Niin, eli 90-luvun kerrostaloasunto, koneellinen ilmanvaihto, huoneistokohtainen, eli ilma otetaan seinästä. Ei pitäisi olla yhtenäisiä kanavia naapurin kanssa. Kuitenkin tupakanhajua tulee aina myös puhtaan ilman mukana asuntoon. Ei ilmeisesti johdu ulkopuolelta tulevasta tupakanhajusta, vaan puhdas ilma sekoittuu jotenkin naapurin tupakansavuun.
Jos muutaman päivän jättää asunnon yksikseen, tuloksena on sankka tupakanhaju koko asunnossa, joka tarttuu vaatteisiinkin. Mistä tupakansavu tulee? Teippaisin koneellisen ilmastoinnin tuloilmaventiilit seinistä kiinni ja haju loppui. Minne voin valittaa? Isännöitsijälle mainitsin asiasta, muttei hän ei varmaan ala tekemään asialle mitään koska remontti tulisi olemaan liian laaja. Katossa ontelolaatoissa vilisee käytäviä josta voi tulla naapurin tupakansavua ihan kaikista kohdilta, missä puhkaistu reikä kattoon, esim. sähköjohtojen takia, sekä katosta sekoittuu myös ilmeisesti tupakansavua puhtaaseen ilmaan, jonka ilmastointikone puhtaltaa asuntoon. Jotenkin käytävät risteilee niin, että naapurin hajut tulevat suoraan puhaltimen ilmaan.
Sisääntuloilmaventtiili, on varmaan jaettu naapurin kanssa, joten korvausilmana saan myös tupakkaa. Sen olen kuitenkin jo tukkinut umpeen, mutta se yksistään ei ole riittänyt. Tällä menolla joudun tukkimaan kaikki ilmastointiaukot, sekä muut kolot katossa että tupakansavun saa loppumaan. Nämä ontelolaattattalot ovat oikea kirous, kun noita käytäviä risteilee katossa vaikka kuinka paljon, ja joista jokaisesta voi tulla tupakanhajua sisään kun siihen on puhkaistu reikä jotakin varten.
Neuvoja, vinkkejä?
Tupakanhajua ilmanvaihtokoneesta
3
3922
Vastaukset
- Asiat kuntoon
Kyllä se tupakanhaju tulee sieltä ulkoa, huoneistokohtaisessa on omat kanavat ja ei mitään yhteistä napurin kanssa ja ei mistään onteloista tule.
Näisä 90-luvun koneissa oli usein virheellisesti ilmanotto sijoitettu esim. parvekkeelle ja jos naapurin parveke lähellä ja naapuri siellä tupakoi, kone imaisee sen tupakansavun. Kyseesä on rakennusvirhe ja yhtiön on laitettava asia kuntoo, tavalla tai toisella. Mikäli yhtö ei asiaa korjaa, ota yhteys ympärsitökeskukseen tai kunnan rakennustarkastajaan. Tupakan savu ei aa tulla sisälle koneen kautta.
90-luvulla tehtiin huonosti muutenkin mm näistä kanavista puuuttui äänieristy ja liikenteen äänet tulivat myös koneen kautta sisälle, nykyään uusissa on moninkertaiset risteet kanavissa ja ilmanottoukko pitäisi sijoittaa niin, että kyseitä tupakkaongelmaa ei esiintyisi. hei
Kumma juttu. Eikö ne tyhmät naapurit nyt ymmärrä, että SISÄLLÄ EI SAA MIS-
SÄÄN taolssa oli se oma tai ei, savustaa ? Eikö se ole sanottu JA NÄYTETTY jokaiselle asunnossa tai talossa asuvalle ? Ja eikö se nyt ole sanomattakin selvää ? Eikö nyt järki sano niin ? Sun pitää vaatia sitä isännöitsijää sanomaa
n naapureilles saiasta kunnolla, mene itse mukaan todistajaksi. Ja jos sekin on samanlainen välinpitämätön hullu, kuten meidän isännöitsijä/talonmies on,
ja sekin vetelee savuja........ei ne välitä mistään. Tää meidän on jo vissiin niin sairas ja ties mitä huumeita käyttää, et se on jo syöpäpotilas, mutta jatkaa vain
savuttelua...........ei välitä MISTÄÄN. Uhkaa muuten oikeustoimilla. Se jos mikä
luulis pistävän siihenkin isännöitsijään vähän vauhtia......Kai jossakin on ilmoi-
tus, missä saa savustella ja missä ei sielläkin ? Meillä se lukee säännöissä, joita JOKAINEN asukas noudattaa. Mukisematta. Muuten joutuu lähtemään.
Ja voithan sä muuttaa pois sieltä, jos löydät paremman asunnon jostakin...... onnea etsinnälle.- Jggi
Esim.Korvausilmaritilän alle suodatinmatto ZKW400 jossa 5mm Aktiivihiilikerros
vaihda sitä pitää aikaslailla tupakansavun poissa käytetään kerrostaloissa jos alapuolella parvekkeella joku sahuttelee.
www.euromarkkinointi.fi / suodatinmatot
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja18822442Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant839651Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.467622Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va886408SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1896113Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot485112HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1174765Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1074489Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo992218Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k871498