Hei!
Minusta tulee piakkoin onnellinen nuoren kauluskaijapariskunnan omistaja, ja suunnittelin rakentavani isohkon, aviaarion kaltaisen kiinteän häkin, mutta lintujen turvallisuutta ajatellen tuli mieleeni kysymys että kuinka suuri/pieni tulisi kyseisen lajin pinna/verkko välin olla, ja löytyykö sopivaa verkkoa esim. rautakaupoista ympäri maan?
Suunnitellen myös pesintää ensi vuotta varten, eli minkä kokoneinen ja mallinen tulisi pöntön olla, kun luin että luonnossa pesivät puun koloon.
Kiitos etukäteen!
Kauluskaijat
2
344
Vastaukset
- Kaulushiiri
Hei, ja tervetuloa kauluskaijojen ihmeelliseen maailmaan!
Ihan muistutukseksi: yksi kauluskaija tarvitsee suomen maa- ja metsätalousministeriön laatiman taulukon mukaan minimissään 0,75 neliömetrin häkin, johon täytyy lisätä 0,10 m2 jokaista uutta lintua kohden. Toisinsanoen kaksi kauluskaijaa tarvitsee lain mukaan vähintään 0,85m2 häkin, eli häkin pohjan koon pitäisi tämän lain vähimmäisvaatimuksen mukaan olla minimissään esimerkiksi L: 130cm ja S: 66cm. Tähän tietysti lisätään tulevaisuudessa jokainen kuoriutuva poikanen, vaikka ne eivät jäisikään asumaan luoksesi, eli 0,10 neliömetriä per poikanen.
Lajikohtaiset häkkikokosuositukset löydät täältä:
http://wwwb.mmm.fi/el/julk/tavlemmikkiosa2.html#21
Kauluskaijojen häkin pinnavälin tulisi olla minimissään 1cm ja maksimissaan 2cm, joskaan pari milliä yli 2cm ei haittaa. Ostin omaan aviaarioon (jossa asustelee tällä hetkellä kaksi kauluskaija pariskuntaa, sekä toisen pariskunnan koiraspoikanen) ihan K-raudasta. Verkoilla on myyntipaikasta riippuen vähän eri nimiä, ne voivat olla nimellä "jyrsijäverkko", "lintuverkko", "suojaverkko", "hitsausverkko" jne. Omassani on neliön mallinen silmä, langan paksuus 1mm, lankojen välinen etäisyys on 1,8cm ja langat mukaan luettuna silmäkoko on 2cm. Tämä on siis lemmikkilintuyhteisöissä häkkiverkon kokosuositus kauluskaijojen kokoisille linnuille.
HUOM! Äärimmäisen tärkeää on muistaa, ettet laita verkkoa sellaisenaan lintujen häkin verkoksi, mikäli se on "galvanoitu" tai "kuumasinkitty", eikä mielellään edes "sähkösinkittyä". Ne ovat sinkittyjä, ja sinkki on pienissäkin määrissä tappavaa linnuille! Verkkoa ei saa käyttää sellaisenaan sinkkimyrkytysvaaran vuoksi varsinkaan koukkunokkaisilla linnuilla, jotka luonnostaan kiipeilevät ja samalla koskettelevat kielellään ja suullaan verkon päällä olevaa sinkkikerrosta. Vaaran sinkitetty verkko luo myös silloin, jos ikinä tulet kiinnittämään verkkoon jotakin syötävää, tai verkko kastuu - linnut rakastavat juoda verkkoon esim. suihkuttelun jälkeen jäänyttä vettä.
Muovitettu verkko taas ei koukkunokkaisille linnulle käy käytännön syistä: ne nakertavat verkon pilalle.
Turvallisen sinkitystäkin verkosta saa viemällä sen jauhemaalattavaksi. Maalaus maksaa paikan tasosta, sekä verkkojen määrästä riipuen 20 - 120€, josta kalliimmalla saa varmasti kestävän ja todella laadukkaan! - Verkko lanka
Verkossa olevan langan paksuus kannattaa olla paksumpi, kuin tuo 1mm. Sen saa kauluskaija poikki, jos tahtoo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1261750
- 1051225
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1381091- 49999
- 130900
Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?
Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni52897Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan
Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v240868Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.
Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?73757Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.
Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu55739Pridekulkue kiellettävä?
Näin täällä suoraan vaaditaan. Perusteina mitä mielikuvituksellisimmat tarinat. No, miksi ihmeessä kukaan ei ole samalla178739