Kauluskaijat

Arkipirut

Hei!
Minusta tulee piakkoin onnellinen nuoren kauluskaijapariskunnan omistaja, ja suunnittelin rakentavani isohkon, aviaarion kaltaisen kiinteän häkin, mutta lintujen turvallisuutta ajatellen tuli mieleeni kysymys että kuinka suuri/pieni tulisi kyseisen lajin pinna/verkko välin olla, ja löytyykö sopivaa verkkoa esim. rautakaupoista ympäri maan?
Suunnitellen myös pesintää ensi vuotta varten, eli minkä kokoneinen ja mallinen tulisi pöntön olla, kun luin että luonnossa pesivät puun koloon.
Kiitos etukäteen!

2

350

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaulushiiri

      Hei, ja tervetuloa kauluskaijojen ihmeelliseen maailmaan!

      Ihan muistutukseksi: yksi kauluskaija tarvitsee suomen maa- ja metsätalousministeriön laatiman taulukon mukaan minimissään 0,75 neliömetrin häkin, johon täytyy lisätä 0,10 m2 jokaista uutta lintua kohden. Toisinsanoen kaksi kauluskaijaa tarvitsee lain mukaan vähintään 0,85m2 häkin, eli häkin pohjan koon pitäisi tämän lain vähimmäisvaatimuksen mukaan olla minimissään esimerkiksi L: 130cm ja S: 66cm. Tähän tietysti lisätään tulevaisuudessa jokainen kuoriutuva poikanen, vaikka ne eivät jäisikään asumaan luoksesi, eli 0,10 neliömetriä per poikanen.
      Lajikohtaiset häkkikokosuositukset löydät täältä:
      http://wwwb.mmm.fi/el/julk/tavlemmikkiosa2.html#21

      Kauluskaijojen häkin pinnavälin tulisi olla minimissään 1cm ja maksimissaan 2cm, joskaan pari milliä yli 2cm ei haittaa. Ostin omaan aviaarioon (jossa asustelee tällä hetkellä kaksi kauluskaija pariskuntaa, sekä toisen pariskunnan koiraspoikanen) ihan K-raudasta. Verkoilla on myyntipaikasta riippuen vähän eri nimiä, ne voivat olla nimellä "jyrsijäverkko", "lintuverkko", "suojaverkko", "hitsausverkko" jne. Omassani on neliön mallinen silmä, langan paksuus 1mm, lankojen välinen etäisyys on 1,8cm ja langat mukaan luettuna silmäkoko on 2cm. Tämä on siis lemmikkilintuyhteisöissä häkkiverkon kokosuositus kauluskaijojen kokoisille linnuille.
      HUOM! Äärimmäisen tärkeää on muistaa, ettet laita verkkoa sellaisenaan lintujen häkin verkoksi, mikäli se on "galvanoitu" tai "kuumasinkitty", eikä mielellään edes "sähkösinkittyä". Ne ovat sinkittyjä, ja sinkki on pienissäkin määrissä tappavaa linnuille! Verkkoa ei saa käyttää sellaisenaan sinkkimyrkytysvaaran vuoksi varsinkaan koukkunokkaisilla linnuilla, jotka luonnostaan kiipeilevät ja samalla koskettelevat kielellään ja suullaan verkon päällä olevaa sinkkikerrosta. Vaaran sinkitetty verkko luo myös silloin, jos ikinä tulet kiinnittämään verkkoon jotakin syötävää, tai verkko kastuu - linnut rakastavat juoda verkkoon esim. suihkuttelun jälkeen jäänyttä vettä.
      Muovitettu verkko taas ei koukkunokkaisille linnulle käy käytännön syistä: ne nakertavat verkon pilalle.
      Turvallisen sinkitystäkin verkosta saa viemällä sen jauhemaalattavaksi. Maalaus maksaa paikan tasosta, sekä verkkojen määrästä riipuen 20 - 120€, josta kalliimmalla saa varmasti kestävän ja todella laadukkaan!

    • Verkko lanka

      Verkossa olevan langan paksuus kannattaa olla paksumpi, kuin tuo 1mm. Sen saa kauluskaija poikki, jos tahtoo.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      56
      1612
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      22
      1231
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      93
      997
    4. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      86
      752
    5. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      41
      731
    6. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      20
      559
    7. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      27
      540
    8. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      55
      483
    9. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      31
      483
    10. Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?

      Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h
      Ikävä
      30
      433
    Aihe