En koskaan pääse ulkomaille

miikka474

Hei Olen miettinyt lähipäivinä sitä asiaa kun en koskaan pääse ulkomaille. Olen siis 12 vuotias. Äitini ja isäni ovat eronneet ja äidilläni on uusi mies. He ovat käyneet kyllä esim viime vuonna pariisissa ja huomenna he lähtevät Budapestiin enkä minä tai pikkuveljeni tietenkään päästä mukaan. Äitini on myös käynyt prahassa ja olen käynyt hänen kanssaan vain kaksi kertaa Virossa. Se on aina inhottavaa kun koulussa kaverini puhuvat ulkomaan matkoista eikä minulla ole sellaisia kokemuksia. Joten hyvät ihmiset antakaa minulle vastauksia miten pääsen ulkomaille? Pitääkö äitini miesystävästään enemmän kuin minusta ja pikkuveljestäni? ja kaikkea mitä tästä tulee mieleen kommentoikaa.

9

1048

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • miikka474

      Eikö kukaan auta? :(

    • Yksi äitikkä

      Otapa asia puheeksi äitisi kanssa. Ehkä hän ei ole tullut ajatelleeksi asiaa. Entä isä? Tai isovanhemmat? Matkustelevatko he? Toisaalta, ehdit kyllä aikuisena matkustella, ja silloin saat ehkä ihan itse päättää, minne matkustat (paitsi jos mahdollinen tuleva vaimosi päättää asian puolestasi). Elämässä on muitakin kivoja asioita kuin matkailu, joten älä mieti sitä liikaa.

    • miikka474

      Kiitos autoit minua kovasti :)

      • KOMMENTS

        ALOITUS ON FEIKKI

        JOKU 4 KYMPPINEN PÅERÄKAMMARIN H-POIKA IRVAILEE


    • Kokeilepas näin

      Otappas asia puheeksi äitisi ja isäpuolesi kanssa, ehkä voitte lähteä vaikka kesällä yhdessä lomalle? Perheen kanssa matkustaminen tulee usein tuplasti kalliimmaksi kuin kahden ihmisen matka, joten tämäkin voi olla syy miksi ette ole koko porukalla lähteneet reissuun. Hotellihuoneet kun ovat yleensä kahden hengen huoneita, niin perheelle pitää usein ottaa kaksi huonetta. Laivalla voi perheen kanssa matkustaa helpommin, koska hyttiin mahtuu neljä. Voit tietysti yrittää katsoa vaikkapa jonkin Tukholman risteilyn valmiiksi ja kysyä, olisiko mahdollista että kesällä lähtisitte yhdessä Tukholmaan? Sitten jos teillä on mukavaa siellä laivalla, niin voit ottaa puheeksi että olisi kiva toistekin lähteä porukalla lomalle ...

      On oikein hyvä, että äitisi matkustaa myös miehensä kanssa kaksin, sillä aikuiset tarvitsevat joskus kahdenkeskistä aikaa myös. Usko pois, se on koko perheelle hyväksi jos perheen aikuisilla on hyvät välit. Ei varmasti äitisi silti tykkää mistään miehestä enempää kuin omista pojistaan.

      • miikka474

        Juu itse asiassa olemme menossa ensi kuussa isäni ja hänen naisensa kanssa tukholmaan ja käymme grönä lundissa :)


    • Seketäettunne

      Itellä kans lähes sama tilanne... Oon vaan pari vuotta vanhempi ja iskä kuin "unohtanut" meidät kaksi lasta. Pari kertaa vaan käyty virossa, siinä se. Äitil ei oo rahaa viiä, eikä iskää kiinnosta me laspet, vaan hän ja hänen naisystävänsä.
      Itekki koulus saan aina kuunnella, kun muut kertovat olleensa lomalla siellä ja tuolla ja minne ovat menossa. Siinä tulee pakosti ulkopuolinen tunne, kun ei ole kokenut sitä itse. Tuntuu vaan niin pahalta myöntää, ettei ole käynyt kuin Virossa... Muutenkaan en ikinä ole esim. käynyt "kunnon" ravintolassa, omistanut kunnon harrastusta tai saanut kokeilla seinäkiipeilyä tai laskettelua, vaikka intoa olisi. Sama se, oon jo luovuttanut.

      • efguls

        Ikävä juttu, mutta opiskele ahkerasti ja valmistu hyvään ammattiin, niin aikuisena voit itse matkustaa minne vain haluat, kun olet taloudellisesti riippumaton vanhemmistasi.


      • onnipoika

        MUTTA KOTIMAASSAKIN PÄSSEE NYT HALVALLA

        www.matkakeisari.fi


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      201
      1621
    2. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      58
      1031
    3. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      140
      954
    4. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      912
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      61
      906
    6. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      790
    7. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      267
      782
    8. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      727
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      61
      722
    10. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      342
      721
    Aihe