarkoittaisi, että kotona saa viettää vauvan kanssa paljon aikaa. Vai onko tämä aika annettu vaan harjoittelua varten eli ennen kun äiti vielä osaa tunnistaa vauvan viestit vessahädästä?

Miten siis aloititte vaipattomuuden? Kuinka usein ja milloin väli harveni? Entäs mitä menetelmää käytitte öisin?

2

393

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gfrewq

      Tuosta aiheesta saat varmasti parempaa tietoa "alan ammattisivustoilta", eli esim. http://kiintymysvanhemmuus.fi/pohdintoja/lapsenhoito/vessahata/

      Meillä vauva pissatettiin aluksi lavuaariin aina vaipanvaihdon yhteydessä. Myöhemmin joko potalle (pidin siis kiinni vauvasta, ei osannut vielä istua) tai lavuaariin n. tunnin välein ja aina, kun näytti siltä, että pissa tulisi. Meillä oli yöllä käytössä vaippa, joten siihen en osaa kommentoida.

      Lapsi oppi tekemään asiansa potalle 7 kk, pyytämään itse potalle (käytännössä menee potan viereen kyykkimään) 11kk ja nyt reilu 1 v:na on lähes päiväkuiva, pidättää esim. päiväunien ajan ja automatkat. Yöllä on edelleen vaippa käytössä.

    • 6,5kk tytön äippä

      Meillä herättiin tähän vaipattomuuteen vasta muutama viikko sitten kun vauva täytti puoli vuotta. Meillä neiti rupesi oikeastaan ihan itse ilmoittamaan varsin selkeästi vessahädästään; ja myös heräsi vessahätään yöllä/päikkäreiltä. Silleen ihan erityisellä tavalla itki ja kiemurteli :) Siinä tyhmempikin tajusi, että nyt on aika viedä potalle. Ja hienosti lähti homma näköjään heti sujumaan. Nyt muutaman viikon viestintäharjoittelun jälkeen ei vahinkoja juuri tule. Joskus liian intensiivisen leikin tiimellyksessä tulee päiväsaikaan pissivahinko. Alkuun me jatkettiin kestovaippojen käyttöä varmuuden vuoksi päikkäreillä ja yöllä.. Nyt enää yöllä. Päiväunilla harjoitushousut ja alla kosteussuoja. Ja eka 6kk meillä siis mentiin pelkillä ohkaisilla kestovaipoilla joka siis vaihdettiin joka pissan jälkeen heti. (Toki automatkoille ja muutamissa muissa erityistilanteissa, joissa ei heti pääse vaipan vaihtoon käytettiin kertistä). Saas nähdä milloin tässä uskalletaan kokeilla yövaipattomuutta. Nykyään yleensä herätään kahdesti yön aikana potalle, eikä vahinkoja tule. Mites muut? Millaisia yövaipattomuusviritelmiä teillä on kun perhepetissä nukutaan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      59
      2975
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      136
      2164
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      92
      1798
    4. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      164
      1415
    5. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      65
      1346
    6. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      73
      1341
    7. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      79
      1272
    8. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      69
      1132
    9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      73
      1069
    10. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      33
      1017
    Aihe